מגזין

המלאך שלי

קמפיין הגיוס של צה"ל לרפואה מבצעית מלמד שערכי הריאליטי הם חלק מתורת הלחימה של צבא שאינו יכול להתחמק מעדשת המצלמה. גיל מטוס עושה זום אין

מאת גיל מטוס. 29-05-2009

תגיות: תקשורת, מדיה, טור דעה, חברה

המלאך שלימתוך עמוד הפרסומת

איך תהפוך לגיבור ולמושא הערצה? קמפיין הגיוס של צה"ל לרפואה מבצעית מלמד שערכי הריאליטי שחדרו לחברה הישראלית, הצליחו לעבור את הש"ג. וכעת הם חלק מתורת הלחימה של צבא שאינו יכול להתחמק מעדשת המצלמה.

צה"ל שחרט על דגלו ערכים שמקדשים את הקולקטיב כמו: גאוות יחידה, הקרבה, אחדות ורעות מבין שהם אולי נראים טוב על הקיר בחדר האוכל, אבל הם לא מוכרים. אפילו לא בפריים טיים של יום הזיכרון. כשבני נוער רבים חווים את ההווי הצבאי דרך תוכניות כמו "השיר שלנו" נראה שהסיסמא "טוב למות בעד ארצנו" איבדה מתוקפה לטובת הפרפראזה האבסורדית לא פחות, שכתב פעם אביב גפן על גופו: "טוב למות בעד עצמנו".  

בחברה רווית ריאליטי שמעלה על הנס את קדושת האינדיבידואל, בה כל אדם הוא Wannabe - אלוהים, לא פשוט לשכנע אנשים להתגייס עם מילים כמו "סולידריות" ו"הקרבה" כיוון שהן לא עונות לשאלה הפשוטה: מה ייצא לי מזה? ולכן הגיבור המת, לא משנה על כמה רימונים זינק, מאבד מכוחו לטובת הגיבור החי - חלומה החדש של כל אם ישראלית: בן טאלנט.

"תהפוך לנושא השיחה המרכזי, כולם ירצו לשמוע אודותיך"

הקמפיין הבוטה של צה"ל מתאמץ להשיב לשאלה "מה ייצא לי מזה"? בגלילה אינסופית הוא מתאר: "איך ייראו חייך, אם תחתום עכשיו". שלבים בחיי המועמד הפוטנציאלי, מטרום הגיוס דרך לימודי הרפואה, חיי החברה, המלחמה, והקריירה הנוצצת בצבא קבע או באזרחות, כרופא. כשהמשותף לכולם הוא פולחן האינדיבידואליזם והעצמת הנחיצות. אז מה יקרה אם תתגייס לרפואה מבצעית? הקמפיין מגלם את אותן ההבטחות של עולם הריאליטי לחיי זוהר - כיצד תהפוך מאדם אנונימי, פשוט וחסר ערך לגיבור.

זה מה שיקרה: כשתתקבל ליחידה, תשנה את שורת הפייסבוק שלך ל"התקבלתי לרפואה מבצעית" וכל 500 חבריך ישמחו בשבילך. מיכל מי"ב 7 שלא השתינה לכיוון שלך בתיכון תתעניין בך ולימים כשתהיו ביחד, כל חברותיה תהיינה אחוזות קנאה. הקרובים שלך יהיו גאים ושלווים כיוון שהנה, יש רופא במשפחה, עכשיו אפשר לישון בשקט. ואתה תהייה המלאך המושיע של כל אלה שיזדקקו לשירותיך ולטיפולך המסור.

במהלך שירותך הצבאי תהייה נוכח במצבים מאתגרים, שיעמידו אותך במבחן. במשחק כדורגל עם החבר'ה בשבת, מישהו ייפצע. ואתה, כן אתה, תחלץ לעזרתו. אבל הצלת חיים היא רק עניין שולי, פועל יוצא בכל הסיפור הזה. שכן, עשרות אנשים יהיו עדים למעשה הגדול שעשית. אתה תככב בשיחות סלון ואנשים רבים (שלא לומר מעריצים) יוקירו לך כבוד והערכה. באירוע אחר, תציל אדם מטביעה ו- 500 איש (כמספר חברי הפייסבוק שלך) שיהיו על החוף, יריעו לך. ואם זה לא מספיק, אז תזכה גם לכתבת שער בעיתון יומי גדול: מעשה גבורה של רופא צבאי בחופשה.

"מה היינו עושים כאן בלעדיך"?

נראה כי לפי הקמפיין הזה, הדרגה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע במסלול, היא אלוהים. כי זו בעצם ההבטחה: בוא לצה"ל! אנחנו נעשה ממך כוכב. כך נראים פני הדברים כשחיים תחת מבטן של המצלמות. הילד הרעב מאפריקה הוא רק אמצעי בידיהם של הרקדנים, שאף פעם לא מפספסים צעד. השורה המסכמת "מה היינו עושים כאן בלעדיך?" היא מה שכל רקדן היה רוצה לשמוע, כיוון שהיא מאשרת את חיוניותו ויוצקת משמעות לחייו.

מועמד יקר! רוצה לדעת מה היינו עושים כאן בלעדייך?! - כנראה שאת אותו הדבר. רוצה לשמוע על המסלול שצה"ל לא מספר לך? צה"ל מתהדר בחייליו המתים רק בימי זיכרון, אך כשהוא מפעיל את מערך השיווק שלו בימי חול, הוא מגלה שהמוות לא בדיוק עונה על השאלה מה ייצא לי מזה? לכן, את המיתוס של הגיבור המת אפשר לשווק רק כשהוא מגובה בקתרזיס של זיקוקים וקבב טלה. כשאתה מגיע לנקודת הרישום, זכור! בתי הקברות מלאים באנשים שנמצא להם תחליף - זה תקף גם לחלקה הצבאית.

תמונת לובי: מתוך עטיפת האלבום Amused To Death של רוג'ר ווטרס

 

תגובות

 • טוב שלא מבטיחים למועמדים 70 בתולות

  וטרמפ ישר לגן עדן. בעצם, אולי גם זה יגיע - אם זה עובד בשביל החמאס מדוע שזה לא יעבוד על תיכוניסטים בישראל?

  אביעד, 29-05-2009 18:44

 • אני לא מאמין למה שאני רואה

  זה פשוט ביזיון.

  הרלב, 29-05-2009 20:51

 • עצוב

  משרדי הפרסום והקופירייטינג השתלטו על כל חלקה טובה בארץ. גם על החלקה הצבאית.

  עוז, 30-05-2009 17:10

 • מזעזע!!!

  צה"ל איבד כנראה הרבה מערכו ויושרו במהלך שכזה ולמען האמת נראה כי מתקש יהיה שגם החומר האנושי המהלך לו שם זהה לכך... מה שיותר מכעיס היא העובדה שנראה כי "ההזמנה"/"פרסומות" נגישה יותר לגילאי התיכון ולא לקבוצות גיל גבוהות יותר שיוכלו לערער ולהזהיר מהבדיחה ולדעתי גם זלזול בהיגון בריא. והכי חשוב! איך זה שחוץ מגיל מטוס הנאמן עוד לא נראתה שום צעקה על מה שנעשה שם???

  גבי:), 30-05-2009 23:17

 • פשוט לא יאמן

  מיטל, 02-06-2009 09:52