מגזין

טוויסט בעלילה

שבוע יוצא דופן הגיע לסיומו כש"הנוטוויסט" חישמלו אמש את הבארבי. ניר גורלי בא ללא ציפיות והופתע בגדול

מאת ניר גורלי. 17-07-2009

תגיות: The Notwist

טוויסט בעלילהצילומים: אורלי נקלר

האקסיומה שעומדת מאחורי הטיעון "הופתעתי בהופעה", בדרך כלל מעידה על כך שבאתי ללא כל ציפיות. היות וזה בלתי אפשרי לבוא "ללא ציפיות", האקסיומה מאחורי טיעון זה אומרת שבאתי עם ציפיות נמוכות. הסיבות לכך מגוונות. ראשית כל, התזמון, אני לא מדבר על התאריך הספציפי של ההופעה. כדי שהופעה של "הנוטוויסט" באמת תלהיב אותי הם כנראה היו צריכים להגיע לפני שנתיים עד ארבע שנים, ואני עוד אחד שגיליתי את Neon Golden המופתי בשלב די מאוחר.

התחושה באוויר לקראת ההופעה כיוונה להנחה המעט עצובה ש"הנוטוויסט", למרות ההערכה הרבה, הם קצת החדשות של אתמול. הופעות שהן "חדשות של אתמול" היו בעבר מאוד פופולארית בעירנו הפריפריאלית, אבל היום, תודה רבה, המצב שונה כבר לחלוטין. לראיה המופע של Why? ערב קודם לכן באותו הלוקיישן, שהציג להקה צעירה בשיא כוחה היצירתי רגע לפני ההייפ העולמי שבודאי יגיע בקרוב. ההופעה של Why? גם כן לא תרמה יותר מדי למצב הרוח בהופעה המדוברת, היות ואחרי לילה חגיגי ומסיבתי אני וחברי פשוט הגענו בהנג אובר.

אבל עד כאן הקיטורים, הם נועדו לבטא את התחושות האמביוולנטיות שהיו לי עד הערב והתפזרו למעשה ברגע בו ההופעה החלה. עוד לפני כן, היה חימום של גלעד כהנא וה-Walking Man שלו, הופעה שאליה לא כל כך התחברתי. נשמע כמו "הג'ירפות" רק באנגלית, מה שקצת מפריע להתענג על הכתיבה הנהדרת שלו בדרך כלל. באופן כללי נראה כאילו הקים כהנא את ההרכב רק כדי לקבץ סביבו להקת ג'אם טובה יותר במונולוגים שבין השירים. בזה לפחות, הוא הצליח.

אחריהם עלו "הנוטוויסט" לבמה, למעשה, ברגע שהציג אותם מרקוס אצ'ר הסולן ואמר בענווה "שלום אנחנו הנוטוויסט מגרמניה, תודה שאתם מארחים אותנו", הם קנו אותי. המסקנה הראשונה שעלתה מההרכב הייתה שמדובר בחבר'ה לגמרי סימפטיים. המסקנה השנייה שהובהרה די מהר הייתה שהם אומנם סימפטיים אבל חנונים הם לא. למרות התדמית הרגועה של אלבומיהם הם פתחו עם סידרה של נאמברים חזקים וסוחפים. לפני ההופעה חלפה במוחי המחשבה שזאת תהיה הופעת ישיבה נעימה, אני מודה שטעיתי בגדול, רוב ההופעה לא הפסקתי לזוז.

השיר השני שניגנו היה להיטם הגדול ביותר Pick Up the Phone, ומה שנראה בתחילה כצעד אמיץ הוכח במהרה כצעד מתבקש. הם לא תופסים את עצמם כ- One hit wonder אפילו אם הלהיט היה בגלגלצ. הם בטוחים לגמרי בחומרים החדשים והישנים שלהם ואפילו כשמדובר בלהקה נטולת להיטים באופן כללי, הם סיפקו שואו מלהיב ומרתק.

