מגזין

חסידי אומות עולם או העם השותק?

הגזרות שנקבעו לאחרונה לפליטים הנמצאים בישראל, יחד עם הקמת משטרת ההגירה החדשה מציגות מציאות די עגומה לגורל אותם הפליטים. ליטל פז מציגה את המציאות מעינים אחרות

מאת ליטל פז. 16-07-2009

תגיות: חברה

חסידי אומות עולם או העם השותק?

באפריקה לא כולם עניים אך מי שעני הוא עני מאוד. אי השוויון משתולל בין קבוצות האליטה לבין פשוטי העם, קשה מאוד למצוא עבודה וצעירים פשוט לא יודעים מה לעשות עם עצמם, בעוד שממכשיר הטלוויזיה מופיעות מדינות מפותחות בה אנשים יוצאים לעבוד ומרוויחים את לחמם בכבוד.

רבים לוקחים את הסיכון ועולים על סירות מצ'וקמקות ומלאות עד אפס מקום היוצאות מצפון אפריקה לאירופה כדי לחצות את הים התיכון, מחיים חסרי מזל לחיים חדשים, כמו שרואים בטלוויזיה. אנחנו לא מדברים פה על מעבר מתל אביב להוליווד, אנחנו מדברים על חיי עוני קשים מנשוא, על צעירים שפשוט נמאס להם והם לא מוכנים לתת לחייהם להתבזבז כך במלחמת ההישרדות. רבים כבר מתו. הסירות נמצאות הפוכות בלב ים.

בעלי המזל מביניהם מגיעים לחופי מלטה או ספרד שם מחכה להם אמנם המשטרה, אך גם רופאים ואנשי סיוע. הם מבינים שגם כאשר מדובר בפעולה לא חוקית, מדובר בבני אדם שפשוט מבקשים לחיות כמונו, בכבוד. תחשבו על עצמכם במעמד קבלת ויזה לארצות הברית, איזה אושר אתם חשים. בשבילם זה אישור לחיים.

מדינת ישראל חתמה על האמנה להגנת פליטים בשנת 1951, אומרים שהיא חתמה עליה בשמחה והתלהבות כי ראתה בה את אחת ממסקנות לקחי השואה. אין כוונה  שישראל תקבל עכשיו בברכה את כל מי שמבקש להיות אזרח בה, משמעות האמנה היא כשמדובר במקרים קונקרטיים של פליטים המבקשים מקלט ממלחמה ומעוני, ישראל צריכה להפעיל שיקול דעת מוסרי ולא להתחבא מאחורי טענות שלא ינמקו לעולם את אי מתן העזרה לפליטים הללו. שמירת צביונה היהודי של המדינה אינה מהווה הצדקה לגירושם. נהפכו, עלינו לראות בצביונה היהודי של המדינה הצדקה לכך שאנו עם הסגולה אשר גם כאשר שטח המדינה שהוקצה לנו קטן מנשוא, אנו בוחרים לסייע לעמים אחרים שנולדו לתוך קשיים נרחבים. לא, לא את כל אזרחי אפריקה עלינו לקבל כעת אך יש להתייחס בשיקול דעת מוסרי למקרים העומדים בפנינו ולא לקפוץ ישר לדרך הקלה מכל, לא להתנער מאחריות ולהישאר מקובעים בשמחת חלקינו שאנו כבר פתרנו את בעייתנו ויש לנו מדינה מתפקדת טפו טפו טפו.

כלכלת המדינה גם היא לא תפגע. לא מדובר באנשי היי טק שמאיימים על מקומות עבודה נדרשים, אלא על פועלי כפיים שמבצעים באופן מקצועי ביותר עבודות שכבר מזמן ישראלים לא רוצים לעשות. להיפך, יותר ויותר קבלנים ומנהלי מקצועות אחרים זקוקים לכוח עבודה זה. אך יחידת "עוז" שהוקמה מטעם משרד הפנים במיוחד כדי להסתובב יומם ולילה בדרום ת"א ולאסוף במיניבוסים מסוגרים כל כושי המסתובב ברחוב, משווה לאזור אווירת פחד ואימה נוראית שאינני רוצה כלל לנקוב במה בדיוק זה מזכיר לי.

נכון שזו מדינת חוק, אך גם חוק ניתן וחובה לשנות בהתאם למצב בשטח. כשמגיעים פליטים שנזקקים לעזרתנו, מחויבותנו הראשונה היא לבדוק את מוסריות אותו החוק וכיצד יש להבחין בין המקרים השונים ולא להתקבע כאילו היינו מדינת דיקטטורה.  לפליטים אין מי שייצג אותם ויטען לטובתם בבתי המשפט. לכן אנו, העם היהודי, אותו עם הסגולה צריך לקרוא את קריאתם למדינה.  ואולי, על הדרך, יש לנו הזדמנות גם לשנות את שמנו הלא מוסרי בעולם וגם להראות לו כיצד היינו רוצים שינהג במיעוט היהודי כשאנו נלחמנו במלחמת ההישרדות שלנו.

בימים אילו יחידת "עוז" שבראשה ניצב יעקב גנות, עורכת מבצע מסיבי לגירוש הפליטים. אנשי היחידה סורקים את כל איזורי התחנה המרכזית בת"א, עוצרים  ומאיימים להשאיר את הפליטים במעצר עד שיחתמו שהם יוצאים מגבולות המדינה או במקרה הטוב מחוץ לגבולות חדרה-גדרה.

