מגזין

כמו אוויר לנשימה

הריאות של פלורנס אנד דה מאשין מהאלבום החדש הזרימו אוויר נקי דרך האוזניות. מאור בוכניק לא שוכח לנשום

מאת מאור בוכניק. 20-07-2009

תגיות: Florence and the Machine

כמו אוויר לנשימהעטיפת אלבום

Happiness, המילה הראשונה שיוצאת מהפה של פלורנס וולש ב- Lungs, כשרק נֵבל מלווה אותה. כמה שניות חולפות ומיס וולש לא נשארת לבדה. קצת האנד-קלאפ, ומיד אחריהם באים כל התופים והקלידים שבעולם ללוות את האישה בעלת הווקאל סול-פאוור הדרמתי. וולש אולי יודעת את התשובה לשאלה: מי יותר חזק? זה שמסוגל להחטיף יותר או זה שמסוגל לספוג יותר. מהטקסטים של הבריטית - שכבר ידעה לפחות מערכת יחסים כושלת אחת, התשובה ברורה: הלב שלה חטף כבר מספיק אגרופים, ככה שגם עוד בוקס או שניים, איך לומר, לא ממש יזיזו לו.

האלבום נפתח עם  Dog Days Are Over - אחד הטובים - שניגש ישר לעניינים, ולא משאיר מקום לטעויות, כשוולש שרה: "Can't carry it with you if you want to survive". מכאן והלאה, היא נוקטת באותה הגישה: שיישרף הכל, היא רק רוצה לממש את הזכות המחורבנת להרגיש קצת שמחה בתוך הדבר הזה שנקרא חיים.

Lungs אמנם יצא לפני כשבועיים, אבל כבר בינואר 2008 ה- BBC הכתיר את פלורנס בתואר הסאונד של 2009, וגמר עליה את ההלל מכל הכיוונים. לשם הפרופורציה, האלבום שיצא בתחילת החודש, הביא את פלורנס רק למקום השני במכירות בבריטניה, פשוט לפניה ניצב מייקל ג'קסון, שמותו כשבוע קודם לכן עשה רק טוב למכירות שלו, וכידוע, הקפיץ אותן במאות אלפים.

"דה מאשין" ניצבים מאחורי וולש ומגבים אותה; ארבעה מוזיקאים, ופול אפוורט אחד, שהפיק וכתב חלק מהטקסטים. העיבודים באלבום מתוקתקים, דחוסים, ומהודקים כמו מחוך ויקטוריאני צמוד על זוג הריאות של וולש, שחמושה בטקסטים חדים מסכין קצבים. בקטע התיאטרלי  Girl With One Eye, היא פונה כאישה אל אישה ומבהירה לה היטב את כוונתה: "Get your filthy fingers out of my pie I'll cut your little heart out cause you made me cry". לאלבום יש גם מהדורת דלוקס, ובה היא מבצעת את אותו השיר, רק שהפעם בגרסה השקטה, כשהיא הורגת ברכּות מלווה בכינורות.

וולש אולי תעדיף - כשהיא מגיעה הביתה - שהבחור שלה יחכה לה על המדרגות. רק שבמקום זה, הבחור שלה מעדיף לעשות דברים אחרים. בקטע האֶפי My Boy Builds Coffins היא מסבירה (בתרגום חופשי): הבחור שלי בונה לנו ארונות קבורה עם פטיש ומסמרים. הוא לא בונה ספינות, ולא שולחנות או כסאות.

יותר משיר אחד באלבום עוסק במוות, ולסינגר-סונגרייטרית יש הסבר רציונאלי לכך, כפי שטענה באחד מהראיונות שנתנה. היא סיפרה כי יום אחד היא פשוט הבינה שמתישהו גם ההורים שלה ימותו. ובאותו רגע של הבנה, היא החלה לבכות כאילו הם באמת כבר נפטרו.

אישה מסקרנת, וולש בת ה- 22, ולא פחות מעוררת הערכה. אחרי כל הזיפת שהיא אכלה מהגברים שלה, היא לא מתייאשת וברצועה Rabbit Heart - אחת הבומבסטיות - היא יורה מכל התותחים. בזכות עיבוד מצוחצח, היא מצליחה להישמע כאחת שמאחוריה צועד צבא שלם של אנשים שמכירים את החומר שממנו עשויה האהבה. כולם שרים יחד איתה את המארש הזה: "This is a gift, it comes with a price Who is the lamb and who is the knife?"

רק בקטע האחרון באלבום וולש מרימה את הראש ומגלה אופטימיות שנפרשת עד האופק, כשהיא מבצעת את You've Got The Love של קנדי סטאטון. פה היא כבר כל כך קלילה, שאפשר לראות אותה הולכת על אוויר ושואפת אותו עמוק לריאות. עכשיו תורכם לנשום מ- Lungs.

תגובות

 • נכון שהיא נשמעת כמו אסף אבידן

  רק עם כישרון וסיבה מוצדקת לשיר כמו בחורה?

  נייטינגייל אנד דה רייג' אגיינסט , 20-07-2009 12:19

 • אלבום גדול

  יבגני, 20-07-2009 13:28

 • ממש לא אהבתי את האלבום

  אבל התיאורים שלך גורמים לי לרצות לנסות אותו שוב :)

  מיכל, 20-07-2009 16:05

 • לינק

  http://www.storage.to/get/9mXUiEB1/Florence_And_The_Machine-Lungs-_Deluxe_Edition_-2CD-2009-SiRE.rar

  לינקס, 20-07-2009 21:59

 • אלבום פופ שנשמע כמו חיקוי

  חיוור לנטלי מרצ'נט, קצת פטי סמית', מולוקו וטקסס. למה שמישהו ירצה לחקות את טקסס?!

  אלכס, 21-07-2009 11:42

 • כשהבחור מחכה על המדרגות

  זו הזדמנות מושלמת להרגיש קצת שמחה בתוך הדבר הזה שנקרא חיים אלבום נהדר אוהבת את הכתיבה

  בת אדם, 13-10-2009 10:04