מגזין

מין תחושה אלוהית

ניר גורלי היה בהופעה של "פיסוק רחב", נהנה לתומו ורק יממה לאחר מכן עיכל את מה שבאמת היה שם

מאת ניר גורלי. 12-07-2009

תגיות: פיסוק רחב

מין תחושה אלוהית

קשה לי להסביר למה, אבל לומר שחוויתי חוויה רוחנית בהופעה נראה לי בדרך כלל קצת קלישאתי. הופעה טובה אמורה להיות מרגשת, מוזיקה מרגשת היא מוזיקה שנוגעת ללב וכל דבר שמצליח לגעת בלב הוא במובן מסוים רוחני. למרות זאת, החשמל שהיה על הבמה בלבונטין ביום שישי האחרון כאשר "פיסוק רחב" ביצעו את "שיר אהבה", הותיר אותי בתחושה של חוויה רוחנית. עד כאן הכול טוב ויפה ויתכן שהתחושה הייתה מתאכסנת אחר כבוד במגירת החוויות מהופעות ואני הייתי ממשיך הלאה. האמת, אפילו לא באמת תכננתי לכתוב והדחף להגיד עליה משהו הגיע רק כ-24 שעות מאוחר יותר. אבל האזנה חוזרת ונשנית לאלבומם "ארץ הקודש" במהלך סוף השבוע, השאירה אותי עם רגשות אמביוולנטיים, במיוחד כשאני חוזר ומצליב אותם עם אותה "חוויה רוחנית".

אני מגדיר את עצמי כאדם חילוני. חונכתי על ערכים חזקים של סובלנות, כאשר ככל שהתבגרתי הבנתי שאפשר לחיות חיי מוסר גם בלי ללבוש מאפיינים דתיים. מעולם לא הצהרתי שאני מאמין באלוהים אך גם מעולם לא יצאתי בגלוי ואמרתי שאין. אתם יודעים, ליתר ביטחון. למעשה אפשר לומר שהייתי חילוני מתון ונינוח כל חיי ויתכן מאוד שהקשבה, הנאה והמלצה על התופעה שנקראת "פיסוק רחב" זהו האקט האנטי-דתי האקטיבי הראשון שאני עושה בחיי. 

הסיפור מאחורי "פיסוק רחב" מאוד מעניין. מדובר בהרכב בן שבעה נגנים פרי מוחם של רביד זיגדון (המלחין העיקרי ונגן המרימבה של ההרכב) וג'רמי פוגל - הזמר, כותב המילים ואחד הפרפורמרים הכריזמטיים שיצא לי לראות בחיי. לפני כשנה בביקורו בארץ, גילה אותם המוזיקאי הנחשב ג'ון זורן והחתים אותם בלייבל הפרטי שלו "צדיק". לייבל המשמש בית ל"מוזיקה יהודית רדיקלית", כך במקור. מדובר בהחתמה הגיונית ביותר היות וקשה לי לחשוב על הגדרה טובה יותר למוזיקה שהם עושים.

ג'רמי פוגל הוא אמן שבארצות הברית וודאי היו משווקים כ- Antichrist. היות וכרגע אף אחד לא מנסה לשווק אותו, כולל הוא עצמו, ישנו ספק סביר שהוא אכן כזה. את המוזיקה שעושה "פיסוק רחב" מגדיר הלייבל בעצמו כפורנו חסידי ושוב, מדובר בהגדרה קולעת. פוגל שר על אשכיו של אלוהים ועל הפטמות של ציון בעליצות ברסלבית שרק מדגישה את הדיסוננס. פוגל לא מסתפק בפרות קדושות יהודיות ושוחט בחדווה גם כאלה של דתות שכנות. ישוע למשל צועק אללה הוא אכבר בשיר אחד ופוגש את פוגל שנית בסמטה חשוכה, שם הוא חודר לויה דולורוזה וגומר לו בנשמה. זה אגב "שיר אהבה". חוויה רוחנית אמרתי?

הלהקה מעידה על עצמה כזרם דתי המחבר בין הרובד הנמוך לרובד הגבוה. העמקה בטקסטים מגלה שמעבר לפרובוקציה, הם יודעים על מה הם מדברים ומתכוונים למה שהם אומרים. האלבום כולו עטוף בסממנים יהודיים מסורתיים, כולל ציטוט מתוך ספר במדבר: "ומי יתן כל עם יהוה נביאים" המאשר את התחושה שפוגל וחבריו הם כנראה נביאי שקר. או אולי נביאי אמת של השקר. או שכל הארץ נביאים ו"פיסוק רחב" הם עוד אנשים שאומרים דברים שלא צריך לקחת ברצינות יתרה. אחרי הכל פרות קדושות זה מה שאנו אוכלים בסופו של דבר ב"ברגר קינג" שבאלנבי רחוב כוס.

האלבום מסתיים בקריאות "אמן" ופתאום כל הדיסק על הטקסטים הבוטים והמזעזעים שבו מקבל משמעות של תפילה. זה הרגע שהתחלתי לחשוב שאולי הדיסק הזה הוא מעבר לסתם דיסק עם מוזיקה טובה. הוא דיסק עם מסרים מאוד חזקים שאפילו כבנאדם חילוני אני מתקשה להזדהות עימם. ואולי אפילו הזדהות פאסיבית היא בעצם נקיטת עמדה מאוד בוטה. גם אם כחילוני אני מאמין שאין לכך באמת תשובות, עצם המחשבה על כך הופכת את ההאזנה לחוויה שהיא באמת רוחנית.

"פיסוק רחב" לא מתכננים הופעות נוספות בזמן הקרוב. אלבומם "ארץ קודש" לא יצא בהפצה מקומית וניתן להשיגו ב"אוזן השלישית".

"פיסוק רחב", 10.7, יום שישי. לבונטין 7, ת"א.

 

תגובות

  • הכל קדוש !

    לא הבנת דבר מכוונות המשורר. הם מתכוונים לכל שהכל קדוש! כולנו נביאים! כל מילותינו "אמן"! גם כוס ואשכים וסקס זה קדוש כי אלוהים נמצא גם ברבדים הכי נמוכים כמו הפורנו למשל- האלבום א לומר שאפשר לאהוב את אלוהים ואפשר גם להימשך אליו ולרצות לישכב אתו. אחלה להקה שבעולם!!!

    אייל, 13-07-2009 03:55

  • קטע גדול

    במיוחד העדות של הכותב על חינוכו...ולגבי הדיסק: ממליץ בחום ולו בגלל שמדובר בדיסק שאין כל סיכוי שיושמע בתחנה לגיטימית בישראל. מדף הדיסקים היהודי יקיא אותו. ובכל זאת, יש בו משהו מעבר לגימיק/חתרנות/פרובוקציה שלכאורה מתבלטים כעיקר הדיסק

    אבא של ניר, 13-07-2009 08:25