מגזין

הבלוג של גאי #4

גיא כהן מצטרף לפוליטיקה. השבוע הוא מצא את "האדם הסביר", הבלוג של נמרוד ברנע, העוזר הפרלמנטרי והדובר של יו"ר סיעת מרצ, חבר הכנסת אילן גילאון

מאת גיא כהן. 11-06-2009

תגיות: פוליטיקה, הבלוג של גאי

הבלוג של גאי #4

כאשר אני מנסה לשחזר את נעוריי, אני רואה שלאורך כל התקופה לא הצטרפתי לאף ארגון. במבט לאחור כשאני שואל את עצמי למה, אני חושב שהייתי מרדן מגניב בסטייל דילן מקיי - מין זאב בודד שבועט במוסכמות. אבל למען האמת הייתי יותר ברנדון וולש - חנון צדקן - מאשר דילן. בניסיון שני ומפוכח יותר לנתח את המצב, אני חושב שפשוט כל העסק של ללכת ביחד למקום מסוים נראה לי כמטלה, ומזה היה לי מספיק בבית הספר. אז לא הלכתי לחוגים, לא הצטרפתי לתנועת נוער ובטח לא הצטרפתי לאיזה נוער של תנועה פוליטית גם אם כן תמכתי בה. תמיד עניין אותי מה קרה לאנשים שכן הלכו, מה יצא להם מזה. כדי לפתור את השאלה הזאת פניתי לנמרוד ברנע, כותב הבלוג "האדם הסביר" ויו"ר נוער מרצ לשעבר.

על עצמי אני נמרוד ברנע בן 23 מתל אביב. העוזר הפרלמנטרי והדובר של ראש סיעת מרצ, חבר הכנסת אילן גילאון. הצטרפתי לנוער מרצ ב99, כאשר נתניהו היה ראש ממשלה. עם השנים התקדמתי והפכתי ליו"ר נוער מרצ. את אילן הכרתי באחד הסמינרים שלנו כשהוא הגיע להרצות וליוויתי אותו בפריימריס ב- 2002. המשכתי לעזור לו במשך השנים ובבחירות האחרונות ניהלתי את הקמפיין שלו. בעברי הלא רחוק הייתי סטודנט למשפטים וממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה. התחלתי ללמוד שם, אך בגלל שהקדימו את הבחירות וניהלתי את הקמפיין של אילן, לא הפגנתי הרבה נוכחות והחלטתי להקפיא את הלימודים לטובת ההזדמנות שקיבלתי בגיל יחסית צעיר להיות עוזר פרלמנטרי.

על הבלוג "האדם הסביר" הוא בלוג שפתחתי לפני מספר חודשים. כשניגשתי לפתוח את הבלוג תיכננתי שהוא יעסוק בהרבה מאוד נושאים שחשובים לי כמו תרבות, תחבורה וביקורת תקשורת. אבל בפועל הוא עוסק בעיקר בעניינים פוליטיים. אני מאוד נזהר שלא לעסוק בבלוג באותם נושאים שבהם עוסק ח"כ גילאון, אני לא רוצה שייווצר הרושם שהבלוג שלי הוא המשך של הפעילות הציבורית של גילאון. בבלוג אני נותן זווית אחרת על דברים. אחת הבעיות המרכזיות שיש היום היא שאנחנו נמצאים בעידן של טירוף מידע - כמות הכותרים שיוצאת בישראל שווה לזו שיוצאת בצרפת. כדי להגיד משהו בתוך כל ההמולה הזו צריך לתת זווית אחרת, למשל בנאום האחרון של אובמה היו הרבה פרשנויות שעסקו בתוכן, אך לדעתי אחת הסיבות שאובמה נבחר היא דווקא הדרך שבה הוא אומר את הדברים. לקחתי את הנאום והעלתי אותו לאתר יחד עם הנאום שלו מהלילה לפני שהוא נבחר וכתבתי על ההבדלים שבין אובמה המדינאי השקול לבין אובמה המועמד, הרוקסטאר. אמנם מדי פעם אני בורח לעניינים מהצד, אבל לרוב הבלוג מאוד ממוקד. בכלל, אני חושב שבלוג הוא דבר מאוד ממוקד, אלא אם כן בן אדם כותב בלוג אישי. אפשר לחלק את הבלוגים לשניים - בלוגים אישים שמדברים על עצמם ועוסקים בסבך הרגשות של הכותב, ובלוגים שעוסקים בנושאים יותר ציבוריים.

