מגזין

מלך הקסטות

"פסטיבל הטייפים מחזיר לשימוש את החשיבה האנלוגית האילתורית אך אינו פנאטי ואינו פוסל דגימות אלקטרוניות דיגיטאליות". יוסי מר חיים בפעם השלישית

מאת קול הקמפוס. 02-09-2009
מלך הקסטות

זוהי הפעם השלישית שאני משתתף ב"פסטיבל הטייפים" של הצימר ופעם ששית שאני מופיע שם. עבורי הצימר הוא המקום המרתק והמצחיק ביותר בתל אביב והמקום היחידי בו ניתן לעשות כל דבר, אבל באמת כל דבר. כל פעם שאנשי המקום רון קציר (האיש מאחורי הרעיון) או אורי דרומר פונים אלי אני אומר כן עוד לפני ששמעתי מה הנושא. קסם המקום מתבטא באנלוגיות שלו,במיידיות שלו ובגודלו הזעיר. טייפ קסטות, טייפ סלילים, מקום ישיבה בתוך הקהל, פידבקים, סאונד גדול בתוך מרחב קטן ומיקום מזהיר- ליד התחנה המרכזית הישנה. מיקום המאפשר לאמנים הפחות עשירים להגיע באוטובוס למקום ולהתבונן בתופעות מוזרות על המדרכות.

המלחין אריק שפירא שהופיע בפסטיבל הקודם אמר לי כמה המקום הזה מזכיר לו את ההתחלות שלנו במוסיקה אלקטרונית לפני 20 שנה, בתקופה בה לא רצו לשמוע אותנו. כמו כן ציין את העובדה שניתן לעשן בזמן ההופעה (גם לאמנים וגם לקהל). זכות שאותה ניצל במלואה וזה לא דבר קטן, בתקופה בה האיסור על עישון במדרכה מרחף בפתח.

הקשר בין תחנת הרדיו 106FM  ובין הצימר נראה לי טבעי ביותר. כמו בצימר, בקול הקמפוס תשמעו דברים שלא שמעתם אף פעם- לפעמים בצדק. שני המוסדות לא מסחריים, שניהם פונים אל קהל מיוחד ושניהם שמחים לקבל לשורותיהם מאזינים חדשים.

פסטיבל הטייפים מחזיר לשימוש את החשיבה האנלוגית האילתורית אך אינו פנאטי ואינו פוסל דגימות אלקטרוניות דיגיטאליות - משום שגם הן, בסופו של דבר נובעות מחשיבה אנלוגית ומעבודת ידיים שהפכה במרוצת השנים לדיגיטלית. בפסטיבל הראשון התקנתי לופ שרץ על טייפ סלילים במשך דקה, השתלב בעבודה עם 2 טייפ קסטות ובשני הבאתי פטפון פיליפס ישן וניגנתי עליו ועל מקלדת זעירה. הפעם קוראים לעבודה שלי "12 פילים" והיא מתבססת על שיר של הצמד ברכט-וייל מתוך "הנפש הטובה מסצ'ואן" שישוכפל בדוגם זעיר של ימאהה, הראשון שהגיע לארץ לפני 20 שנה היכול לדגום 8 שניות בלבד.

יוסי מר חיים - מרצה בבית הספר לתקשורת המסלול האקדמי במכללה למנהל. כתב בעיתון העיר בשנים 1982-1996 , מוסיקאי החל משנת 1963.

הכתבה פורסמה בספיישל מוזיקה בעיתון "העיר", תל אביב, במסגרת שדרני קול הקמפוס כותבים.

פסטיבל הטייפים השלישי ייערך ב"צימר", ב - 3-4-5/09

 

תמונות תצוגה ותוכן: Marc Arsenault , robotbrainz

תגובות