מגזין

איש עם עוזי - חלק 2

ליאור שיינברגר ונתי חסיד בהמשך הראיון עם Tech N9ne, שמבטיח לקרוע את רחובות תל אביב

מאת ליאור שיינברגר, נתי חסיד. 21-06-2009

תגיות: ראיון, Tech N9ne

איש עם עוזי - חלק 2

טק משתמש לא מעט במטאפורה של ליצן בשיריו"הליצן הוא הסיבה שאשתי לא איתי, הוא זה שגרם לי לשתות ולהתנהג בצורה לא ראויה לנשים. הליצן היה דומיננטי יותר בתקופה בה השתמשתי בסמים, אבל היום אני נקי. עשיתי דברים דיי מטורפים בתור הליצן ולפעמים כשאני על הבמה, ושומע קטעים כמו Psycho Bitch הוא מתפרץ החוצה. זה עלול לסבך אותי אבל עד כה הייתי טוב".  

  

 הליצן ופיצול האישיות חוזרים באלבום  Absolute Power שיצא ב- 2002. גם הפעם מדובר אלבום מופת. ברצועה Trapped In A Psychos Body אנחנו מקבלים עוד הצצה אל הנפש המעונה שלו  וברצועה כמו  Imma Tell בה הוא שר בקצב שיא, אנחנו שוב נתקלים בליצנים רצחניים.

ב-2005 הוא שחרר את "וינטג' טק" שהכיל מיקסים לשירים ישנים, אלבום חביב אבל לא חידש במיוחד. שנה לאחר מכן הוא שחרר את EverReady -  The Religion- (לקריאה נוספת על האלבום לחץ כאן). באלבום הזה שומעים כי הוא התבגר. משברים אישיים שעבר בחייו כמו פרידה מאשתו שעזבה ולקחה את הילדים, הביאו אותו ליצור רצועה כמו The Rain, במהלכה אנחנו שומעים את בתו הקטנה שרה ומספרת על כך שהוא לא אף פעם לא נמצא בבית, כאמור, אין גבול לחשיפה האישית.

הבת שלך הורסת בשיר הזה "היא הייתה בת 10 כשהיא שרה את זה, כתבתי לה את כל הדברים שהיא אמרה לי כשהייתי בדרכים, היא נכנסה לאולפן ועשתה את זה בטייק אחד. יש בילדה הזו הרבה קצב. זה מטורף, היא מאזינה להמון סוגים של מוסיקה, האייפוד שלה מחובר אליה כל הזמן, נראה לי שיש סיכוי שהיא תצעד בכיוון המוסיקאלי". 

 

תיתן לה להיות מוסיקאית אם היא תרצה ?"אני לא שם על התעשייה, יש שם כל כך הרבה מושחתים. אבל אם היא תרצה לזרום לתחום המוסיקאלי, אני אהיה שם בשבילה". 

אחרי שאמרת שהקרבת את המשפחה שלך, כדי להשיג את החלום המוסיקאלי שלך - אתה חושב אולי שעדיף לה לחיות חיים מאושרים עם משפחה, או לנסות ולרדוף אחר החלום?"שמע, התעשייה קשה, אתה חייב להיות חזק כדי להיות בעסק הזה. קח למשל את מילי ונילי, אם אתה לא חזק מספיק, התעשייה תאכל אותך חי.  קחו אותי לדוגמה, במופע האחרון שלי, עליתי לבמה, שרתי כל כך חזק וכל כך מהר עד שדם התחיל לרדת לי מהאף. איזה בחור מוזר מה אל. איי טיימס כתב שנדמה לו שעשיתי ליפסינק. אני כנראה כל כך טוב וכל כך שונה מכל מה שהוא צפה בו עד היום עד שהוא לא האמין שזה אמיתי - אתם מבינים ? (פורץ בקטע מהשיר במהירות לא שפויה). לקהל לא היה אכפת, הם ידעו שאני אמיתי ושהצלחתי שם. הבעיה היא שאנשים קוראים את הכתבות האלה בעיתון ומאמינים לשטויות האלה בלי לשמוע חומרים שלי. אני עובד כל כך קשה על המוסיקה שלי עד שאני לוקח את זה קשה, אני לא צריך אף אחד שיבוא ויכתוב עליי שקרים, אני מספיק מוכשר ומספיק חרוץ כדי שיהיה לי אכפת מדברים כאלה. המוסיקה שלי נעשית מהנשמה כדי להגיע לכל העולם, ואם מישהו מחליט לסכל את המאמץ הזה, שלא יתקרב אליי.

