מגזין

אוהבים לפחד - חלק ראשון

"מוות בשלג" (2009) הוא סרט אימה מודע לעצמו שעושה הרבה כבוד לז'אנר ומצליח להצחיק ולהפחיד באותו זמן

מאת ליאור שיינברגר. 16-08-2009
אוהבים לפחד - חלק ראשוןיחסי ציבור

סרטי אימה ריתקו אותי מאז ומעולם. משהו בסרטים האלימים, אפלים, אכזריים ולעיתים גם מצחיקים או מגוחכים עד כדי כאב, הצליח לדבר אליי. זוהי כתבה ראשונה בסדרה של כתבות שתעסוק בז'אנר סרטי האימה באופן כללי ובתת הז'אנר שנגזר ממנו - ה"סלאשר", בפרט.

כדי להתחיל את הסקירה שלנו בצורה חיובית, זה בדיוק הזמן לספר כאן שמצאתי אוצר: סרט אימה חדש ומופלא שעונה לכל הגדרות הז'אנר ומחזיר לו את כבודו האבוד. בניגוד לציפיות, הישועה לא מגיעה אלינו מכיוון הוליווד אלא דווקא מכיוון נורבגיה הרחוקה.Død snø או Dead Snow כפי שהוא נקרא בתרגומו האנגלי, הוא אחלה של סרט. אצלנו קוראים לו "מוות בשלג"נו טוב, "פיורד מת מצחוק"היה יכול להיות גרוע יותר.

עלילת הסרט בקצרה מדברת על חבורת צעירים וצעירות (אין כמו הבחורות הנורדיות), סטודנטים לרפואה, שבחופשת הפסחא שלהם מגיעים לנופש בבקתת סקי מבודדת, איי שם ביערות המושלגים על רקע נופיה המרהיבים של נורבגיה. מנותקים מהציביליזציה, החבר'ה מגלים פתאום כי הם לא לבד - באזור פועלת חוליה (כן, חוליה) של יחידת חיסול נאצית מימי מלחמת העולם השנייה שכל כולה מורכבת מזומבים עצבניים, זומבים-נאצים או זונאצים אם תרצו, הם לא זומבים רגילים.

מרטין: "אמממ...סליחה? מוקד חירום? הבקתה עולה באש! כן! עולה באש! אנחנו מותקפים על ידי משהו שנראה כמו.. אממ.. חיילים ממלחמת העולם השנייה".- ניתוק -

בסרטי הזומבים הקלאסיים, הזומבי הוא יצור איטי וחסר בינה. גוף מת שבדרך פלא התעורר לחיים ומונע על ידי רעב בלתי פוסק לבשר אדם. נשיכה מזומבי הופכת אותך לנשא של המחלה ולפיכך אתה עתיד להפוך לאחד כזה בקרוב. הזונאצים שונים, בתור יוצאי יחידת חיסול, לחבר'ה יש אינטליגנציה ויכולת אסטרטגיה קרבית, הם מהירים בצורה יוצאת דופן, מסוגלים לדמם ובקשר למה שמניע אותם? נשאיר את התשובה בגדר סוד שייפתר תוך כדי צפייה בסרט.

סיכום ביניים: מה יש לנו עד כה? זומבים נאצים, בחורות יפות ונופים מדהימים. כל אלה עדיין לא הופכים סרט אימה לאחלה של סרט, אז מה כן? המון הומור.

ב - 1978 יצא לאקרנים "ליל המסיכות" של קרפנטר והפך מייד ללהיט היסטרי ולחלוץ בתחום האימה, ז'אנר חדש נברא: "הסלאשר". שנתיים מאוחר יותר ב - 1980 יצא "יום שישי ה-13" ועשה את אותו הדבר. הוא הפך לשובר קופות ולקאלט אמיתי. קולנוענים ובעלי אולפנים השכילו לנצל את הטרנד החדש לטובתם; סרטי אימה עבור בני נוער, בהשתתפות בני נוער, מלאים באלימות והומור ולפעמים נוסחתיים עד כדי כאב (אלמנט שהצליח להעצים את ההומור בקרב הצופים).לקריאה נוספת אודות ה"סלאשרים", ניתן ללחוץ כאן. 

