מגזין

הבלוג של גאי #3

גיא כהן הצטייד באטמי אוזניים ויצא למסע בבלוגוספירה. השבוע הוא מבקר במחוזות האינדי הישראלי

מאת גיא כהן. 04-06-2009

תגיות: הבלוג של גאי, אטמי אזניים

הבלוג של גאי #3

ג: אז אתה רוצה לבוא?

א: רגע, לא הבנתי. זה על מוזיקה הודית?

ג: לא, יא נעל זה לא קשור, אינדי - לא אינדו

א: אה, אז מה קשור מוזיקה אינדי?

ג: אינדי, מלשון אינדפנדט (Independent), מוזיקה עצמאית.

א: אז לא יהיו שם יוצאי הודו?

ג: לא!

זוהי דוגמא משיחה שהתקיימה אלפי פעמים עם חברים שונים, בכל פעם שניסתי לשכנע משהו לבוא איתי ל"אינדי נגב", "חוצמזה", "פולקלה" ועוד סתם ערבי הופעות של אמנים "שרק אתה מכיר" כמו שהם נוהגים לומר. יש שיאמרו שאני צריך להחליף חברים, אני לעומת זאת לא מתכוון להתיאש ופשוט להמשיך להסביר ולשאול. מי שלקח את ההסברים לחבר'ה צעד אחד קדימה הוא נדב לזר שפתח את הבלוג "אטמי אוזניים".  

על עצמיקוראים לי נדב לזר, בן 29 מתל אביב, עורך וידאו בטלוויזיה, עיתונאי, מוזיקאי ומנהל את הבלוג "אטמי אוזניים". אני מאוד אוהב מוזיקה, המוזיקה שאני עושה היא מאוד מגוונת. הייתי חבר בלהקת "הדוגמניות" שעשתה פופ ורוק'נ'רול מלודי, בלהקת "גיליאם" שהיום עובדת על אש קטנה, ועושה רוק מתקדם שמושפע מפרנק זאפה וכדומה. היום אני חבר ביחד עם יונתן מילר וצביקה פרוש בלהקת ה- Raw Men Empire שמנגנת לאו פיי אקוסטי אופטימי. חוץ מזה אני כותב בתרבות מעריב, טור ביקורת על הופעות שמתפרסם כל יום שישי.

על הבלוגאני כותב אותו כבר שנה. החלטתי לפתוח אותו בגלל שראיתי שיש המון המון הופעות, יש הרבה מוזיקאים בארץ שאני מאוד אוהב בעיקר בשולייים והרגשתי שאנשים לא מכירים אותם מספיק. כל פעם הייתי מתקשר לחברים ואומר "יש היום הופעה מעניינת בפטיפון, אולי תבוא איתי?" ותמיד התגובות היו: מי זה? מה זה?, אף אחד לא היה מכיר כלום. אז בסוף נמאס לי להרים טלפונים ולהסביר והחלטתי לפתוח בלוג עם הסברים על אמנים, אז זה התחיל ככה, והפך עם הזמן לדבר יותר מחייב. בבלוג יש כמה דברים קבועים כמו לוח הופעות, המלצות שעולות כל יום שישי בבוקר, חדשות בין השורות: ליניקים לכתבות של מוזיקאים מהסצנה ולקליפים, בעיקר דברים קצרים שקשורים אבל לא מצדיקים פוסט שלם.

למה דווקא בלוגאני כותב קצת יותר מ- 140 תווים, כך שהאופציה של טוויטיר לא רלוונטית עבורי. נראה לי שבלוג הכי מתאים לי, כי זה משהו אישי. אני לא מתיימר שזה יהיה אתר שיודע הכל על הסצנה ומציג את הכל כמו איזה אינציקלופדיה, בשביל זה יש אתרים אחרים - קיוב למשל שעושים עבודה נהדרת. אני רוצה להתמקד במה שמעניין אותי ותו לא.

יש דברים שלא הייתי עושה אם זה היה אתר שמתיימר להיות אובייקטיבי. קח לדוגמא את הפוסט שהעליתי בנושא של להחרים את הברזילי, אם זה היה אתר אובייקטיבי לא הייתי רושם את זה, אבל מכיוון שמדובר בבלוג אישי ולדעתי הברזילי זה מקום בעייתי להופעות שלא מכבד את האמנים - זכותי לפרסם.

טוקבקיםיש ויש וכל המרבה הרי זה משובח, זה תלוי בפוסט. יש אנשים שמגיבים על הופעה שפיספסתי (ללוח הופעות) כדי להוסיף הופעות של ההרכב שלהם. יש אנשים שמגיבים אחרי שהם היו בהופעה בעקבות הבלוג, וזה הדבר הכי כיפי בבלוג - לקבל פיידבק , בבלוג או במייל, מאנשים שגילו משהו בעקבות הבלוג שהם מאוד נהנו ממנו. אגב זה הכח המניע של הבלוג כרגע.

