מגזין

למה יוני

Why?, להקתו של יוני וולף, מגיעה שבוע הבא להופעה בארץ הקודש. ניר גורלי, כאחרון הישראלים הפרובינציאלים, בדק איתו איך היה לגדול כחלק מקהילה של יהודים משיחיים. כן, הם דיברו גם קצת על מוזיקה

מאת ניר גורלי. 07-07-2009

תגיות: ראיון, Why?

למה יוניצילום: יחצ

אחת ההופעות היותר מרגשות שנזכה לראות בקיץ הקרוב תתרחש שבוע הבא בבארבי. Why?, להקתו של יוני וולף תגיע לארץ להופעה אחת בודדה ביום רביעי ה-15.07. זו לא הפעם הראשונה של יוני בארץ, הוא היה כאן ב-2002 יחד עם הרכב ההיפ הופ Clouddead, בו היה חבר. אחד מפרטי הטריוויה המעניינים שאפשר לקרוא על וולף, היא העובדה שהוא נצר לקהילה של יהודים משיחיים מקליפורניה. היהודים המשיחיים הם אותם יהודים המאמינים בברית החדשה ומתעקשים לקרוא לישו- ישוע. מנהג ישראלי ידוע הוא למצוא יהודים מצליחים מרחבי העולם ולנכס אותם אלינו. כישראלי פרובינציאלי גאה החלטתי לא לוותר על ההזדמנות ולבדוק האם אותו הדיל עובד גם עם יהודים שמאמינים בישוע.

השם שלך הוא ג'ונתן וולף. למה יוני?"ההורים שלי קראו לי כך, יש להם פטיש לדברים בעברית"

גדלת בקהילה יהודית משיחית. בשביל ישראלי, עובדה כזאת היא לא עניין של מה בכך."זה שונה גם באמריקה. זו דך חיים די שונה, זו קהילה קטנה. בדיוק דיברתי על זה עם אחותי אתמול בלילה. יצאנו לארוחת ערב ודיברנו על הילדות שלנו. זו הייתה דרך די שונה לגדול. זו קהילה טובה בדרך כלל. אני לא יכול לומר שגיבשתי אמונה בדרך שהם מאמינים בה, אבל במסגרת של מערכת ערכים, סיגלתי לעצמי מערכת ערכים דומה. אני מניח שזו הייתה דרך טובה לגדול בה".

היום אתה חי חיים חילוניים?"כן, מאוד. אני כלל לא דתי"

היה קשה לעזוב, או שהקהילה קיבלה את זה בראש פתוח?"אין לי יותר מדי קשר לחברים אחרים בקהילה חוץ מההורים שלי וההורים שלי מגניבים לגמרי. יש לנו חילוקי דעות בסוגיות עקרוניות, ואלו סוגיות די גדולות אם להגיד את האמת. אבל במונחים של להיות אנושיים ולחיות את חיי היום יום אנו מסתדרים נהדר. יש לנו תחביבים משותפים, אבא שלי אוהב מוזיקה ואימא שלי אמנות. אנחנו אנשים דומים ואני חושב שנהייתי מי שאני בזכות ההורים שלי"

אתה חושב שהתבגרות בקהילה כזאת השפיעה על הכתיבה שלך?"כן. זה משפיע הרבה פעמים כשאני לא חושב, וזה טוב לא לחשוב כשכותבים, כי סגנון הכתיבה שלי דורש פתיחות לתחושות הבטן הכי עמוקות. כשאני עושה את זה, פעמים רבות נכנסים פנימה דימויים דתיים ומטאפורות תנ"כיות. אני לא מעורב בדברים הללו בחיי כרגע אבל זה עדיין טבוע בי. אז זה כנראה כן נוטה להשפיע עלי."

אתה מרגיש איזשהו קשר מיוחד לישראל?"כן, זה מקום מאוד שונה. זו חממה, הרגשתי וייבים מכל הצדדים. יש הרבה תשומת לב, כולם מרגישים את החשיבות של המקום מסיבותיהם הדתיות. זה מקום רב עוצמה, והרגשתי את זה. אין לי תחושה שזו הארץ שניתנה לי על ידי אלוהים או משהו, זו לא הייתה 'שיבה הביתה'. אבל כן הרגשתי משהו שקשה להסביר. זה היה לי קצת עצוב להסתובב בירושלים ובעיר העתיקה."

למה עצוב?"לא יודע, כי כולם אוחזים במשהו כל כך בחוזקה בידיהם ואני מניח שלא הרגשתי את זה. זה פשוט גרם לי להרגיש עצוב. תל אביב לעומת זאת הרגישה לי כמו עוד עיר אירופאית, אבל ירושלים הרגישה שונה."

אז כן, יוני וולף הבין את מה שכל תל אביבי למד כבר מזמן על ההבדל בין תל אביב לירושלים. ועדיין, במלחמה הבאה כנראה שלא נראה אותו דופק "קרן אן" למשפחות בצפון. אך מעבר ליהדותו (השנויה במחלוקת -יש יגידו), יוני ולהקתו עושים גם מוזיקה מעולה. את אלבום השני Elephant Eyelash מ-2005 שמעתי במשך שנה מבלי להבין מה הוא רוצה ממני, ועדיין לא יכולתי להפסיק לשמוע. אלבומו האחרון Alopecia היה כבר יותר קומוניקטיבי וזכה לסופרלטיבים רבים ברחבי העולם. עושה רושם שוולף עבר כברת דרך מוזיקלית מימיו ב-Clouddead עד לימנו אנו, בו הוא מחובק בחום על ידי קהילת האינדי.

"אנחנו עדיין אקספרימנטאליים, פשוט מצאנו דרך לעשות את זה בדרך יותר אזינה ויותר מהימנה למאזין. אנחנו עובדים קשה לקחת את הרעיונות שלנו ולוודא שהם מתגבשים עד לצורתם הטהורה ביותר ולא מכילים בתוכם הרבה שטויות. אני מניח שאם מפשטים את זה ככה זה יחשב כיותר פופי אבל אני לא אומר שאנו כבר לא ניסיוניים, אנו מנסים כל הזמן. סמים, נשים."

אתה מאוד פתוח במילים שאתה כותב ולפעמים אפילו אינטימי. יש לך טאבואים בכתיבה? "זו שאלה טובה, אני לא יודע. אני לא חושב שיש נושאים שהם מחוץ לתחום. אני לא רוצה לפגוע באף אחד. כשאני כותב על מישהו מהחיים הפרטיים שלי אני מוודא שהוא מאשר שזה בסדר שידובר עליו בפומבי. זה משהו שצריך להיזהר איתו. אני לא חושב שכבני אדם אנו צריכים לקחת נושאים ולהפוך אותם לטאבו. על הכול צריך לדבר וזה חשוב לתקשר הרבה. כולנו חיים בסופו של דבר את אותם חיים."

הראיון המלא שודר במסגרת ספיישל Why? עם אלון עוזיאל. שידור נוסף יום רביעי ה-08/07 בשעה 15:00

  

Why? יופיעו בבארבי ביום רביעי ה-15.07 בשעה 21:30

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

תגובות