מגזין

תחזור תחזור

למרות חסרונה המורגש של להקת ליווי, הופעתו האינטימית והקצרה של ג'ימי לידל בזאפה הייתה מרוממת וסוחפת. אסף בן-קרת מדווח

מאת אסף בן-קרת. 16-05-2009

תגיות: Jamie Lidell

תחזור תחזורלידל והגרופים מקול הקמפוס

חיכיתי בכיליון עיניים להופעה של ג'יימי לידל בת"א. ראשית, אני מאוד אוהב את שני האלבומים האחרונים שלו Multiply  ו-Jim, אשר מתנגנים אצלי על הסטריאו זה זמן רב, כמו גם בתחנתנו קול הקמפוס. שנית, האזנה למוזיקה שלו מחזירה אותי אל הסול הישן והטוב שעליו גדלתי ואותו גיליתי מחדש לאחרונה שוב. שלישית, הקול שלו פשוט אדיר, עמוק, חזק, צלול וכמובן שחור לחלוטין. רביעית, נדוש ככל שזה יהיה, הופעה של לידל יכולה בהחלט להוות נחמה מתוקה לאותה הופעה ארורה בתחילת השבוע שעבר...

לזכותו, ואולי במובן מסוים, אף לרעתו של לידל ייאמר כי מדובר במופע של איש אחד. הוא עולה בגפו לבמה לקול תשואות נלהבות מהקהל הלא רב שהגיע לזאפה ונותן את השואו שלו במלוא הכוח עד הסיום. הוא לא בחור מרשים למראה, צנום למדי, גבו מעט כפוף ומשקפי קרן מאוד לא אופנתיות מכסות את עיניו הקטנות גם ככה, אבל כשהוא פותח פיו לראשונה עם Game For Fools המרטיט, אני יודע שאנחנו בידיים טובות. בשיר הקצר והרומנטי הזה יש בדיוק את כל מה שאנחנו אוהבים בלידל ומצפים ממנו - כריזמה, רהיטות, דיוק ובעיקר המון נשמה. זה עדיין לא ממש מרגש, אבל זה מלהיב וכיפי.

ההופעה נחלקת לשני סוגים של ביצוע. בחלק הראשון הציוד הרב שהביא עמו מנגן את המוזיקה בעוד לידל עומד לפני המחשבים הכבדים שלו, המיקרופון בקדמת הבמה והוא מבצע את שיריו בגרסאות הקרובות לאלו שבאלבומים. בחלק השני הוא נעמד מאחורי הציוד ומתפרע עליו כאילו אין מחר. זה החלק המגניב והמלהיב של ההופעה, ללא ספק ההרפתקני ביותר. בזכות זה קטעים כמו A Little Bit More או City הופכים ליצירות מרתקות, משחקים של סאונד, ביטים, אפקטים, ביט בוקס אנושי, אלתור ובאופן כללי בלגן נהדר.

לידל מקליט את עצמו על מספר ערוצים, ומיד מריץ אותם במקביל, משלב אותם, משחק איתם ובעיקר משתולל. אבל הבחור משופשף, יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות. אין ספק שאלו היו החלקים המיוחדים של ההופעה. אבל האמת היא שדווקא השירים בהם המוזיקה מתנגנת ללא הפרעה על מנת שמה שנוכל לשמוע הוא את קולו המרהיב, אלו הקטעים שהכי אהבתי.

יש כמה דברים שהיו חסרים לי בהופעה. ראשית, היא היתה קצרה ביותר, אפילו לא שעה וחצי ובמהלכה ביצע תשעה שירים בלבד, כולל את Multiply, כהדרן משובח. שנית, על אף הכריזמה והכישרון, והתחושה שהכל טרי וחי ובועט, היתה חסרה לי להקה. לא פשוט כלל להעלות מופע יחיד, ועוד מורכב למדי, אבל כאשר יש להקה חיה יש דינמיקה כזו באוויר שאי אפשר להגיע אליה לבד. אני מאמין באמת ובתמים שגם כאשר אתה מנגן עם להקה, אתה עדיין יכול לתת את הטון וכולם יצעדו בעקבותיך, אבל דווקא כאשר אתה לבד על הבמה, אתה הרבה יותר מוגבל באפשרויות העומדות בפניך. זה בהחלט ניכר אתמול.

אין בעיה עם התרוצצות לפרונט וחזרה לעומק הבמה בין שיר לשיר, אבל זה בהחלט לא אפשר ללידל להראות מיומנויות נוספות. כתוצאה מכך ראינו אותו שר ומתפרע על מעבדת הסאונד העשירה שלו, אבל דווקא להקה בהרכב מלא או לפחות חלקי היתה יכולה להעשיר בהרבה את הסאונד, להעמיק את היצירות היפות ולנפח אותן למימדי ענק. שלישית, אם כבר מדברים על המוגבלות שבעמידה לבד על הבמה, אין ספק שאפקט ה- Dubbing (הקלטת מספר ערוצים במקביל והפעלתם) מרשים ככל שיהיה היה שטיק שחזר על עצמו לא מעט ביחס להופעה הקצרה. הייתי שמח לראות עוד קצת כישורים מהבחור הזה, אני בטוח שיש לו.

אבל האמת היא שאין הרבה מה להתלונן. זו היתה הופעה קצרה, אבל אינטנסיבית, מנה גדושה ומדויקת של מה שאמור היה להיות האירוע מלכתחילה - אינטימי, מרומם, סוחף וכיף גדול. את כל אלו הוא סיפק עם המון כישרון ובלי מאמץ. הוא מקצועי וטבעי ולבטח משופשף מספיק כדי לספק את הסחורה ולהשאיר טעם של עוד. תחזור תחזור.