הסעיף הראשון מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו אומר: "זכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן-חורין והן תכובדנה ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל". כפי שניתן לראות מדובר בזכויות יסוד של אדם בישראל, ללא קשר לדתו, מינו וגזעו.  ללא קשר לאזרחות במדינה או שהיה בלתי חוקית, כי אם לכל אדם באשר הוא הנמצא על אדמת מדינת ישראל.  תנו להם את הכבוד המגיע להם, כבדו אותם על האומץ וסייעו להם, כן, גם אם זה לא מספק שום אינטרס פוליטי, שום אינטרס כלכלי, אלא רק אינטרס הומאני.

כיצד הממשלה יכולה לעזור להם?

ראשית, אפשר לגייסם לצבא, מדובר באנשים המוכשרים בעבודות כפיים וחיילות כמו חימוש ותחזוקה יוכלו להפיק מהם תועלת רבה. אפילו עבודות מזכירות, מטבח, נהיגה ואפילו בחיילות הלוחמים ובמודיעין. במקומם, ישראלים רבים ישמחו להשתחרר מהעוול הזה או לחילופין ניתן יהיה להמעיט בשנות השירות של הישראלים. אם ניתן להם מקלט הם יהיו נאמנים אלינו וכל בעיה אחרת בנידון ניתן לפתור. שנית, הפליטים האפריקאיים הם בעלי כישורים. רובם פועלי בניין מוכשרים, הם בונים לנו את תל אביב מבלי שתשימו לב.קבלני בניין המחפשים פועלים בשטחים יוכלו להשתמש בשירותם של פועלי הבניין האפריקאיים מבלי לסכן את בטחון מדינת ישראל.

איך אתם יכולים לעזור?

1.  לכתוב מכתב לכנסת, למשרדי הממשלה, ליחידת עוז, למשטרה.  לכל המשרדים הללו יש יד בדבר ובמיוחד למשרד הפנים ולמשרד לביטחון הפנים, באתר http://www.moin.gov.il  בפונקציה - פניות הציבור.  זה המקום שלנו להביע דעה! ניתן גם לכתוב מכתבים ישירים לחברי כנסת ולשרים ספציפיים הפועלים בסופו של דבר על פי דעת הקהל.

2.  לחתום על עצומות באינטרנט : http://www.atzuma.co.il/petition/sharonli/

http://www.atzuma.co.il/petition/sigalrozen/

3.  באתר http://www.amnesty.org.il/volunteerActivity.html

בתחתית העמוד ניתן למצוא אפשרויות לעזרה על פי כמות הזמן הפנוי שיש לך, גם אם יש לך רק 10 דקות פנויות בחודש את/ה יכול/ה לעזור.

4. באתר http://www.plitim.co.il/help.html   מרוכז מידע רב בנושא וכן אפשרויות העזרה גם המינימאליות ביותר.

5.  http://www.agora.co.il/text.asp?textId=61  אתר נוסף המאגד דרכי עזרה.

6.  http://www.notes.co.il/nina/42232.asp  בתחתית הכתבה יש דרכים ליצירת קשר.

7.  http://refugees.geula.us/

8.  http://sf.tapuz.co.il/shirshur-1860-111735100.htm

צילום: Daveblume

 

תגובות

 • זווית אחרת

  נתת זווית אחרת, אשיית יותר לסיטואציה. איכשהו תמיד רואים את כל אותם 'עובדים זרים' בתור מסתננים לא חוקיים- אנשים חצי פורעי חוק אשר לא באמת שייכים. כמובן שלא מהכרות אישית- אלא מאיך שהתקשורת מציגה זאת ואיך שהמשטרה רוצה שנאמין. הכתבה שלך מחדדת לי את ההבנה שמאחורי כל עובד זר מסתתר אדם עם חלומות, קשיים, היסטוריה, משפחה. אנשים שרוצים לחיות, לעבוד ולהינות. אנשים שרוצים לפרנס את עצמם בכבוד בלי להיות נטל על אף אחד. ייש כח על ההתייחסות לנושא זה, שלרוב הוא מוזנח- וכשהוא כבר מדווח זה ע"י התקשורת שמוזנת ממידע מהמשטרה.

  שרית גמליאל, 16-07-2009 17:34

 • תגובה

  כול הכבוד על ההשקעה טוב לדעת שיש צעירים שאכפת להם מנושאים כאלו ועושים משהוא בעניין .

  רם הראל, 04-08-2009 16:51

 • הבעיות שלנו לעומתם הן בעיות של עשירים

  והבעיה במדינה הזו היא שכל אחד רוצה להתעשר ולאף אחד כבר לא ממש אכפת.... זאת תוצאה של שילוב של קפיטליזם עם פאשיזם שפשה בחברה שלנו בשני העשורים האחרונים... אין כבר שום קשר למטרות הציוניות וההומאניות שחקוקות במגילת העצמאות לבין מה שקורה דה פקטו בהתנהלות המדינית והחברתית. למישהו יש אינטרסים להחזיק אותנו על ידי פחד, שנאה וניכור.

  דני מלקונוביצקי, 19-08-2009 15:03

 • קצת הגזמת לא?

  קודם כל, באמת כתבה יפה ואנושית. לפעמים אנחנו נוטים להתייחס לבעיות מן הסוג הזה כאל משהו מאוד כוללני, וכך גם נראה המידע שאנחנו מקבלים מהתקשורת, על כמות כזו או אחרת של מסתננים ושוהים לא חוקיים. הפליטים צריכים לקבל יחס קצת יותר אישי ולא של בעיה לאומית. אבל (!), הרעיון של גיוס הפליטים לצבא הוא לא ריאלי. איך תקחי קבוצה של אנשים שהגיעו לכאן בעיקר בשביל לשבור את מעגל העוני והזדמנות לשכר גבוה ממה שיכלו להשיג בארץ המוצא שלהם, להגן על מדינה שנושא הביטחון בה מבעבע מאז הקמתה?? לא יותר פשוט לייבא שכירי חרב??

  צ'כי, 05-10-2011 16:44