מגזין

אם יש לך שמש

קוראים להם "בוּסה" והם הדבר הכי קרוב לארץ טרופית יפה שתמצאו כאן היום. שרין לוי מתערסלת

מאת שרין לוי. 17-05-2009

תגיות: בוּסה

אם יש לך שמשבוּסה - עטיפת האלבום

"את יודעת, חשבתי על זה" פנה אלי יובל רגע לפני תחילת ההופעה. "יש שלושה מצבים שיבואו ממש טוב עם האלבום של 'בוסה': הראשון, שזה דיסק נסיעה מושלם לצפון. השני, שזה לזמן שישי בצהרים כזה והשלישי, מתנת חג אידיאלית לאימא". "לגמרי", עניתי בחצי חיוך חצי הרהור תוך כדי שהמבט שלי קולט אותם עולים לבמה בשיירה. שבעה חברים. לבושים צחורים, מעודנים, מחויכים, נרגשים. קוראים להם "בוסה" והם הדבר הכי קרוב לארץ טרופית יפה שתמצאו כאן במוזיקה היום.

"בוסה" מלבישים על שירים ישראלים מכל הזמנים עיבודים במקצבי - ניחוש נכון - הבוסה נובה. אבל רגע, לפני זה: מה זה קאבר טוב, קאבר שאפשר לומר עליו כמעט בביטחון שהוא "עולה" על המקור? מתי הקאבר כזה אדיר, שהוא מעיף אותך לקיבינימט והלאה? תשובה לשאלה הזאת תגרור אחריה דיון רב שכבתי, אז בשורה תחתונה: זה קורה בעיקר כשהמבצע מטביע את החותם האישי שלו על השיר וכך מעניק לו אינטרפרטציה בלעדית. קאבר שנשמע כמו המקור, כזה שממש דומה לו - נאמר את האמת - סיכוייו להאריך ימים קטנים וגרוע מזה, הוא מועד למוות פתאומי מוקדם.

אבל מה מוות פתאום? בואו נחזור לחיים. לאביב, לזיו השמש, לגרעין של "בוסה" שמורכב מהמוזיקאי והבסיסט המוכשר (נו, החתיך הזה שממש מזכיר את דייב מת'יוס) מיכאל פרוסט. המוזיקאית והסולנית המהממת, עם קול שאין שני לו, יעל קראוס והזמרת והפרקשניסטית היפיפייה נועה גולנסקי. או כמו שקראוס מכנה אותם: "הגרציות של מיכאל". אני הייתי מכנה אותן יצורות יער, שתי פיות. רואה אותן גם עם כנפיים.

זה הרי ידוע; שכמו הרבה דברים טובים גם הגרעין של "בוסה" נזרע איכשהו ובמקרה באדמה דשנה. "עשינו בוסהנובות ל"פיקסיז" ו"לפיית' נו מור" בשביל השעשוע האישי שלנו, והבנו שיש בזה קטע", מספרת קראוס. הגרעין נבט, גדל וצמח להיות עץ. אלבום, עם עשרה שירים, כשכל שיר כאילו נפתח לרווחה ויש לו ריח בוסהנובי - כמו פרח לטיני.

מה זה ריח בוסהנובי ופאקינג פרח לטיני? בוסה נובה זה סגנון מוזיקלי שנולד בשלהי שנות ה-50 ומוצאו מהסמבה האפרו ברזילאי הקצבי, אבל יותר רגוע והוא מעין שילוב עם בלדות דייגים נוגות והשפעות של ג'אז אמריקאי. הריח הבוסהנובי מזכיר יבשת רחוקה. קוקטייל עם מטרייה (הכי אייטיז קיצוני). שמש. ים. חול לבן. ספרדית. קרלוס ז'ובים. פרח לטיני זה פראנג'י-באני (הפרח הלבן עם הכתם הצהוב במרכז והריח הכי טוב בעולם).

הסאונד ב"תמונע" הוא מהטובים שנשמעו בעיר. הרבה בזכותו ההרמוניה המורכבת ששררה על הבמה הסבה לקהל עונג צרוף. אפשר היה לשמוע את הדקויות הקטנות, את הרווחים בין פעמוני הרוח לשייקר, לחליל הצד, לתיבה הסינית, לתוף לפסנתר לגיטרה לבס. מלבד הגרעין, ארבעת החברים הנוספים היו; אלון צלניק על התופים וכלי ההקשה, הבסיסט יונתן לוי, עופר פלד, סקסופון וחליל צד, והקלידן, אלעד אדר.

