מגזין

צמד רָעים

שרין לוי ומאור בוכניק פקדו את הלבונטין ותפסו את הזוג אפק ושכטר מפוררים טיח מהקירות. על הדרך הם עלו לסיבוב על הקרוסלה

מאת שרין לוי. 12-07-2009

תגיות: Carusella

צמד רָעיםצילומים: Natisha Shpaner

מאת: שרין לוי ומאור בוכניק

 תנאי הפתיחה של הצמד "קרוסלה", פשוט נוחים מדי. לצאת לריצה, כשהמוזיקה של תמר אפק וגיא שכטר דופקת לך באוזניים, הגוף אוטומאטית עובר לאוקטן גבוה וסיבובי מנוע מטורפים. אם מחפשים מישהו לרוץ איתו, הבחירה ב"קרוסלה" תהיה קלה מדי, בעיקר כשרצים בכל הכוח, עם בעיטות למוח.

הדואו הצעיר רץ כבר שנתיים, לאחר שהשניים - אפק ושכטר - ניגנו קודם לכן, בהרכב ED שהתפרק. הצמד שמנגן רוק גאראז', פּאנק ונוייז, הוציא את אלבומם בתחילת השנה, ובמקביל סיים סיבוב הופעות באירופה. שכטר מרביץ לתופים ושובר עליהם מקלות ואפק אחראית על שליפת ציפורניים וריפים מגיטרה חשמלית. 

הגוף כאמור, רץ יחד עם האלבום. עם דופק מהיר ורגליים שלא עוצרות. מדלג מעל מוקשים של כלבים, עוקף הולכי רגל, עגלות תינוקות, מתכופף מתחת לענף נמוך, נעצר ברמזור, רץ במקום. ממשיך, מגיע לים, לוקח שאיפה, וחוזר באותה דרך. ו"קרוסלה" לא נותנים לגוף לעצור, הם משחררים אותו כמו קפיץ דרוך, כמו קליע שנורה מתוך לוע של תותח.

זירת האירוע: לבונטין 7. הזמן: קצת אחרי חצות. תור במדרגות, שמונים אחוז גברים לכל הדעות, רובם עם קרחות. זה להיות או לא להיות, בהופעה הזאת. ובמהלכה, שכטר עם הסכין בין השיניים, מולו אפק בפרפורמנס משלה, מדממת למוות אל מול הרמקול. מתעללת מינית בגיטרה שלה, מתפרעת שלא כחוק בין האנשים בקהל - אשת מדון, כמעט מעוררת תגרה. כשהיא הרימה את ראשה מבעד לשיערה הסתור ואפשרה לקהל לצוד את מראה פניה, היא נראתה כמו חיה בטבע, פראית, יפה ולא מאולפת.

Star Quality הוא הקטע המזוהה של השניים, עד כדי כך שכשאפק פלטה את הריף הראשון מהחשמלית, הקהל לא התבלבל, ואנשים כבר ידעו בעצמם באיזה קצב להניע את הראש, מתי לשאוג, מתי לרעוד עד התקף פרקינסון, ובאיזה שלב להתפרץ: There is no star quality / there's just the way you look at me 

הם לא מנגנים על במה, אלא במרכז החדר, על הרצפה, כשמעגל של אנשים סביבם. אולי כי קרוסלות בנויות ב- 360 מעלות, וככה מאפשרות לכל אחד למצוא מקום, מבלי להרגיש בפינה. כששאלנו חבר בכניסה, הוא מנה בהתלהבות יתרה כשבע עליות לקרוסלה עד כה, בשבילנו זאת הייתה הפעם הראשונה.

מומלץ גם לכם לתקוע אטמים באוזניים ולעלות לסיבוב. הם לא בדיוק כוס התה של ההורים שלכם, הם יותר כמו קפה שחור ברד שעולה למוח של דור האימו שלא היה שם. היו שם אנשים כמונו וכמוכם, כאלה שמאמינים ברוק פּאנקי מאותגר דציבלים כאילו היה דת.

המוזיקה של "קרוסלה" היא פרטנרית שנותנת פייט לריצה; היא עובדת על סיבולת לב-ריאה, מאיצה, מזיעה ומתנשפת. היא מדגימה אופ-סטרים כמו שאופ-סטרים צריך להישמע: חדש, צעיר, מתלהם, פרוע ולא מבוית. מרחק של 180 מעלות מכל הפופ שבעולם, ועדיין, ממש כאן לרגלינו, מתחת לאדמה, בוקע לו עולם שלם, שעם כל הרעש שהוא עושה, רק מעטים שמעו עליו.

