מגזין

ילדה, רוצה סוכריה?

אחרי צפייה ב-Hard Candy, אסף בן קרת לא יעז לבקש עזרה משכנתו בת ה-14.

מאת אסף בן-קרת. 01-03-2007

תגיות: קולנוע

ילדה, רוצה סוכריה?

``Hard Candy`` הוא מסוג הסרטים שמעלים שאלות אתיות, חוקיות ומיניות שחשובות מאוד לחברה שלנו, ועשוי לגרור אחריו דיון סוער ומרתק. זה סרט על פדופיליה, נושא חם ובוער תמיד. על מנת שלא לקלקל לאף אחד את הצפייה ולא לחשוף ספויילר, רצוי לנהל דיון שכזה רק אחרי שתצפו בסרט, ועל כן אני אזהר מאוד שלא להרוס. אפתח את הביקורת בכך ש- Hard Candy הוא סרט מטלטל שיגרום לכם לנוע בחוסר נוחיות בכיסא. הוא סרט מרתיע, לא קל ולא נעים לצפייה, ועדיין הוא שווה בדיקה. ממש שווה בדיקה.

היילי (אלן פייג`) היא נערה בת 14 שמנהלת במשך מספר שבועות צ`אט אינטרנטי עם ג`ף (פטריק ווילסון), צלם אופנה בשנות השלושים לחייו. הם מחליטים להיפגש. מפגש קטן בבית הקפה, והנערה הקטנה והתמימה למראה מזמינה את עצמה אליו הביתה. מודע היטב למגבלות החוק, ג`ף עושה הכל על מנת לא לשלוח ידיים ולהימנע מכל מגע מיני, אבל היילי, כפי שאתם מדמיינים לעצמכם, אינה תמימה כלל. מתוך מניעים לא ברורים (שממילא לא יחשפו בין שורות אלו) היא כולאת אותו בביתו ומאשימה אותו בפשעים נתעבים ואיומים ועורכת חקירה פרטית שלא היתה מביישת סוכני ביון כאלה ואחרים.

הסרט בנוי על טוויסטים בעלילה, וככל שהיא מתקדמת אנו לומדים על עברו של ג`ף ועל התוכנית השטנית במיוחד שהכינה לו היילי. התוצאה לא פחות ממפחידה ומזעזעת. הייתי מאוד צעיר כאשר ``חיזור גורלי`` יצא לפני כמעט עשרים שנה והפחיד את מרבית האוכלוסיה הגברית בעולם. היום אני מבוגר מספיק כדי להבין, ומסוגל בפה מלא לומר כי Hard Candy מפחיד עוד יותר. קשה להאמין כמה רחוק הולך הסרט, וזו סיבה טובה מספיק כדי לצפות בו.קשה מאוד לעשות סרט של למעלה מ-90 דקות, ש-95% מתוכו משוחקים על ידי שני שחקנים בלבד (ועוד אלמונים כמעט לחלוטין), כש-99% מתוכו מתרחש באותו הלוקיישן, אבל זה עובד היטב. ווילסון ופייג` נותנים הופעות מעולות וחזקות של קורבן ומפלצת, כאשר לא פשוט כלל להכריע מי מבין השניים הוא הקורבן ומי המפלצת. באופן מחוכם, דווקא דמות הצלם בעל הסוד האפל מעוררת הרבה יותר סימפטיה מאשר דמות השטן הצעירה והמטורפת שנכנסה אליו הביתה. אין כאן משחקים של חתול ועכבר, כיוון שהשליטה נתונה כל הזמן בידיה של היילי, והיא חולת שליטה שאפילו הפולניות האיומות ביותר (מניסיון) לא מגיעות לרמתה. זהו סרט שיפחיד את צופיו הגברים בשל האיום הגרפי והמוחשי על הכלי היקר מכל, מעוז הגבריות, המיניות והקיום.