המופע הופק בקפידה ובדומה לפירוש המוזיקלי למילה "בוסה", היה מלא חן וקסם. חציו הראשון היה מהודק ומתוחם - בדיוק לפי התכנון, והחלק השני הרגיש יותר משוחרר ומרווח. בערך כמו ההבדל בין עיתונאי למשורר: העיתונאי מוגבל מראש למספר מילים, לשפת כתיבה שתתאים לקהל היעד - מרחב הפעולה שלו מצומצם יותר. המשורר, לעומת זאת, הוא כמו ציפור דרור - הוא אינו כבול לכלום, מרחב היצירה שלו קרוב לאינסוף.

בוסה, אתם הכי יפים כשאתם משוררים. שלא תבינו לא נכון, גם כעיתונאים אתם יפים, אך המהות שלכם היא פיוטית ויש לה מבע לירי ועוצמה רכה. כן, הסטייה הקטנה הזאת מהמסגרת מחמיאה לכם. גוון קצת שובבי, ילדותי ופלרטטני, כזה שסודק במוסכמות, עושה עמכם חסד.

"שמש שמש" של אריאל זילבר, היה השיר הראשון שפתח לנו צוהר לעולם שקצת יותר נעים לחיות בו. אהבתי במיוחד את "חור בלבנה" של רוקפור, את התרגום המתוק ל"קיסס קיסס קיסס" הספרדי, והסינגל החדש והמפתיע שיצא בשבוע שעבר, "ריקוד רומנטי" של ישי לוי. אני לא יכולה שלא לציין את הביצוע המתבקש ל"טוקסיק" של בריטני בהדרן ואת הלהיט שגרם לי לרגע לקפוא על שמריי כששמעתי אותו לראשונה, "כלניות".

"יש עוד מצב, שבוסה יבואו ממש טוב" לחשתי ליובל לקראת סוף ההופעה. "כשמוכרחים שדרוג רציני במצברוח - זה עובד יופי".

 בוסה, יום שלישי ה 12.5, תמונע. תל אביב

תמונת לובי: דורי גרבש

תגובות

 • מישהו אמר nouvel vague?

  גל חדש, 17-05-2009 15:43

 • מדובר בלהקת קאברים

  "המהות שלכם היא פיוטית ויש לה מבע לירי ועוצמה רכה"

  את צוחקת, נכון?, 17-05-2009 21:26

 • לא קונה את הסחורה

  מצטער אבל קשה לי לקנות את הסחורה שבוסה מציעה ולא שיש לי משהו נגד הנפשות הפועלות או הסגנון המוזיקלי "בוסה" נתפס בעיני כרעיון שעלה בישיבת חברים בה נידונה השאלה (הלגיטימית, אגב) איך אפשר לעשות כסף ממוזיקה בארץ? האמת, סחטיין על הסטארט-אפ. אם הם לא היו עושים את זה מישהו אחר היה חייב לעשות. אחרי הכל, הטרנד הזה היה לוהט עם נובל ווג ומכר יפה בכל מני אוספים סוג ז' של בוסה'אנ'מארלי או בוסה'אנ' סטונז. אז למה לנו אסור? ועוד במדינה מוכת נוסטלגיה כשלנו שממילא קאבר הוא הכרטיס אל הפלייליסט.. קראוס וגולדנסקי עשו דברים יפים בשביל המוזיקה הישראית (את פרוסט אני לא מכיר), ואני מאמין שהם עוד יעשו. את בוסה- אני לא קונה.

  גורלי, 18-05-2009 02:34

 • אבל זה ידוע שאין על nouvel vague

  לא משנה כמה ינסו

  אלמה, 18-05-2009 10:44

 • Nouvelle Vague

  די לקאברים!

  דקסטר בוכניק, 18-05-2009 15:30

 • חלאס מספיק עם העוקצנות הזאת . קצת לפרגן אני חושב שזה אחלה ביצוע

  וסאונד מצויין . תמשיכו ככה בסוף יצא גם חומר מקורי

  רועי, 20-05-2009 16:45