מגזין

רוקיסטית מנוסה

תמר אייזנמן מציגה כישרון גדול שעושה חסד עם היצירה הישראלית. חן ינוביץ' שבוייה לעשייה

מאת חן ינוביץ'. 04-09-2009

תגיות: תמר אייזנמן

רוקיסטית מנוסה

תגידו שהיא אישה, שיש לה גיטרה ביד, שהיא בכלל ירושלמית. תחשבו שהיא התברגנה, שהיא התבגרה, שהיא השתפרה. תקשיבו למילים הלועזיות, לקצב הגרוב-פאנק-רוק שלה. תבחנו את ההפקה והעיבוד באלבום החדשGymnasium שנרקחו במו כשרונה. תסתכלו על הבחורה השברירית והקטנה הזו, שעומדת בטוחה במרכז הבמה. תקראו קצת עיתונים, תפתחו את "הלילה עם ליאור שליין" ותריחו את הניחוח באוויר. השם הוא תמר אייזנמן וכן הוא נשמע לכם מוכר. יום אחד, לא רחוק מדי, כשהיא תעזוב את איזור חיוג 972 ותעורר הדים מוזיקליים בגלות, אל תגידו שלא ידעתם.

אייזנמן, שמאחוריה כבר אלבום בכורה (5feet4) שיצא ב-2005 ומיני אלבום, שיצא שנתיים לפני כן, היא רוקיסטית מנוסה. כל כך מנוסה, שחברת NMC" - הד ארצי" החליטה להשקיעה בה את מרצה וכספה. ימים יגידו מה באמת עשה המעבר הזה לאייזנמן. מצד אחד, האלבום החדש מוקפד, מהוקצע ומרענן. מצד שני, חסרה בו הראשוניות הביתית של האלבום הקודם. מצד שלישי, רצוי שאומנות תהיה דינמית ומשתנה וגם ככה קשה לשחזר את התמימות הראשונית הזו, ולא רק מבחינה המוזיקלית. נראה אתכם משחזרים את הנשיקה הראשונה או את המעבר מהגן לבית ספר.

כך או כך, אף אחד לא יוכל לקחת מאייזנמן את הבמה, אותה היא כובשת באנרגיה המתפרצת שלה, בשליטה על הגיטרה, בקצב המגובש והתזזיתי, בנשיות. "Gymnasium" נוצר במהלך שנתיים של חיפוש אהבה, בית ושלווה. אייזנמן היא לא היחידה. רבים וטובים חיפשו בית או לפחות תחושת שייכות. תיזכרו בדורותי, באברהם אבינו עם "לך לך" או בדורון מזר שחזר הביתה הוא והגיטרה. אייזנמן מודל 2009 סוחבת אחריה אהבה של קהל שבוי שמגיע הופעה אחרי הופעה, תחנות רדיו מפרגנות, בית בחברת תקליטים שמאמינה ובעיקר כשרון גדול שעושה רק חסד עם היצירה הישראלית.

תמר אייזנמן תופיע ביום ראשון, 6/9 באברקסס בשעה 22:00 

הכתבה פורסמה בספיישל מוזיקה בעיתון "העיר", תל אביב, במסגרת שדרני קול הקמפוס כותבים.

 

תמונת תוכן: grebulon

תגובות