מגזין

מחובר לאדמה

רגע לפני ש- Groundation נוחתים כאן שוב, שי ברבלט נזכר למה הוא כל כך אוהב אותם

מאת שי ברבלט. 06-07-2009

תגיות: Groundation

מחובר לאדמהצילום: יחצ

נסעתי ל"חוף הצוק", חוף הים הקרוב לרדיו קול הקמפוס, תפסתי לי פינה בצד וחיכיתי לשקיעה. עבר עלי יום ארוך ולא קל בלימודים, תמיד כשזה קורה אני מבטיח לעצמי שאני חייב ללכת לחוף שנמצא ממש מרחק כמה פסיעות, לשאוף אוויר לבטן ולהירגע עם השקיעה לפני החזרה לתוך הר הגעש של מרכז תל אביב.

נגן ה- MP3 היה איתי ואת כל ארבעת הג'יגה שהוא מכיל מילאו הרכבי רוטס רגאיי. ההתחלה הטבעית הייתה לפתוח עם Hebron Gate הדיסק השלישי של Groundation, שיר מספר שתיים - Babylon Rule Dem. בפעם הראשונה כששגיב השכן השמיע לי אותו, העיניים שלו נצצו מהתרגשות והוא הסביר לי במשך דקות ארוכות כמה הוא אוהב רגאיי. דפיקות הלב התגברו עם הצלילים הראשונים של אורגן ההמונד ואז נכנסו לאט לאט המצילות, כלי הנשיפה והקול הדק והמיוחד של הריסון סטאפורד. שמעתי את השיר ב Repeat כמעט שעה עד שקיבלתי בברכה את סיום השקיעה ואמרתי תודה לאלוהים על הים הכחול שהעמיד לפני ועל המוזיקה המדהימה שאני שומע באוזניי. העליתי חיוך על פני וההרגשה השתפרה, משם המשכתי להאזין לדיסק במלואו.

הסיפור של ההרכב המדהים הזה שהוקם ב 1995 על ידי Harrison Stafford, Marcus Urani, Ryan Newman הוא המיזוג שבין הרקע המוזיקלי שלהם המגיע מבתי ספר למוזיקה בקליפורניה לבין האהבה לרגאיי מג'מייקה. בבתי הספר בקליפורניה הם למדו בעיקר ג'אז ובלוז מסורתיים ובמקביל החלה להתפתח האהבה שלהם לרגאיי השורשי (Roots Reggae) ולמסר שהמוזיקה הזו מביאה איתה.

"גראונדיישן" אלו טקסי הניאבינגי בג'מייקה, טקסים של תיפוף מדיטטיבי אשר נמשכים לאורך כל היום ובהם נושאים תפילות לאלוהים לג'ה ולאמא אדמה. זה טקס מאוד מיוחד שמעביר את הרוח של הרגאיי ותרבות הראסטה. הלהקה לקחה את המבנה הבסיסי של הנאיבינגי שמאפיין את הרגאיי השורשי ויצקה לתוכו עוד אלתורים של ג'אז עם דגש על כלי נשיפה והקשה. בכך הם יצרו סאונד ייחודי ושונה שתופס את האוזן מהרגע הראשון. כן, זהו מקצב רוטס רגאיי בסיסי אבל בלי ניסיון לחקות את מה שהיה, אלא להביא אמירה וצלילים חדשים המסתמכים על העבר ויוצרים סאונד חדש. ההופעה שלהם בארץ בשנה שעברה בהחלט הייתה ההוכחה לכך.

כל אחד מתשעת חברי הלהקה הוא מקצוען בתחום נגינתו אבל ביחד הם מביאים הרבה נשמה שיוצאת מהמוזיקה. הריסון סטאפורד הסולן, הגיטריסט וכותב המילים מגיע עם הרקע העצום שלו בתרבות הראסטה, רקע שמקורו בימי ילדותו מג'אמייקה, שם הסתובב ב"גטאות" של קינגסטון. החיבור הזה בין ילד יהודי לבן מארה"ב לרובעים העניים של קינגסטון הכה אותו בתדהמה. ולדבריו, גרם לו בשלב מאוחר יותר להביא את הבשורה דרך המוזיקה. סטאפורד בהחלט יודע לעשות את החיבור הנכון בין הקצב למסר בצורה אבסולוטית ולהעביר בך גם התרגשות וגם למידה. ההרכב רוכש כבוד רב להיסטוריה של הרגאיי (כפי שאפשר לראות באתר הלהקה) ורואה חשיבות בהעברת המורשת של המוסיקה לקהל.

