מגזין

ושוב נצאה אל הדרך

חן ינוביץ "יצאה לדרך" לסרטו החדש של סם מנדס וחזרה אופטימית ופסימית

מאת חן ינוביץ'. 08-08-2009

תגיות: לצאת לדרך, סם מנדז

ושוב נצאה אל הדרך

לכאורה עוד סרט מסע, עוד סיפור אהבה, שוב הדפוקים מול הנורמלים או עוד סיפורי משפחה. למעשה אכן זהו עוד סיפור אהבה, עוד אופטימיות מול פסימיות, עוד בחינת הנורמטיבי, ועוד, זהירות ספויילר, סוף טוב הכל טוב. הסרט החדש של הבמאי האנגלי, סם מנדס ("חלון פנורמי", "אמריקן ביוטי") מתעסק ומזכיר חומרים שאוזכרו ונאכלו רבות בעבר (החל ממיס סאנשיין הקטנה ועד סרטיו של טוד סולונדז), אך השנינות הטקסטואלית הכל כך חכמה והבניית הדמויות מובילה ליצירת קומדיה שנונה ודרמה אנושית מלאת קסם.

בארט וורונה (ג'ון קרזינסקי ומאיה רודולף) הם זוג צבעוני וססגוני.בסביבות גיל השלושים, שמצפים ללידת ילדתם הראשונה. הם גרים בדירה רעועה בדנוור, אליה עברו כדי לגור קרוב להוריו של בארט, ומתפרנסים מעבודות לא ברורות שאין צורך להגיע אליהן פיזית. העובדה שהם לא נשואים (וורונה מתנגדת למוסד הזה) היא נקודת פתיחה משמעותית לסרט, שכן היא מסמלת את מה שהופך את הסרט הזה להתעסק בחומרים מוכרים באופן אחר וחריף. מנדס מטיח אותם בפנינו, כשלכל אורך הסרט יש הבניה של נורמטיבי מול הלא נורמטיבי, שהללו משתנים השקם וערב בתפיסתם.

כאשר הזוג הצעיר נוסע לבקר את הוריו של בארט ולבשר להם על הנכדה העתידה לבוא,הם פועלים בניגוד לכל הכללים החברתיים, הנורמטיביים או בניגוד לכל כללי האם הפולנייה, ומודיעים לזוג הצעיר שהחליטו להגשים חלום והם עוברים לגור באנטוורפן. חודש לפני הלידה. אגואיזם טהור? הגשמה עצמית? חיפוש בלתי נגמר?. כך או כך, באין משפחה שתעזור בגידול הילד (האחת עוברת לבלגיה והשנייה קבורה באדמה) מחליטים הזוג הצעיר לצאת למסע ברחבי אמריקה אחר חיפוש מודל גיאוגרפי, ערכי וראוי לגידול הילדה.

וכך יוצאים הם לשוטט ברחבי ארה"ב (פניקס, מדיסון, מונטריאול,מיאמי...) סביב ואחר מכרים וסוגים שונים של משפחות (רוחניות, מאמצות, נוירוטיות, אדישות, בורגניות, מתפרקות) כדי לחפש את הבית, את המודל המושלם של משפחה ולגלות, באופן לא מפתיע, שבית הוא איפה שנמצא הלב. סרט מסע אמריקאי שבסופו של דבר מגיע לאותה מסקנה של דורותי? רק לכאורה. מנדס לא נותן לנו או לזוג הצעיר את התשובות. אין טוב מול רע, נורמלי מול לא נורמלי. אין משפחה שיודעת לגדל את הילד שלה טוב יותר מהאחרת, ואין מקום מסוים שהוא טוב יותר מהאחר. סיומו של הסרט הוא רק מהלך נחוץ  כדי שלא נשאר לשבת לנצח על הכיסאות האדומים בקולנוע.

"לצאת לדרך" הוא עוד סרט מסע, עוד סיפור אהבה עם זוג חצי היפי חצי מוזר שמעורר אמפטיה. האמפטיה הזו, לזוג הצעיר היא העוגן שמאפשר את ההנאה בשאר הדמויות המגוונות ולעתים קרקסיות שמופיעות בסרט. זהו סרט לאופטימיים עם דמיון פילוסופי שלנצח יאהבו להתעסק בדיאלוג המה, מי, למה ואיך. זהו סרט לפסימיים, שיפקפקו באפשרות שזוג שגר בבית רעוע יכול להרשות לעצמו לטוס ממדינה אחת לשנייה או ימצאו את הדיאלוגים מתמשכים יותר משנונים ואת הדמויות כסטריאוטיפיות יותר ממורכבות.

  

"לצאת לדרך" ("Away We Go"), בימוי: סם מנדס. ארה"ב (2009)

תגובות

  • תגובה

    ראיתי את הסרט- כתבה יפיפיה

    לוי איתן, 20-10-2009 11:45