מרטין:"אוי אלוהים, אוי שיט, הוא נשך אותי. אני הולך להפוך לזומבי ! שיט !".ארלן: "תירגע גבר, אתה חצי יהודי, הם נאצים. אני בספק אם הם ירצו לגייס אותך".

יוצרי "מוות בשלג" בקיאים בז'אנר וניכר כי הם גדלו בדיוק על אותם הסרטים. למעשה, ב - 7 הדקות הראשונות לסרט, צוחקים הגיבורים הראשיים על היותם מבודדים מהציביליזציה ומתחילים לאזכר סרטי אימה גדולים מהז'אנר שהתחילו בצורה זהה ונגמרו מדממים עד העצם.

"מוות בשלג" הוא לא סרט זומבים טיפוסי. דווקא בגלל הריחוק התרבותי בין נורבגיה להוליווד, אנחנו מקבלים סרט שצוחק על תרבות הצריכה ההוליוודית, מאוד מודע לעצמו וגדוש באזכורים והצדעות לכל סרטי האימה הגדולים. דרך סרטיו של ג'ורג' א. רומרו (המלך של סרטי הזומבים), "סלאשרים" כדוגמת "יום שישי ה-13" וסרטי אימה מלאי הומור כמו סדרת "מוות אכזרי" של סם ריימי. אפילו סרטים שלא מתקשרים לז'אנר כדוגמת אינדיאנה ג'ונס זוכים לאזכור אצל החבר'ה הנורבגים.

כריס (תוך כדי משחק טוויסטר קבוצתי): "אני לא מבין למה לעזאזל אנחנו משחקים את המשחק האדיוטי הזה, לדעתי זה אחד הדברים היותר משעממים שהמציאו".מרטין: "אנחנו משחקים כי הוליווד אמרה לנו".

"מוות בשלג" הוא קודם כל סרט אימה. הוא מצליח להפחיד כשצריך והוא בהחלט יודע להיות אכזרי ומדמם ברגעים המתאימים. בימאי הסרט, טומי ווירקולה מצליח להעניק לצופה ערך מוסף שבא לידי ביטוי בים של הומור עצמי והומור שחור, עריכה קצבית וצילומים מעולים. על הדרך שווה להזכיר גם את הפסקול שעמוס בפאנק-רוק ומטאל כמו שרק הנורבגים יודעים לעשות.

לסיכום: אם אתם בעלי קיבה חזקה, אם אהבתם את "שון אוף דה דד" (שגם הוא, סרט זומבים מצחיק עד דמעות והשניים מזכירים זה את זה), אם אתם בעלי הומור בריא ותיאבון לקצת אימה איכותית, זה הסרט עבורכם.

 

Dead Snow בימוי: טומי ווירקולה (2009).שחקנים: שרלוט פרוגנר, ארג'ן גמסט, סטיג פרודה הנריקסן, וגאר הול, ג'פ לאורסן, איווי קאסט רוסטן, ג'ני סקאבלאן.

תגובות

 • לא חובב אימה

  אבל, עם איך שתיארת את זה - יש ציפיות מהסרט. בחנויות ה-DVD המובחרות?

  זיו, 20-08-2009 13:55

 • בעיקר בכאלה שמתקשרות לאיברי גוף בצ'רנוביל - אוזניים שלישיות וכו'

  שיינברגר, 20-08-2009 14:12

 • אחלה סיוקר

  גרמת לי רצון לראות את הסרט! איפה מורידים אותו לא ציינת ?:)!

  אבי וינקלר, 20-08-2009 16:00

 • סיקור טוב ..

  סיקור טוב .. עושה חשק לראות את הסרט ולצחוק גם :-)

  יואל א, 23-08-2009 02:25