מגזין

סיכום התוכנית 'אני אוהב אותך, אבל'

"שודדים לנו את הים", נתונים על הבנייה המסיבית המחסלת לנו את חופי הים. שלא נתעורר עוד כמה שנים בלי חופים ונגיד שלא ידענו

מאת . 14-05-2007
סיכום התוכנית 'אני אוהב אותך, אבל'

מידי שבוע התוכנית "אוהב אותך אבל" תביא את עיקר הדברים שדיברו עליהם בתוכנית, השבוע "שודדים לנו את הים"

קצת נתונים:

רצועת חוף הים התיכון של ישראל משתרעת לאורך כ - 195 ק"מ, ממצוקי ראש הנקרה בצפון ועד רצועת עזה בדרום.

  • 1/3 תפוס - כשליש ממאה ותשעים הקילומטרים של רצועת החוף תפוס ע"י מתקני תעשיה, צבא ותשתיות וסגור בפני הציבור.
  • 1/3 בנוי וחסום - החופים העירוניים נמצאים בשנים האחרונות תחת לחצי פיתוח גדולים ובגלל הבניה המסיבית, חופי הרחצה הצטמצמו ובחלקם נעלמו, הנוף אל הים נחסם, מצוקי הכורכר שלאורך החוף נהרסו והגישה החופשית של הציבור אל החוף נחסמה.
  • 1/3 מאוים - השליש האחרון של רצועת החוף הוא שטח פתוח המצוי בתחומי רשויות כפריות. כ- 60% משטח זה מאוים ע"י תוכניות פיתוח שונות, בעיקר של כפרי נופש רחבי היקף ומיזמי תיירות.

הגורמים העיקריים המחסלים את החוף והים הם:

  • מתחמי בינוי ענקיים ומגודרים לאורך החוף (מגדלי חוף הכרמל, סי אנד סאן, כפר הים ועוד רבים אחרים) המהווים מפגע נופי, מונעים מעבר אל ולאורך החוף ונוגסים בשטחי החוף הציבורי.
  • מרינות ומבנים ימיים פוגעים קשות בזרימת החולות הטבעית אל חופי ישראל וביניהם. רצועת החול החופי נעלמת, חופי הרחצה הולכים ומצטמצמים עד שייעלמו (מצבם של חופי אשקלון והרצלייה כבר קריטי). גריעת החולות גורמת גם להתמוטטות מצוקי הכורכר שבגב החוף.

בעיות זיהום קשות ממקורות רבים ושונים המהווים פצצת זמן מתקתקת.

הרס ערי חוף עתיקות:

תרבויות קודמות הותירו אחריהן שרידים עתיקים בים ובחוף של ישראל. מעקב שוטף ומחקרים מראים כי התערבות האדם במערכת החופית מביאה להרס של ערי החוף והנמלים העתיקים ושל אתרי עתיקות תת-ימיים שהיו שמורים מתחת לחול ושנחשפו בעקבות שינויים במשטר הזרימה. משאב העתיקות על החוף ובקרקעית הים הוא משאב מוגבל, שאינו מתחדש.

אם יימשך התהליך בקצב הנוכחי ולא תינקט כל פעולה לשם עצירתו, ייעלם בתוך 10-20 שנה חלק ניכר מערי החוף העתיקות.

חוק החופים:

החוק לשמירת הסביבה החופית התשס"ד - 2004

חוק זה נותן מענה לנושא התכנון והבנייה ועתודות הבנייה הגדולות לאורך החופים.

באמצעות הקמת ועדה מיוחדת שתפקידה לבחון כל תכנית בניה על פי קריטריונים

מוגדרים. החוק מעגן לראשונה עקרונות של תפיסת הסביבה החופית כמשאב, שמירת

הסביבה החופית לתועלת והנאת הציבור אולם אינו נותן מענה מספק לכל הקשור בחופי

הרחצה.

בעקבות עתירת 'אדם טבע ודין' 2006 לבג"ץ בעניין גביית תשלום בלתי חוקית בחופי הים התיכון והכינרת, הודיע משרד הפנים בתשובתו לבג"ץ כי החל מה-1 לאוגוסט 2006 לא תוכל עוד רשות מקומית במדינת ישראל לגבות דמי כניסה לחופי הרחצה שבתחומה, ללא אישור משרד הפנים לכך.

רשות מקומית תוכל לגבות דמי כניסה, רק אם היא תמלא אחר קריטריונים נוקשים ובמרכזם חובת ההוכחה שיש לחוף הרחצה שלה איכות מיוחדת, מעבר לשירותים הבסיסיים שחייבים להינתן חינם לכל אדם.

מצב עדכני:

באפריל השנה פורסם דו"ח של החברה להגנת הטבע על מצב החופים בארץ מצביע על שיפור בתחום הבנייה בחופים, טיפול בפגיעה המצוקים והניקיון, וגם על נושאים שנותרו בעייתיים כמו חופים סגורים, חופים ממוסחרים ונהגים שמשתוללים ברכב שטח.

למידע אודות איים מלאכותיים מול חופי ישראל

אייל גיא חיים - מתנועת "חיים", פעיל במאבק נגד "sea & sun"

קבוצת סטודנטים ("מגמה ירוקה"), יצאו לקמפיין נגד הבנייה ב"סי אנד סאן", פרויקט דירות יוקרה בצפון תל אביב. הפרויקט נבנה בצורה שהוא פולש לתחום הציבורי שבו אסור לבנות. החצר של הבניין עברה את גבול ה-100 מטר (מקו החוף אסור לבנות 100 אחורה). בנוסף, חסימת הרוח וזרימת האוויר גורמים לזיהום אוויר קשה. כאן המקום לציין, כי ידוע כי 1100 אנשים מתים כל שנה מזיהום אוויר. לסיכום עולה, שלמי שיש יותר כסף, יש יותר נוף לים - ליהנות ממנו ומהאוויר הצח. מפעלים עוברים לשכונות עניות, ואילו העשירים עוברים לגור ליד הים. כאן חוזרת בעיית הפערים בין השכבות החברתיות בישראל שרק הולך וגדל.

שי דוידוביץ - דובר תנועת "חיים", והיום נדבר על בנייה לא חוקית ונושא הקניין

להצטרפות למאבק נגד נדלן מול הים:

פנו לשי - 0528-573190

ביום שישי ,11.5.07, התקיים מפגש בחוף התופים, נגד קיום פרויקטים המפרים את החוק ורומסים את זכויות התושבים והאזרחים. במפגש ההיכרות, העלו רעיונות לפרויקטים שונים ופעילות חברתית נגדית.

ליאת - אדריכלית ופעילה במאבק נגד תכניות הבנייה בפלורנטין

בפלורנטין יש תכנית אב שהעירייה השקיעה בה מטרת התוכנית לרכז את צרכי התושבים - ותיקים וחדשים, מהגרים ותושבי הארץ. בסופו של דבר תכנון זה לא יושם התכנון הפועל לפי צרכי התושבים אלא יישמו את הצורך של היזמים להרוויח - אישרו בניית בנייני מגורים גבוהים בצפיפות גבוהה במקום שטחים ירוקים.

 התמונה נלקחה מעמוד הפליקר של  tericee

תגובות