הם מדברים על Each one teach one, התייחסות בסיסית כלפי בני האדם באשר הם בצורה שווה, ללא היררכיה והבדלי מעמדות, כך שכל אדם יוכל ללמד וללמוד מהאדם שנמצא לצידו. הלהקה לא משתמשת בקלישאות ולא מנסה להגדיר את עצמה דרך מראה חיצוני וראסטות, אלא דרך חיבור אמיתי לתרבות הראסטפריי, למוזיקה, לאדם ולאדמה.

כמה ימים לפני הופעת הבכורה שלהם בבארבי בשנה שעברה, חשבתי לא ללכת. כל כך אהבתי ונקשרתי למוזיקה ולמסר שלה שפחדתי להתאכזב, אבל התבדיתי ובגדול. כבר בכתיבת מילים אלו הצמרמורות מתחילות לעטוף אותי והזיכרונות מאותה הופעה חוזרים אלי. רקיעות הרגליים של הקהל על הפרקט של הבראבי גרמו לי לחשוש מקריסת המקום, מחיאות הכפיים המבקשות הדרן שלישי במספר ואטרף שלא ראיתי הרבה מאוד זמן.

סטאפורד וחברי הלהקה עלו בהתרגשות עצומה להדרן שלישי ואפשר היה לראות את החיבור המדהים של הלהקה עם הקהל. חברי הלהקה עמדו שם, התבוננו, חייכו, ולא האמינו שמקום אחד יכול להכיל כל כך הרבה אהבה. המוזיקה החלה ואיתה עמד להסתיים המסע בין השעתיים שגראונדיישן לקחו אותנו. הרשתי לעצמי לעצום עיניים, לפרוש ידיים ולצלול עמוק לתוכי, להרגיש את המוזיקה מטפסת מלמטה, עולה מעלה מעלה ועוטפת אותי.

לא קל להעביר תחושות ורגשות במילים כתובות, אבל זה היה אחד מאותם רגעים שהמוזיקה לוקחת אותנו למחוזות רחוקים מכאן, מהארצי ומהחומרי לעולם שכולו אמת, טוב ואהבה. 

***השבוע בקול הקמפוס - "גראונדיישן" יתארחו באולפן קול הקמפוס אצל יניב בומי - הצדיק. יום שבת ב- 20:00

הביקור הקודם של "גראונדיישן"- האזינו לספיישל "גראונדיישן" ששודר בקול הקמפוס לפני כשנה. עם אורי בנקהלטר, ניר אביבי, שי ברבלט ויאנו שדה.- אורי בנקהלטר מארח הריסון סטאפורד, סולן "גראונדיישן"

" גראונדיישן" יופיעו ב"מיוזיק סיטי" - הפנינג מוזיקה בינלאומי. 10.7, יום שישי. גני התערוכה, תל אביב.

תגובות

 • באבא, ריגשת אותי!

  כל הכבוד, כל מילה נוספת מיותרת! הצלחת להעביר במדויק את התחושות מההרכב המדהים הזה ומההופעה האחרונה. ישר כוח רוחני :)

  רוחניצ', 06-07-2009 22:48

 • שותפה לתחושות..

  כתבת מקסים ואמיתי! ~*~

  eden, 07-07-2009 03:31

 • עושה חשק להגיע לראות אותם

  באבא יפה כתבת, GOOD VIBES עושה חשק להגיע לפרגן להם נתראה שם ציפור

  arale, 07-07-2009 08:56

 • אחחחחחחחחחחחח

  באבא אילו מילים, איזה כיף. גם אני חושבת שכדי להמריא לשחקים חייב בסיס יציב, כבוד למסורת ולמורשת סחטיין לגבי Each One Teach One- שווה גם להזכיר את פאולו פריירה בהקשר הזה- מעניין לשאול אם הם קראו את הפילוסוף הדגול הזה...

  גלית גרינר, 07-07-2009 13:07

 • Big Up

  יופי של כתבה אמת מהלב

  מתן, 08-07-2009 12:28

 • כתבה מרגשת

  ההופעה של גראונדישן בבארבי היתה ההופעה הטובה ביותר שראיתי בחיי

  ענתי, 09-07-2009 03:13

 • כתבה מרגשת

  ההופעה של גראונדישן בבארבי היתה ההופעה הטובה ביותר שראיתי בחיי

  ענתי, 09-07-2009 03:14