מגזין

אסקימו לימון

כשבחוץ שורר שרב אפשר להתנחם בעובדה שבקרוב יגיע הסתיו ויחד איתו גם Eskimo Snow האלבום החדש של ? WHY. מאור בוכניק עדיין לא מוריד שמיכות מהבוידעם

מאת מאור בוכניק. 23-08-2009
אסקימו לימוןתמונת שער: עטיפת אלבום

יוני וולף הוא כנראה אחד האנשים הכי אקולוגיים על הפלנטה. ה"סונגרייטר" של WHY? לא מבזבז מיליליטר אחד של אוויר שהוא שואף לריאות. כל טיפת חמצן שנכנסת לתוכו פנימה, נפלטת חזרה לחלל העולם רק בצורת מילים מדוייקות וטקסטים לעניין. הלוואי שבהופעה האחרונה שלו בארץ, לפני כחודש, מישהו נתן לו את הסטיקר "אל תשכח לנשום".

אלבום האולפן הרביעי של ?Eskimo Snow ,WHY, דלף לרשת כחודש לפני תאריך השחרור הרשמי שלו - הסתיו. ליתר דיוק, האלבום הנוכחי הוקלט כבר ב- 2007 יחד עם האלבום הקודם, Alopecia, ששוחרר לפני שנה וזכה להצלחה שהפתיעה אפילו את וולף ולהקתו. בסיום אותו סשן הקלטות, החבר'ה מקליפורניה החליטו לעבוד בשיטת "שני צעדים קדימה, צעד אחד אחורה", ונתנו למיקסים של האלבום החדש להתבשל על אש קטנה.

תאריך שחרור האלבום נופל בדיוק באותו המועד של "יום השוויון הסתווי", ה- 22 בספטמבר. ביום זה קרני השמש פוגעות בקו המשווה בזווית ישרה ואורך היום שווה לאורך הלילה. למחרת אותו היום, בחצי הכדור הצפוני יתחיל הסתיו ובחציו הדרומי יחל האביב. חצי העולם שיטאטא עלי שלכת, יוריד את השמיכות מהבוידעם, ויחפש מישהו להתכרבל איתו, יוכל להתחמם עם Eskimo, שמתאים לסתיו כמו כפפה.

כבר באלבום הקודם התגלה וולף ככותב מוכשר והוכיח את היכולת שלו להמיס קרחונים, שבתוכם חבויה טיפה של רגש. על משפטי מחץ כמו  "ההלוויה שלך היא כזאת שאטוס אליה מכל מקום" - שמתוזמרים עם סימפוניה של חבורת בנים שרצה יחד כבר מהתיכון - נאמר, לרקוד עם דמעות בעיניים.

גם יודעי דבר התקשו להגדיר בזמנו את סגנון האלבום. כולה ילד אינדי לבנבן, שדפק ראפ עם ליריקה מונחית לייזר, גיק-שיק שחף מכל ההוּ-הַא של ההיפ-הופ, עם גיבוי מהחבר'ה שמנגנים אינדי רוק, גם ברגעים שבהם הוא שותק כדי לקחת אוויר.

אחיו של יוני, ג'וזיה וולף, מתפקד באלבום החדש על תקן מוריד הגשם. כשהוא מנגן על הויברפון, הוא מטפטף טיפות שמנות שניתכות בעוצמה ומחולל סופת רעמים כשהוא הולם בתופים. מזג האוויר האפרורי הזה מספק ליוני את האקלים הנוח לשיר על מישהי, שעם הזמן הפכה רק לתאריך עמום - עשרים ומשהו בינואר, בקטע January Twenty Something.

וולף, לאחר קריירת הסולו ולמרות שמו, כבר אינו זאב בודד. בתחילת העשור שיתף פעולה עם יחד אוד נוסדאם בהרכב האקספרימנטל היפ-הופ, קלאודד. נוסדאם, בהמשך לקח חלק בניהול הלייבל - אניטיקון - אותו ייסד וולף. לא לחינם הודבק ללייבל הכינוי - קולקטיב. שיתופי הפעולה הפוריים בין דיירי הלייבל, היו למעשה התשתית עליה הניחו את הבאלטות של אנטיקון, כפי שמספר וולף בראיון שהעניק למגזין פיצ'פורק (טוב, הוא לא קרא לזה באלטות). גם הוא בעצמו איחד כוחות בשנה שעברה יחד עם יוצר בשם אליאס, כשתרם לו את קולו והקפיץ לו את העסק לפחות בשנת דור.

הפעם וולף מוביל את האלבום למחוזות הרוק-פולק, מעניק יותר מקום למוזיקה ויותר נפח לתופים, ובעיקר נשמע פחות חצוף ונשכני מבעבר. המשורר הצעיר פותח את הג'ורה שלו רק לרגעים, כמעט וחסל סדר שורות פרובוקטיביות כמו ב- The Hollows או משפטים שמאזכרים את הארווי אוסוולד ואת בילי דה קיד באותה נשימה. במקום זה, וולף לוחש: "I hum these prayers in secret and sung them through speakers in rooms for people to hear it"

הלחישה מגיעה בקטע האחרון באלבום, שהוא בעצם גם הפלומבה שסוגרת אותו הרמטית ומאפסנת אינטימיות מזוקקת בתוך בקבוקון קטן, לקראת לילות קרים של סתיו.

תגובות

 • אחלה סיקור בוכניק

  עכשיו נשאר להוריד לשמוע ולקנות

  אודיני, 26-08-2009 13:58

 • למה אתה רוצה גם להוריד וגם לקנות?

  תחליט בעצמך. http://www.filestube.com/9c349d05cb224ee303e9/go.html http://depositfiles.com/en/files/i8x4cvi66 http://www.freshwap.net/music/14206-why-eskimo-snow-2009.html

  WHY, 26-08-2009 21:59

 • תודה על הלינקים! אה.. ו...

  לשאלתך, היום לא קונים דיסק בשביל להשיג את המוזיקה, אלא בשביל הערך המוסף- וכל אחד מסיבותיו שלו- האחד אידיאולוג, השני אספן, השלישי מרגיש שהוא נותן תמורה חזרה לאמן, וכן הלאה...

  אודיני, 26-08-2009 23:00

 • צוקהרה באויר:

  ההוּ-הַא של ההיפ-הופ

  שרהג'ונס, 28-08-2009 23:53

 • ל- 3

  "היום לא קונים דיסקים" תראה איך אתה מתנסח

  על הפנים, 14-09-2009 18:56