מגזין

צל במעבדה

השילוב של Cut Chemist ו- DJ Shadow מגדיר מחדש את גבולות המיקסטייפ ומעלה אותו דרגה ליצירה כשלעצמה. גלית גרינר על האלבום Brainfreeze

מאת גלית גרינר . 21-07-2009

תגיות: Dj Shadow, Cut Chemist

צל במעבדהעטיפת האלבום

מה קורה כששמים בחדר אחד שני מוחות גדולים, שיוצרים בעבודתם את האיזון המושלם. האיזון בין התפקיד של הדי ג'יי לחפור, לנבור, לחפש ולהעלות אל אוויר העולם צלילים נשכחים וטובים, לבין החיבור המוסיקאלי והטכני בין הקטעים שנחפרו כך שיספרו סיפור הגדול מחלקיו. התוצאה היא פסקול, Mixtape ערוך בקפידה כל כך מושלמת, שקשה לשמוע את הקטעים שמרכיבים אותו בנפרד. קשה לשמוע את הקטעים נקיים, בלי התוספת של הדי ג'ייס, קשה שלא לשמוע אותו כיחידה אחת. והכי חשוב, הוא עושה בעיקר כיף, והרבה. 

Brainfreeze מצליח להקפיא את תאי המוח לכמעט שעה. האיזון של כל אחד מהם בנפרד וגם יחד מדויק עד למילימטר. השניים, Cut Chemist ו- DJ Shadow, הציבו רף חדש והגדרה מחודשת למיקסטייפ. הם הפכו אותו ליצירה מוסיקאלית כשלעצמה.

DJ Shadow, ג'וש דיוויס, הוא דמות מפתח חשובה בעולם ההיפ הופ האקספרימנטאלי האינסטרומנטאלי. באלבומים האישיים שלו הוא מציג חיבור מדהים בין עולמות מוזיקאליים שונים, החל בהיפ הופ ופאנק וכלה ברוק וג'אז, והכל בהרמוניה מדהימה. חיבור זה מגלה לאוזן מחדש עד כמה קירבה, מרחק וחלוקה לז'אנרים הם באוזני המאזין.  

Cut Chemis, טרנטייבליסט בחסד, מפיק, חבר בהרכב האנדרגראונד היפ הופ Jurssic 5 ובהרכב הפאנק הלטיני Ozomatli. בהמשך הוא הקליט גם אלבומי סולו.

בשנת 1999 שני הענקים המוסיקאליים הללו החליטו להופיע יחד. האלבום הוא בעצם הקלטה חיה של אחת מההופעות. חשוב להבין שמדובר במופע שלא יכול לחזור על עצמו. מיקסטייפ שהוא רגע של גאוניות, שמושפע מהכישרון, מהקהל ומהעובדה שמרבית השירים שמרכיבים אותו לקוחים מתקליטונים קטנים. מדובר בתקליטי 45'' שנהרסים כשממקססים אותם באמצעות סקרצינג וטרנטייבליזם מדויק אך רצחני. מרבית השירים הם קטעי פאנק וסול נדירים, וזה אומר שאי אפשר למצוא אותם בחנויות התקליטים. ברגע שהשניים נכנסו להופעה וביצעו עליהם ניסויי יצירה, הם אבדו לעד בפורמט של תקליטון. 

האלבום, שיצא אחרי ההופעה ונמכר בטירוף, מחולק לשני מיקסטייפים נפרדים שמספרים סיפור מוסיקאלי. החלק הראשון של Shadow והשני של Chemist. החיבור בין השניים ועולם היצירה של כל אחד מהם נותנים לקטעים, לסדר שבו הם מופיעים, לזמן שהחליטו שיושמע מהם, טאץ' שקשה להגדיר במילים. שפשוף שמפגיש צלילים במעבדה חיה ויוצר תרכובת אחרת, לא מתוכננת, אימפרוביזציה אינטואיטיבית שלא ניתן לרקוח את החספוס שלה מחדש.

הקטעים באלבום נותנים הגדרה מחודשת למצעד הפזמונים של מוסיקת הנשמה האורבאנית ומספקים סקרנות למצוא אותם, גם לחובבי סול ופאנק שחושבים שהם מכירים הכול. מי שבכל אופן מוכן לקחת את הסיכון ורוצה להתוודע לקטעים המקוריים, אם כי אני מזהירה מראש שהם ישמעו מצוין אבל ללא החספוס והשפשוף, מוזמן לחפש את האלבום Brainfreeze Breaks, שיצא ב- 2003 ומאגד אותם.

תגובות

 • מיד הולך לשמוע יאאאאהאהאאהא :)

  באבא, 21-07-2009 21:00

 • כל מילה זהב :)

  Kraz11, 22-07-2009 12:30

 • גדולים! וגם הסרט מגניב ביותר

  מתי מביאים אותם לארץ?! הייתי נותן כלייה לראות את DJ SHADOW בברזילי או בבלוק!

  kingmickyd, 25-07-2009 01:44