חבר לשעבר סיפר פעם בשיחת מסדרון, שעד גיל מסוים, הוא בעט בהכל. שבר, ניפץ וריסק. בנקודה מסוימת, הוא פשוט עצר, והתחיל להרכיב את הכל מחדש, אסף את השברים, והדביק חזרה חלק חלק. עם אותו חבר ההדורים עדיין לא יושרו, אולי כי אנחנו עסוקים בלהרכיב כל היום. הצמד קרוסלה עוד בשלב שבו הם שוברים ומפרקים. מספיק לראות את התופים של שכטר; לאחת המצילות - שעשויה מתכת נחושת - חסר חלק שנשבר. או אולי זאת בעצם חיית פרא אחת, שרק לקחה ביס.

"קרוסלה",  10 ביולי. יום שישי. לבונטין 7, תל אביב.

  

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

תגובות

 • איפה החבר מהפיסקה האחרונה?

  אולי הוא יבעט גם בראש שלך? נראה לי קצת נסחפת עם התיאורים והדימויים ! שלא לדבר על ביטויים כגון "כמוני כמוכם"

  קודם חושבים- אח"כ כותבים, 12-07-2009 13:16

 • דעה

  זו בדיוק הכתבה שהייתי רוצה לקרוא אחרי ההופעה הראשונה שהייתי של קרוסלה... לראשונה מזה הרבה זמן אני ממש נהנה מהופעה של להקה ישראלית (ארוע נדיר אצלי). נהניתי כל כך עד שהלכתי לראות אותם שוב לפני סיבוב ההופעות האחרון. מה שכן התאכזבתי מהעובדה שראיתי שידור חוזר מההופעה הראשונה שהייתי. הרגשתי כאילו אני רואה את ההופעה בVOD- שום חידוש. אנשים באים להופעות בשביל הערך המוסף, בפעם השניה לא חוויתי זאת...

  Alter-Nate, 12-07-2009 14:21

 • מסכים

  גם אני מצאתי את עצמי משתפך עליהם בסיקור אחרי ההופעה. אנרגיות מתפרצות שלא נראות בכל יום בישראל.. ואני דווקא הולך להמון הופעות בסצנה המקומית וגם מצליח להנות מהן. מסכים לגמרי עם הביקורת של אלטר-נייט לגבי השיחזור המדויק.

  אודיני, 12-07-2009 14:24

 • היא לא טובה בלחשוב למרחקים ארוכים,

  סלח לה.

  הפיסקה האחרונה, 12-07-2009 15:02

 • אני רק שאלה

  אני חושב שבמקרה של קרוסלה, גם שחזור מדויק זה בסדר. ראיתי אותם פעם ראשונה ביום שישי, והם לגמרי העיפו לי את התחת. לא נשמעו כאילו הם באו לשחזר משהו. ובכל זאת - חבר מתופף שניגן בעבר עם תמר, טען שיש שם בעייתיות מסוימת.

  דקסטר בוכניק, 12-07-2009 16:38

 • גם אני הייתי שם

  למה לא באת להגיד שלום?

  מאור בוכניק, 12-07-2009 17:19

 • קרוסלה

  אני חייבת לציין שאת קרוסלה אני הכרתי לפני שנה ויצא לי להיות בלפחות 5-6 הופעות שלהם. כל הופעה הייתה אחרת. אותם אנרגיות מעולות אבל הרגשתי שתמר וגיא כל פעם נתנו משהו אחר לקהל שלהם. ההופעה האחרונה בלבונטין הייתה שיא חדש מבחינתי. אני חייבת לציין שחו"ל עשה להם רק טוב. תמר הייתה פסיכית לגמרי (בקטע טוב כמובן :) ) וגיא היה חיה רעה (גם נאמר בקטע טוב, כמובן! :) ). אני רק יכולה להמליץ עליהם. לדעתי אחת הלהקות הגדולות בישראל.

  נט, 12-07-2009 20:42

 • האמת,

  הייתי ממש הרוג, והם הרגו אותי עוד יותר. יצאתי לפני קצת שהם סיימו. פעם הבאה א"יה. (Y ביום רביעי?)

  דקסטר בוכניק, 13-07-2009 03:11

 • יופי של כתיבה... הולך לבדוק את ההרכב

  ברבלט, 13-07-2009 13:23