מגזין

אדם צובר זכרונות

חן ינוביץ' מגיעה לנקודת הרתיחה עקב הפגיעה הקשה בקהילה הגאה אמש. נסיון להסביר מדוע כולנו כאחד "גאים"

מאת חן ינוביץ'. 02-08-2009

תגיות: מצעד הגאווה

אדם צובר זכרונותלי ליסטר

אירוע הירי במועדון של בני נוער הוא רע. אירוע ירי במועדון של בני נוער באחד מהאזורים המרכזיים בעיר תל אביב הוא איום. אירוע ירי של בני נוער במרכז תל אביב כלפי בני נוער עם בעיות ובלבול בזהות המינית הוא רוע צרוף. הפיגוע בלב ליבה של העיר תל אביב יתכן וכוון כלפי קהילה ספציפית, אך במשמעותו האמיתית הוא מכוון כלפי כולנו.

תארזו לכם בקרטון את כל הערכים המוכרים והאהובים עליכם, תוסיפו קצת דמוקרטיה, סובלנות, אהבת לרעך כמוך, נאורות, חירות, חופש, ותסגרו הכל ב"מסקנטייפ" שחור. עכשיו תשליכו הכל לפח הירוק למטה, יומיים בשבוע העירייה באה לאסוף, ואם תשימו את זה בצידי הרחוב אולי עוברי אורח יתעניינו בתכולת הקרטון, ויוציאו משם את מה הדברים המעניינים והחשובים, אם יישארו כאלו.

ברגעים אלו השיח מתחלק למספר אסכולות. הראשונה תשתמש בתקשורת כדי למגר את התופעה ולהוקיע אותה. לכאן יכנסו  חברי הכנסת, שרים, אנשי תרבות וראשי הקהילה. זוהי דרכה של חברה דמוקרטית ממוסדת שרוצה לשרוד. לאסכולה זו יצטרפו הפגנות ומחאה מבית, לעתים לנצל את הבמה הזו לנגח בקבוצות אחרות בחברה, זה טוב להתמודדות ותמיד קל להאשים את ש"ס. אם הם משפשפים את השד העדתי כל שני וחמישי, אז למה לקהילות אחרות אסור?.

האסכולה השנייה תהיה החתרנית יותר והקיצונית. ממש כמו שמאל וימין. יהיו אלו הטוענים שהנסיבות לא ברורות, שהקהילה מנצלת את התקשורת לסיסמאות פוליטיות שחוקות. יהיו את אלו שיטענו שסוף סוף אידיוט אחד העז. ואיך הוא העז? למען השם...

קשה להתעלם מהעובדה שהירי לא בוצע בתוך מועדון צבעוני ועליז, אלא בתוך מבנה תמים לא מוכר ואפור. קשה להתעלם מהעובדה שאחד מיושביה של המולדת לקח נשק והחליט לרסס יושבים אחרים בה. היום זה קהילה, מחר זו ישיבה דתית בירושלים וכמה ימים אחרי זה יקרה במפגש של אמהות חד הוריות או של ההתאחדות הישראלית לאיסוף בולים. ההבדל הוא בכך שאין הבדל.

המיתוג והבידול באמצעות דגלים ומצעדים שמאפיין את הקהילה ההומו-לסבית, לעומת קהילות אחרות, עומד לעתים בעוכריה. אולם, אסור לשכוח שבתחילת שנות התשעים השנאה וההתנגדות בתל-אביב הנאורה, כלפי המצעדים והתהלוכות לא הייתה שונה מזו הירושלמית כיום. והנה כיום, תל אביב היא עיר אוהבת "הומואייה". אבל לא רק אותם. ככה זה, היא פשוט עיר שמקבלת את כל גווני החברה. לעתים היא נותנת להם לחיות בשוליים של דרום העיר ובנווה שאנן, אבל לפחות היא נותנת. וזה לא מובן מאליו.