למה דווקא בלוג אני קורא וכותב באינטרנט מגיל מאוד צעיר. התחלתי לכתוב באתר בשם "לגוז" (Legoz) שבו בני נוער כתבו על ענייני דיומא, ולאחר מכן ב"עבודה שחורה" שעוסק בנושא של קידום מדינת הרווחה בישראל. בנוסף, הייתי שולח טורים לעיתונים, אבל חוסר היכולת להגיב על מה שקורה כאן ועכשיו, לכתוב טקסט מבלי שיערכו אותו, הפריע לי. הטכנולוגיה של היום, ובמיוחד ה"וורד פרס" - המערכת שהבלוג שלי רץ עליה - היא מאוד זמינה ונגישה, אז חשבתי למה לא? אני תופס את הבלוג כאמצעי תקשורת, אני תופס את זה כהמשך הנוכחות שלי באינטרנט. כמו שיש לי פייסבוק, טוויטר ומנוי Rss באתרים - יש לי גם בלוג. זאת בניגוד לאישי ציבור שרואים בכלי הזה דרך לספר לקהל הבוחרים שלהם: "היום עשיתי ככה ומחר אעשה ככה".

טוקבקים יוצא לי לקבל הרבה טוקבקים יחסית. אחד הדברים הכי כיפיים זה גולשים שפונים אלי בנושאים שונים. למשל, פנה אלי סטודנט לתואר שני שכותב את העבודה הסמינריונית שלו בנושא שביתות עובדים, ובגלל שהתעסקתי בנושא זכויות עובדים בבלוג הוא ראה בי מומחה. כמובן שקטונתי והפנתי אותו למקומות הנכונים, אבל זה עדיין כייף.

שיתופי פעולה יש לי שני חברים מאוד טובים שגם כותבים בלוג, אני מפנה לדברים שהם כתבו והם מפנים אלי וכך מתפתח איזה דיון. הדבר המרכזי בבלוגים זה שיש כאן שיחה שמתקיימת תמיד וזה אחד הדברים היותר יפים בבלוגספירה.

מקור השם אחד הדברים שעיכבו הכי הרבה זמן את פתיחת הבלוג היה השם. אנחנו חיים בעידן של תדמיתנות ושיווק ולכן השם הוא מאוד חשוב. כמה חודשים לפני פתיחת הבלוג כתבתי רשימה של כל השמות שעלו לי ושלחתי אותם לבלוגרים שאני מעריך. ביקשתי שידרגו אותם והם חזרו אלי עם תשובה שנדחקה החוצה. שמתי את הבלוג בצד והתחלתי עם לימודי המשפטים. אני חושב שלמי שלומד משפטים המונח "האדם הסביר" מוכר. זה מונח משפטי עוד מהמאה ה19, זה כלי שבא לבדוק איך האדם הסביר היה נוהג במצב מסוים. בישרות האחרונה התלבטתי בין שתי שמות "השמאלני האחרון" ו"האדם הסביר". בין לבין התברר לי שאני לא השמאלני האחרון וגם לא האדם הסביר, אבל נראה לי שהאדם הסביר יותר מוצלח.

פוסט מומלץ אחת הלהקות שאני הכי אוהב הם Suede. כשהם התפרקו שאלו את הסולן: מה האלבום האהוב עליך? והוא ענה: האלבום שייצא ב- 2010. אני כל הזמן מנסה להשתפר ומקווה שהפוסט הבא שאני כותב יהיה הכי מוצלח.

זמן תחזוקה אני מנסה לעלות פעמיים בשבוע פוסט, אני חושב שזה מינימום השקעה של חמש שעות בשבוע.

בלוגים ממולצים

כמאל - הבלוג של תומר רזניק

סאלבדור - הבלוג של איתמר רואי

תגובות

 • בטח

  שהיית בארגון לא זוכר את אותה הפעם שהלכנו ביחד לפרוץ למעבדה של הבעלי חיים?? עונה שלישית נראה לי...איך שכחת?

  ברנדה, 12-06-2009 11:59

 • ברנדה, כנראה שכול הסמים בלונדון

  דפקו לך את הזיכרון, כי פרצנו למעבדה בעונה החמישית..

  סטיב, 13-06-2009 11:01

 • ברנדה וסטיב

  אני הייתי עסוק עם דונה באותה עונה ברדיו אז אני לא יודע מה קרה בדיוק

  דיוויד , 13-06-2009 15:15

 • אני אפטר את כולכם

  ואתם יודעים שאני יכול.. אני אבא שלה.. והבוס שלכם!!!

  סטיבן, 14-06-2009 23:09

 • סופר תגובה

  לא ברנדה ולא סטיב צודקים! הפריצה הייתה בעונה רביעית ודיוויד לא היית עסוק ברדיו אתה פשוט שתית הרבה מיץ תפוזים אז כנראה שאתה לא שם לב. ומי זה סטיבן בכלל -השם הוא גים! טוב סיכמתי את העיניין לשאלות פנו אל: עבור קלי טיילור , בברלי הילס 90210 פינת פיטש פיט

  קלי, 27-06-2009 11:19