השיר The Rain נפתח בהכרזה מצידך על כך שאתה מתחתן עם המעריצים שלך, המילה "הקרבה" מקועקעת לך לחזה, כמה עוד תקריב עבור המוסיקה שלך?"הקרבתי את כל מה שאהבתי עבור המוסיקה, אשתי ואני פרודים כבר 5 שנים מאחר ואי אפשר להיות איתי. אני כל הזמן בדרכים, מתחיל עם מעריצות, אני חייב להיעדר מהחיים של ילדיי כי בזכות ההופעות שלי אני מרוויח מספיק כדי לפרנס אותם ולדאוג לכך שיהיה להם כל מה שהם רוצים. בגלל ההקרבה הזו, עוברים עליי לא מעט ימים שחורים. הדבר היחידי שלא אהיה מוכן להקריב זו הנשמה שלי. למרות שיש כמה שבטח עדיין חושבים שאני עובד שטן".

הקהל שמגיע להופעות של טק ניין מורכב ברובו מחבר'ה לבנים. ב-2007, הוא שחרר אלבום שיתופי פעולה בשם MLK בו הוא הקדיש את הרצועה הבאה לקהל האפרו-אמריקאי:

תמיד אמרת שאתה לא רואה מספיק קהל שחור בהופעות שלך, התייחסת לזה בשיר "מסר לאדם השחור", הקהל השתנה מאז?"האמת היא שמאז השיר הם התחילו להגיע. בזמנו הם לא הגיעו להופעות כי עדיין היו לא מעט חבר'ה שחשבו שאני עובד שטן. אין מה לעשות, פנים צבועות, מוהיקנים אדומים, להרבה אנשים לא קל לקבל את זה. הם אומרים לעצמם 'הוא שר אחורה, נכנס בו שד.. זה לא שד, זו דיסלקציה. אם אני אשיר על  Jesus - יצא לי Susaje (פורץ בשירה לאחור)".

ב-2008 שחרר טק אלבום כפול בשם Killer, עטיפת האלבום כשלעצמה מהווה פרודיה לא רעה ל-Thriller של מייקל ג'קסון. באלבום הזה הוא הצליח שוב לחדור לאוזניים בכל דרך אפשרית - רצועה היסטרית באלבום הזה היא גרסת המשך ל Psycho Bitch - לא למדת את הלקח?"למדתי. אבל בכל פעם בה אתה פוגש מישהי אחרת, היא מגלה נטיות פסיכוטיות. זה אפשר לי לעשות חלק שני, יש סיכוי שאגיע עד חלק חמישי. לא בטוח שארצה לעשות את זה כי זה עלול להיות קצת נדוש, אבל הייתי חייב לעשות חלק שני כשחשבתי לעצמי, מה יכול להתעלות על הסימפול של "ליל המסיכות"? רק פאנטום האופרה. זה קטע גדול".

עבדת עם שלושה חבר'ה גדולים על האלבום הזה (Killer): אייס קיוב, בראדר ג'יי, וסקארפייס - איך היה לעבוד איתם ?"גדלתי על החומרים שלהם. אייסקיוב? רציתי להיות אייסקיוב כשהייתי צעיר. הוא השליט ביקום שלו, הוא עושה מה שהוא רוצה: סרטים, מוסיקה הכל. הוא טס מלוס אנג'לס כדי לעבוד איתי, הוא לא היה חייב לעשות את זה - הוא רצה. אלה אנשים שאני מעריץ ואוהב, העבודה איתם הייתה חוויה נפלאה. מבחינתי, העובדה שהוא נמצא באלבום היא מחמאה אדירה, לשבת באותו אולפן עם האנשים האלה הייתה חוויה מדהימה".

לפני כחודשיים יצא אלבומו האחרון - Sickology 101, זהו אלבום שיתופי פעולה בדומה ל-MLK, מגיעים לעשות כבוד: קרייזי בון, טוויסטה. "האלבום הזה הוא "המחקר על להיות חולה". הקטע הראשון באלבום: Sickology 101 מארח את Crooked I ואת Chino XL. המון חברים טובים כמו מסי מארב וקרייזי בון הגיעו והפכו את האלבום הזה לנפלא".

בשלב הזה מספר לנו טק מה מסתתר מאחורי הרצועה Blown Away שמופיעה באלבום. זה קטע שמדבר על יחס מחפיר שקיבל מראקים וכוכבת האר נ' בי קישה קול - שני אנשים שהוא אוהב ומעריך מבחינה מוסיקאלית. עדיין אפשר לשמוע בקול שלו את הכעס. במופע הראשון שבו הזמין טק ניין את אימו וילדיו כדי לצפות בו על אותה במה יחד עם האמנים הנערצים עליו, החליטה קישה קול שהיא לא מוכנה להעלות לאותה במה עם טק. הוא ממשיך ומספר לנו איך בתקופת ילדותו הוא גרף שלג כדי להשיג מספיק כסף לקנות את אלבומו של ראקים והאחרון סירב להעלות איתו לאותה במה:"אני מניח שאני שייך לזן שונה, אני נשאר עצמי בכל מצב. כשאתם פוגשים אותי, אתם מרגישים שאתם כבר מכירים אותי מעצם ההאזנה לשירים שלי, אני נפתח בשירים שלי, חושף את החיים הפרטיים שלי".