בעייתיות הסרט נובעת מפיתוח הדמויות. בעוד ג`ף עובר מסכת התעללות אכזרית וקשה, הוא דווקא מצליח להביע המון רגש ואנושיות, ועל כן זוהי דמות נסבלת ומעוררת הזדהות, בעוד היילי מקרינה רק רוע ואכזריות, קשים מנשוא ונטולי רגש ומניעים. זוהי דמות שנואה, אינטליגנטית וחריפה, יוצאת דופן, פורצת גבולות, בלתי שפויה ומרושעת. בסרט של מאחורי הקלעים המצורף ל-DVD טוענים היוצרים שהם ניסו להראות את היילי כנערה רגישה ופגיעה ובו זמנית בוגרת ופרובוקטיבית. הם נכשלו בכך משום שזוהי דמות חד ממדית, סדיסטית חסרת רחמים ותו לא.

הסרט מתחיל בטונים מינוריים ורגועים כיאה לסרט אינדי אמריקאי, ולאט לאט תופס צדדים אפלים יותר ונכרך סביב הצוואר כמו לולאה חונקת. עבודת בימוי מצוינת של דיוויד סלייד אשר מנצל את הסצינות האינטימיות של השניים לקלוז אפים אפקטיביים, ושימוש נהדר בעריכה חכמה, תנועות מצלמה איטיות מחד ותזזיתיות מאידך. שימוש נפלא נוסף הוא עושה עם הצבעים של הבית, שתופסים מקום מאוד משמעותי בכל פריים, ומקנים לבית בו מתרחש הסרט אווירה קלאוסטרופובית וסטרילית. אין ספק כי ללא שני השחקנים המוכשרים האלו היינו מקבלים סרט פחות מוצלח ופחות מפחיד. פטריק ווילסון (``מלאכים באמריקה``) משחק את הבחור השקט, המופנם והחולה עם הרבה עדינות, ואילו אלן פייג` בתור היילי היא פשוט תגלית פסיכופטית ומבריקה. היו כבר סרטי קולנוע בהם ילדים או נערים מגלמים את הרוע האנושי בצורותיו השונות, אבל את ההופעה הזו לא תשכחו הרבה זמן.

עברו כבר כמה שעות טובות מהרגע בו סיימתי את הצפייה לכתיבת שורות אלו. אני יכול לומר בוודאות שמדובר בסרט טוב, אבל אני עדין לא בטוח אם אני אוהב אותו או לא. אני מוכן להודות שהילדה הזו הפחידה אותי יותר מכל דבר אחר שראיתי בשנים האחרונות, וכפי שציינתי, יש לי בעייתיות עם הרוע המעוות והמאיים הזה שמצליח להפחיד ולגעת בנקודות הגבריות הרגישות ביותר. יש לי גם בעיה עם המסר של הסרט – הבה נתקן עוולה חברתית, ניקח את החוק לידיים ונעשה בו כרצוננו ובנוסף לכך נתחמק מעונש. עוד סוגיה בעייתית מבחינתי היא טיפול מאוד נוקשה ופרובוקטיבי ופוגעני בנושא כל כך רגיש ושערורייתי. עם זאת, מדובר בסרט חזק, מטריד ועוכר שלווה שלא תישארו אליו אדישים, הישג מצוין לכשעצמו.

דלת לידי מתגוררים שכנים חביבים. יש להם ילדה. היא בת 14 (15 גג). היא יפיפיה להחריד, גוף מושלם (רקדנית), נראית בת עשרים, מדברת כמו בת 25, חכמה מדי ולא ממש נחמדה. אחרי צפייה ב- Hard Candy, אני מעדיף ללכת לפיצוציה הקרובה ולא לדפוק בדלת במקרה ואני צריך קרטון חלב.

Hard Candy (ארה``ב, 2005)בימוי: דיוויד סלייד. שחקנים: פטריק ווילסון, אלן פייג`, סנדרה או

הסרט נצפה באדיבות האוזן השלישית.

תגובות

  • גם אליך נגיע

    כנאה שיש לך מה להסתיר ואנחנו גם אליך נגיע

    pixel killer, 09-03-2007 23:17

  • יש דשא, יש משחק !

    נאמן לכללים, 10-11-2008 19:58