מדובר בחמישה נגנים מקצועיים ששילבו במיומנות בין הגיטרה-בס-תופים הסטנדרטים לארבע עמדות אלקטרוניקה עמוסות גאדג'טים שונים. מי שגנב את ההצגה באופן די פרדוקסאלי הוא מייקל גרצ'מן המכונה גם Console (קונסולה?), בחור גמלוני וממושקף שעמד לצידו של אצ'ר, לא זז יותר מדי וניגן על שני שלטי Wii. השילוב המאפיין אותם בין אלמנטים רוקיסטים לאלמנטים אלקטרונים עבר לבמה באופן מושלם. כאשר בזכות סאונד מעולה (ערב שני ברציפות- סחטיין על הבארבי) כל צליל ותו נשמעו ותרמו לאווירה המהפנטת באולם. אחרי שני הדרנים שהתבקשו ובצדק מהקהל המפרגן, הם ירדו מהבמה מחייכים ונבוכים.   

היה שבוע נהדר. שתי הופעות בינלאומיות מצוינות יום אחרי יום, זה דבר לא אופייני אבל מאוד משמח, במיוחד בקיץ שבו אני נשאר בעיר ולא טס להופעות ופסטיבלים בחו"ל. לצערי, המקצועיות של הנגינה והסאונד בהופעות כאלה רק מדגישה את ההבדלים הלא מחמיאים מול הופעות מקומיות. אבל מכאן מגיעה גם המסקנה הכוללת והעיקרית מהערב. מסקנה שהיא גם עצה. כשמגיעות הופעות כאלה רוצו לראות אותן, גם אם לפעמים זה נראה יקר (וכל הופעה לכשעצמה, ממש לא יקרה) וגם אם זה נראה מעייף. "הנוטוויסט" הוכיחו אמש שהמעמד אליו הגיעו בהחלט מצדיק את עצמו, ושיש הופעות שמאוד מצער לפספס.

"הנוטוויסט" הופיעו בבארבי, תל אביב ב-16 ביולי.

 

תגובות

 • היה פשוט פגזי ואגדי

  יונתן, 18-07-2009 03:16

 • נשמע פאנן ולעניין

  פספסתי - באמת לא נעים

  שרהג'ונס, 18-07-2009 06:43

 • ביקורת טובה אבל

  להגיד חדשות של אתמול? על נוטוויסט? זה נכון שיש נטייה פה בארץ להביא הופעות שהיו צריכות להגיע בזמן אמת לפני שנים, אבל במקרה של נוטוויסט זה רחוק מלהיות מדויק. את האלבום הטוב ביותר שלהם (לדעתי) הם הוציאו לפני כשנה, הם ממשכים לפעול ולעשות מוסיקה מצוינת וגם להקפיד להתאים אותה כל הזמן לרוח התקופה ולמקום שלהם על ציר הזמן. נוטוויסט כרגע נמצאים בשיא הבשלות המוסיקלית שלהם, זמן מצוין להביא אותם ארצה. את ההייפ שלהם הם כבר הוכיחו מזמן, למי שבוחר לשמוע מוסיקה לפי "הייפ", עכשיו המוסיקה מדברת בפני עצמה, ועושה את זה חזק ובכוח. וההופעה רק הוכיחה את זה.

  המתעדכן, 18-07-2009 12:26

 • יס טוויסט

  וחייבת לציין שגם אני הופתעתי לטובה.. חשבתי שיהיה קריר ולא תקשורתי במיוחד אבל הם היו אין טו איט לגמרי.. העונג כולו שלנו.

  מוסטו, 18-07-2009 21:14

 • RKNJBuntwCYH

  sq9NXX <a href="http://yuqbwsqafpjc.com/">yuqbwsqafpjc</a>, [url=http://wkhjdoxbyfzz.com/]wkhjdoxbyfzz[/url], [link=http://nxajiurjfpge.com/]nxajiurjfpge[/link], http://jqfzhdtaouus.com/

  jtsgwshebba, 30-12-2010 17:50