מגזין

מיומנו של אנגלופיל

ה - Kaiser Chiefs הופיעו אמש בגני התערוכה. ניר גורלי היה, נהנה ואף שלח SMS

מאת ניר גורלי. 21-08-2009

תגיות: Kaiser Chiefs

מיומנו של אנגלופילתמונות: נועה מגר

מבין שלל ההופעות שהגיעו אלינו הקיץ, ההופעה של ה"קייזר צ'יפס" הייתה הכי פחות צפויה. לא באמת חשבתי שיש להם כאן קהל. הם לא "אלטרנטיביים" מספיק כדי להביא את הקהל המתוחכם של ה - 600 איש בבארבי (כמו Why? לדוגמה) והם לא ותיקים או "להיטיים" מספיק כדי להביא 5,000 איש ומעלה במקומות הגדולים יותר. למרות זאת באיזושהי דרך מוזרה, רשת סלולארית שערכה פסטיבל קיצי המיועד לבני נוער, הצליחה להעמיס אותם לתוך חבילה אטרקטיבית (לבני נוער) שכללה את ליידי גאגא וסימפל פלאן. מהלך תמוה אולי, אך כ"אנגלופיל" שאוהב את ה"קייזר צ'יפס" ולהקות בריטיות מסוגה לא יכולתי להתנגד. את הכפפה התרבותית שהניבו הרכבים כ"פרנץ פרדיננד", "בלוק פארטי" ו"ארקטיק מנקיז" אף מפיק ישראלי עוד לא הרים, לכן אני חייב לפרגן לאנשים שהאמינו שיש ל"קייזר צ'יפס" סיכוי. הנסיבות לעומת זאת, ממש הקשו על הפרגון.

מדובר באירוע לחלוטין לא פשוט. על המסחריות הדורסנית שאפפה את הפסטיבל אין צורך לדבר. בכל מקרה תהיה זאת התחסדות, היות ורוב הפסטיבלים הגדולים באירופה הם מסחריים. ההבדל הוא ששם את החסות נותנת בדרך כלל יצרנית בירות ואילו בארץ הכסף הגדול מגיע מהסלולר. השוני הזה הביא עימו השלכות לא נעימות. לא היו בירות. קחו שנייה לעכל. פסטיבל מוזיקה ואין אף לא טיפת אלכוהול אחת נראית לעין. ההסבר הוא פשוט, זה לא חוקי למכור אלכוהול לילדים מתחת לגיל המותר ורוב באי הפסטיבל היו ילדים מתחת לגיל 18. אם אתם מנסים לדמיין את האווירה בפסטיבל פשוט תחשבו על הלך הרוח הבא: במקום שנותני החסות יספקו לקהל בירות הם סיפקו לו אס.אמ.אסים.

לפני כמה שנים הגעתי למסקנה שלא אתן לנסיבות לבאס אותי כשאני רוצה ליהנות. זה לא היה פשוט היות והנסיבות ממש התעקשו. התוכנית המקורית הייתה להגיע מאוחר כדי לראות רק את מה שבאמת מעניין. לשמחתי הפסדתי את "התקוה 6" ו"היהודים". לצערי תפסתי את "שבק ס'" ו"סימפל פלאן", להקת אימו אמריקאית נוסחתית ומשעממת שמסתבר שדי פופולארית בקרב ילדי ישראל. למרות שיש לי אוזניים ואני מודע לכך שהמוזיקה של ה"קייזר צ'יפס" נוסחתית לא פחות בדרכה שלה, אין לי דרך הגיונית להסביר מדוע "קייזר צ'יפס" זה טוב ו"סימפל פלאן" פשוט עושים מוזיקה מחורבנת.