זה לא מובן מאליו שלאמהות חד הוריות יהיו זכויות. זה לא מובן מאליו שחירשים ואילמים יקבלו דמי נכות, שצה"ל שותק כדי לא להפריע לדתיים בלימודי התורה, שלזקנים שמורים המקומות הראשונים באוטובוס, שיש שירותים של נכים, שערבית היא גם שפה רשמית  ושיש 5000 חברים בקבוצה של "ישראלים אומרים לא! לגירוש ילדי מהגרי עבודה ישראלים" בפייסבוק.

הדמוקרטיה אינטרסנטית. כדי להגן על עצמה היא חייבת להגן על הקבוצות השונות בתוך עצמה. לכן, זה מובן מאליו שכולנו חלק ממיעוט. מיעוט מגדרי, אתני, דתי, פיזי, גילאי, כלכלי או סתם על רקע השתייכות למועדון המעריצים של דורית ראובני. וכן, זה לא מובן מאליו שראש הממשלה יגנה את הרצח. לא אצל אחמדינג'אד לפחות. כיוון שאת כל אלו, השיגו חברי הקהילה שצעדו מאבן גבירול לירקון בתחילת שנות התשעים, והשיגה ויקי כנפו שצעדה ממצפה רמון לירושלים בשנות האלפיים.

והשבוע שתלכו ברחובות  תסתכלו לאחור. יתכן ומישהו גנב מכם משהו החשוב לכם. צדק, חירות או שוויון. תשמרו טוב על התיק, אל תלכו יד ביד סתם כך, ובכלל עדיף לא לצאת כשמחשיך. הפיגוע בלב ליבה של העיר תל אביב יתכן וכוון כלפי קהילה ספציפית, אך במשמעותו האמיתית הוא מכוון כלפי כולנו.

 תמונת לובי: Phoenix

תגובות

 • זה כל כך נכון שזה כואב

  הסוואת הליברליות בת"א היא אולי אף גרועה יותר מהטחת גזענות ישירה בפנים. היא מתוחכמת יותר, ערמומית יותר ועל כן אכזרית יותר- אחרי כזה פיגוע ירי בת"א "הליברלית" יש הפגנות גדולות, קיצון כנגד קיצון, מרחב שבו מגנים קהילות אחרות, שאנשיה מכונים "שחורים", מזכיר למישהו משהו... עידון של גזענות הוא הוא הבעיה של הדמוקרטיה. כי היום, אולי לפני הפיגוע, וגם אחריו שכולם כבר ישכחו ויבלעו סדרות ריאליטי שרוויות בקטגוריות וגזענות, כשמישהו קם ואומר שאין שוויון, הוא מוזר ולא מבין, הכל עניין של כסף, יש עשירים ויש עניים, יש מרכז ויש פריפריה, אם נסיר את הכסף והמיקום הג"ג נקבל קבוצות חלשות שמופלות בשל זהותן הדתית, המינית, האתנית. מה קיבלנו- שיח במונחי כסף שמסווה שיח של גזענות.

  גלית גרינר, 02-08-2009 21:52

 • כתבה יפה- נכון וכואב

  ואיך הולך השיר- "היום זה אני מחר זה אתה". . .

  פרלה, 03-08-2009 14:41

 • גאה

  "אירוע הירי במועדון של בני נוער הוא רע. אירוע ירי במועדון של בני נוער באחד מהאזורים המרכזיים בעיר תל אביב הוא איום" ממתי זה נורא יותר כשזה קורה בת"א? תתביישי לך.

  ולא מהבועה, 06-08-2009 19:23

 • גם אני לא מהבועה

  אלא דווקא חיה בפרברים. הכוונה שלי לא הייתה שפיגוע בת"א גרוע יותר מראש העין או כפר אז"ר. אלא שפיגוע הוא נורא באשר הוא. ונורא כאשר הוא מכוון כלפי ערכים דמוקרטיים שונים. חן

  חן ינוביץ, 07-08-2009 17:33