ג'ימי לידל, יום שישי ה- 15.5, זאפה. תל אביב

תגובות

 • כנסו כנסו...אחד שמבין

  ראשית כדי להסיר ספק - אני לא מבין דבר וחצי דבר, אבל תמיד חשבתי לעצמי שתגובה מתלהמת בנוסח הטוקבקיסטים של YNET תעשה את העבודה. ועכשיו לעניין עצמו - סוניק, כשאתה מתייחס לכמות האנשים שהגיעה להופעה כ 'קהל לא רב' אני חושב שאתה לא מדייק.. 'לא רב' ביחס למה ? אם מקור ההשוואה שלך היא כמות האנשים שגדשו את אצטדיון רמת גן בהופעה המזעזעת של דפש מוד, אזי אתה צודק - 50 אלף איש לא היו שם אבל, אם זכרוני לא בוגד בי, אני די משוכנע שהזאפה היה עמוס עד אפס מקום וזה מכובד לכל הדיעות. ה'שטיק' שבו הוא מקליט את עצמו בערוצים שונים ומתפרע - הוא גימיק שמאפיין את כל ההופעות שלו בחו"ל ומצליח לעבוד בכל פעם מחדש. אני לא חושב שאתה טועה, להקת נגנים הייתה מרימה את ההופעה הזו בכמה רמות אבל, כמו שאמרת, אין לנו על מה להתלונן.. הופעה מעולה עם אנרגיות חיוביות ופשוט ראו על הפרצוף של אדון לידל שהוא הגיע להופעה הזו מכוון מטרה - לעשות חיים וכמה שיותר (תחשוב על זה, האיש עלה לבמה עם פיג'מה וחיוך ענקי). אמן שיורד מהבמה, שר עם הקהל, נותן לקהל לשיר איתו ולא מפסיק ולו לרגע אחד את האווירה המצוינת ששררה במועדון תוך כדי - הוא אמן גדול מהחיים.

  שיינברגר, 17-05-2009 14:46

 • כנסו כנסו.. אחד שמבין יותר וגם משלם יותר

  קיסלוק, 17-05-2009 18:26

 • כנסו כנסו.. אחד שמבין יותר וגם משלם יותר

  קודם כל.. אני חייב להגיד.. שהופעה הייתה טובה.. אבל ביחס למה? אני חייב לציין כמה דברים אספסוניק ושיינברגר.. קראתי והחלטתי שחסרה פה דעה של מישהו שנאלץ להיפרד מ200 שקלים חדשים כדי לקבל קצת תרבות. נכון נהניתי, רקדתי, נסחפתי, אבל בתור אחד שהיה במספר הופעות בחייו זאת הופעה שלא שווה 200 שח, אותו מקום אותו מחיר ראה ערך מארק רונסון עם ביג בנד מטורף, ואם אנלא טועה, מארק רונסון הרבה יותר פופלרי, בנוסף היה הרבה מקום ריק, ולא היה מפוצץ כמו ששינברגר טוען. חוצמזה.. מה נסגר עם הפליבקים האלו, על מי אתה עובד ג'יימי?? לפחות תעשה גרסאות מענייניות יותר עם אתה כבר משחק עם הצעצועים האלקטרונים שלך, שלא תבינו אותי לא נכון, אני אוהב ומכבד מאוד את ג'יימי לידל ואת המוזיקה שלו, נהניתי משני האלבומים המעולים שלו, ויש לו קול וכריזמה של אלביס מהמאה ה21. אבל פאקינג 200 שקל.. זאפה.. הגזמתם.. הייתכן שמארק רונסון היה הרבה יותר זול שהבאתם את רונסון עם פמליה של 15 זמרים ונגנים. שלא יעבדו עליכם, מישהו עשה פה קופה יפה מאוד, ועל חשבון מי, על חשבונכם. זאפה, יש לי כרטיס צהוב להוציא לכם

  קיסלוק, 17-05-2009 18:33

 • לא מתווכח איתך קיסלוק - להיפך

  אני חושב שההופעה הייתה אדירה, אבל מחיר של 200 שקלים למשך ההופעה הזו, הוא בהחלט מוגזם, יכלו לקחת הרבה פחות... דווקא ההשתוללות של לידל על הצעצועים האלקטרונים הייתה כיפית ביותר, אנשים אמרו - האיש עשה את המקסימום עם המינימום שעמד לרשותו. אין ספק שלהקת נגנים הייתה מטיסה את המופע בכמה רמות לגובה.

  שיינברגר, 17-05-2009 21:07

 • כרטעס צהוב לזאפה בהחלט!!!

  בנוסף ל60 שקל שנאלצתי לשלם למונית שתיקח אותי לחור הנידח הזה, אנשי הזאפה לא הסכימו למכור לי חצי ליטר בירה, רק שליש, במחיר מופקע, מה שהעלה את תקציב אותו הערב ללמעלה מ 350 שח.... אבל הייתה אחלה הופעה, אותי אישית הוא נורא הצחיק, אבל בהחלט היתה חסרה להקה, אם כי מאד התרגשתי בanother day בתקווה שאת שאר האומנים האהובים עלי לא יביאו יותר לזאפה אלא למקומות יותר נעימים, כמו הלבומטין או הקומפורט

  אלמה, 18-05-2009 10:40