המוסיקה שלך שונה מראפ רגיל - צוטטת לא מעט ראפרים מניו יורק, יש סיכוי לשמוע אותך איי פעם על ביט של פרימייר?"הייתי מת לעשות את זה, אבל עדיין לא הייתי מספיק באזור כדי לעבוד שם. חלום לא קטן הוא לעבוד עם Alchimist DJ למשל. עבדתי עם Ill Bill באלבום האחרון שלו. זה אני, זו המציאות שלי".

זו הפעם הראשונה שאתה מתראיין לתקשורת הישראלית"מבחינתי זה דבר נהדר, אני אוהב אנשים שתורמים בהפצת המוסיקה שלי ברחבי העולם". טק מדבר על המוסיקה שלו במונחים של וירוס שמתפשט במהירות. "המטרה שלי היא להפיץ את המוסיקה שלי לכל העולם"

יש סיכוי שתגיע לישראל בעתיד הקרוב ?"חד משמעית כן. אני כותב את המוסיקה שלי כדי לעבור בעולם. תראו איפה אנחנו עכשיו? מדברים בטלפון בשיחה טראנסאטלנטית. תודה לאל שהאינטרנט קיים, תודה לאל שיש הורדות, ככה המוסיקה שלי מגיעה לעוד מקומות. אני מתכוון להגיע לכל מקום על הכוכב שלנו לפני שאעזוב אותו".

שמעת קצת ראפ בעברית ?אני אוהב את בן מור ו- Blood Of Abraham , נדמה לי שהוא שר בעברית, הוא חבר טוב.

 

מי הם חמשת הראפרים הכי טובים בעולם מבחינתך ?טק מתחיל לפרט ומונה את אמינם, ג'יי זי, את עצמו: "כן, אני חושב שאני בחמישייה הזו, לפעמים אני מאזין לעצמי ולא מאמין". בשלב הזה הוא פוצח בקטע מטורף של שירה מהירה, "אאוטקאסט" וטופאק (אם הוא היה חי).

איזה מבין אלבומיך הוא הטוב ביותר לדעתך?"המעריצים שלי יאמרו "אנג'ליק", התחלתי אותו בגיהינום ממקום כואב. אבל אם אני צריך להצביע על האלבום הטוב ביותר שלי הייתי אומר ש"אברדי". אותו אני הכי אוהב, אנשים בוודאי יחלקו עליי אבל  שם הייתי במיטבי. יש שם רצועות כמו Come Gangsta (ושוב פוצח בקטע מהשיר) ו-Riot Marker . בן אדם The Rain מופיע באלבום הזה".

מה הקטע מאחורי השיר Riot Marker שנמצא באותו אלבום ?"איזו בחורה קפצה לקהל במהלך מופע שלי ושל פרוזאק. ומישהו לא החזיק אותה והיא נפלה וסדקה את הגולגולת. לא ידענו מי עשה את זה, אחרי שזה קרה החלטתי לנחם אותה וחתמתי על פוסטר עבורה. ההורים שלה החליטו משום מה שאני אשם בנפילה של הבת שלהם והחליטו לתבוע אותי. כנראה שהם החליטו לפצות את עצמם על ההוצאה הרפואית והגישו תביעה על סך 100 אלף דולר, כנראה שמדובר בחתיכת גאונה אם המוח שלה שווה כל כך הרבה".

מה אתה מאחל לעצמך לקראת העתיד הקרוב ?"אני מאחל לעצמי להמשיך להגיע לכל מקום בעולם ולהפיץ את המוסיקה שלי, מה שהופך את הסיפור שלי לשונה מבין הראפרים האחרים הוא שהפנים זהה לחלוטין לחוץ - אין כאן שום דבר מודחק או מוסתר. אני נותן מעצמי הכל וחושף את החיים שלי דרך המוסיקה, הלוואי שכל העולם יכיר את המוסיקה שלי. העובדה שאני איתכם בטלפון, מוכיחה לי שזה מצליח. אין ספק שאגיע לישראל בעתיד, ההיכרות בינינו בטלפון, היא רק היכרות רשמית לפני שנבוא ונקרע את רחובות תל אביב".

ספיישל Tech N9ne בתכנית "כבשה שחורה" בקול הקמפוס, יום ג', 23.6 בין השעות 15:00-18:00. 

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

תגובות