מקור השם "אטמי אוזניים"קניתי אטמי אוזניים קצת לפני שפתחתי את הבלוג. יש מקום בת"א שעושה אטמי אוזניים מותאמים אישית לפי צורת האוזן וזה שיפר פלאים את חויית ההופעות שלי. מדובר באטמים אקוסטיים שלא סותמים לגמרי את האוזן ויש בהם תעלה קטנה שמעבירה חלק מהסאונד. היתרון הוא שאתה לא יוצא מהופעה עם אוזניים מצלצלות וזה עוצר את הפגיעה באוזן. ובגלל שאלה אטמים אקוסטים אתה לא מאבד הרבה מהסאונד ונהנה מכל העולמות. הגעתי לזה מסיפור מפחיד שחבר סיפר לי על חבר משותף שהיה מתופף פעם עד שהוא התחרש לגמריי באמצע חזרה, הרופאים אמרו לו שאם הוא היה מתופף עם אטמים אז זה לא היה קורה. אז החלטתי לקרוא לבלוג "אטמי אוזניים", בתור סוג של מטאפורה - צריך משהו שיתווך בינך לבין המוזיקה וזה מה שהבלוג עושה.  

שיתופי פעולה בתור מוזיקאי לא היה משהו ישיר. באופן עקיף היו כמה, למשל, יש להקה של חברים שאני מאוד אוהב: "לא דובים", חיפשנו דרך להבליט איזה הופעה מסויימת, אז הציעו שאולי אני אתארח ואכתוב על זה בבלוג וכך היה. בתור כתב אני יכול להגיד שאת העבודה שלי במעריב קיבלתי בעקבות הבלוג. הם חיפשו משהו שיסקר את פסטיבל "חוצמזה" ודרך מכרה משותפת שהכירה את הבלוג הם פנו אלי. אחרי הפסטיבל הם שאלו אם אני כותב על דברים שהם לא אינדי ואמרתי לעצמי, ננסה.

האמת שאולי זה יהרוס לי את השם אבל יש לי חיבה לדברים שהם במרכז, לא תמצא אותי אומר מילים רעות על שלמה ארצי למשל, אומנם זה לא מה שהייתי שומע מיוזמתי אבל יש שם דברים לא רעים בכלל. יותר מזה, קרן פלס לא כל כך רעה בעיני, היא מאוד מעצבנת, אבל יש לה הרבה דברים יפים והיא מוכשרת בטירוף.

זמן תחזוקה יותר מדי זמן. אני אתן לך דוגמא על כתיבת ההמלצות השבועיות: מדי יום חמישי אני ועוד שני חברים שעוזרים בהתנדבות, מתלבשים על כל לוח ההופעות של כל המועדנים בעיר וזה לוקח לכל אחד מאיתנו כשעה - שעתיים. אנחנו מאמתים מידע, כי חלק ממנו סותר או דל למדי. עכשיו כשהבלוג קצת יותר מבוסס, אז רוב המידע מגיע אלינו ישירות מהמועדונים או מאמנים, אבל יש כמה שעדיין לא עושים את זה.

אתה חושב שניתן להתפרנס מכתיבת מבלוג בארץ?לא מאמין, בעיקר כי קהל היעד שלי יחסית מצומצם. אומנם זאת קהילה גדולה אבל עדיין לא מספיק כדי לפרנס. אני לא שם פרסומות כי אני לא חושב שזה מה שיעשה אותי עשיר, אני מעדייף להשאיר את העיצוב כמו שהוא.

בלוגים מומלציםעונג שבת - של גיא חגג, הבלוג שלי יושב על השרת של העונג כך שאפשר לומר שהוא בעל הבית שלי.הבלוג של יונתן קלינגר שזה בלוג עם הרבה סוגיות משפטיות עם השלכות על החיים שלנו. 

מכירים בלוג מעניין? כותבים בלוג? רוצים לספר לנו על זה? נשמח אם תיצרו קשר

טור זה פורסם באתר NRGמעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב- NRGמעריב

 

תגובות

 • בלוג המוזיקה הישראלית הכי שווה שיש לנו

  נדב - יא מלך גיא - באמא'שך- לפני המדור ה -100- שלא תעז להפסיק

  אודיני, 04-06-2009 20:30

 • זה יהיה מגוחך אם רק שנינו נגיב??

  דקסטר בוכניק, 06-06-2009 02:28

 • ששששששש

  זה סוד. הם לא יודעים... :)

  דקסטר אודיני, 06-06-2009 12:58

 • Music

  Optimistic Low-Fi.....

  מנגו לכל החיים, 06-06-2009 13:45

 • איפה קנית את האטמי אוזניים?

  ג'ימי, 07-06-2009 15:17

 • אודיולוג'יק

  בסמטה אלמונית או פלונית (אני תמיד מתבלבל) פינת קינג ג'ורג'. מאוד נחמדים שם וזה שווה כל אגורה.

  נדב, 07-06-2009 17:19