בסופו של דבר, בניגוד לנבואות, ההופעה נגמרה ואלפי בני תשחורת מסריחים (מזיעה), פינו את מקומם מול הבמה. ה"קייזר צ'יפס" עמדו לעלות ולסגור את הפסטיבל ועדיין לא היה ממש ברור מי מהקהל וכמה ממנו באמת מצפה לבואם. שמחתי לגלות שהיו כמה מאות שכן שמחו, התרגשו בהתאם ואף ידעו לשיר את כל המילים. מי ששימח אותי יותר היו ה"קייזר צ'יפס" עצמם. כל אמן מתחיל יודע שבכל הופעה צריך לתת את כל כולך, כך שגם אם אתה מופיע בפאב מול שלושה שיכורים הם יזכרו אותך לטובה. בשביל הקייזרים, הרגילים להופיע כ"הדליינרים" בפסטיבלים הגדולים באירופה, בהחלט ניתן להמשיל את ההופעה בארץ להופעה בפאב. יתכן ואפילו ישבו מאחור כמה עשרות בני נוער, שיכורים מאס.אמ.אסים, שיזכרו אותם לטובה.

הקייזר צ'יפס מגיעים מלידס, עיירת פועלים אפרורית. למרות הניגוד כביכול בין החזות הצבעונית של המוזיקה שהם מנגנים לעיר ממנה באו, אין לטעות. מדובר בחבורה של פועלים אפרוריים. רק שהמפעל שלהם מייצר להיטי בריט - פופ קליטים  שקשה לעמוד בפניהם. אחרי שלושה אלבומים, שכוללים שכפולים מוצלחים של הנוסחה, הסט שלהם הולך והופך לאטרקטיבי ונטול פילרים. אם ימשיכו כך, תוך שני אלבומים יהיה להם סט להיטים מושלם. שיר חדש אותו ניסו עלינו לקראת סוף ההופעה רמז שבהחלט עדיין יש להם את זה. מבין חבורת העציצים, היחיד שהראה סימנים של רוקנרול היה הסולן ריקי ווילסון. הוא רץ, קפץ, הפעיל את הקהל ונתן לכל ה"אנגלופילים" מהשורות הראשונות את מבוקשם.

ההופעה הייתה מוצלחת ולרגעים הפסטיבל הרגיש כמו פסטיבל אמיתי. את הפלאשבק לאירופה קיבלתי כשהמאבטחים העבירו כוסות מים למיובשי השורות הראשונות. טעימה ממי הברז המגעילים החזירה אותי מיד לתל אביב. ובכל זאת באותם רגעים ואולי בגלל שצעקתי את זה במשך כמה דקות, לעולם לא הרגשתי כה רחוק מהבית.

אחרי ההופעה הפכו לפתע חסרונות הפסטיבל ליתרונות. אז נכון שלא היה אלכוהול, ונכון שפלירטוט אקראי עם בחורה יכול היה להוביל לעבירה פלילית. אבל פעם הבאה כשאתם מתלבטים אם ללכת לפסטיבל מסוג זה תזכרו את הכלל הבא: כשרוב הקהל לא בגיל שמחזיק רישיון - אין פקקים בדרך הביתה.

Kaiser Chiefs הופיעו בפסיטבל Non Stop Music, גני התערוכה, תל אביב. ב - 20 באוגוסט.

תגובות

 • מאוד מאוד מאוד

  נהנתי לקרוא. אחלה פאנץ בסוף.

  גיאכו, 21-08-2009 13:58

 • תכלס

  לא היו פקקים! מרוב ההתרגשות לא שמתי לב שהגענו כל כך מהר למחוז חפצינו. ביקורת נהדרת מותק, כהרגלך.

  נועה, 21-08-2009 14:54

 • מסיכמה עם כל מילה

  היתה אחת מהופעות הרוק הטובות שראיתי! שוב הבריטים הוכיחו שהם עושים את זה יותר טוב מכולם :-)

  אטרקצי, 21-08-2009 20:08

 • איזה...

  כייף לקרוא אותך!! עשית לי חיוך, תודה.

  חאתול, 22-08-2009 18:11

 • טור חזק,נהניתי לקרוא.

  De Angelis, 27-08-2009 13:05