מגזין

פיצוי בפה בתחת

הספירה לאחור, האירוע של הקיץ, הביטול וניפוח גודל הציפיות בעקבותיו. אז מה באמת סיפקו דפש מוד באצטדיון רמת גן אחרי השיח הציבורי-תרבותי הכי מדובר השנה

מאת אייל דסקל. 11-05-2009

תגיות: Depeche Mode

פיצוי בפה בתחתצילום: אורלי נקלר

כמו כל הופעת אצטדיונים - הציון שלה הסופי הוא תלוי זווית ראייה/מיקום, ליין אפ, סאונד, תאורה, VJ, תקשורת עם הקהל ומזג אויר.

זווית ראייה/מיקום - למי שצפה אמש בדפש מוד מהיציעים 18 ו-17, תנחומיי, ובאופן כללי לשאר הצופים מהיציעים. למי שהיה בדשא (שטיח כחול מפלסטיק אם תרצו) - זכיתם! משם אין ספק שההופעה מקבלת אוטומטית העלאה בציון. רק מלראות את הסרטונים ביוטיוב אפשר להבין את ההבדלים המשמעותיים. לדוגמא, Personal Jesus.

מה שמוביל לפרמטר הבא - VJ. ממרחק כה רב לא ניתן לראות את מה שהתרחש על הבמה. אולי נקודות קטנות בצורת דייב גהאן ומרטין גור. הVJ בהופעה כזאת ובתנאים כמו אצטדיון רמת גן בדיוק אמור לסייע ליושבים ביציעים ולא ההיפך. תקרינו את ההופעה על המסך. לא סרטונים שצולמו מראש, מושקעים ככל שיהיו, וגם לא עיבוד אנימציה דיגיטלית של דייב, מרטין ופליישר. הרעיון נחמד לשיר אחד לשם הארטיסטיות לצורך העניין, לא למשך שעתיים. ציטוט מאחד הטוקבקים שנכתבו שמסכם את הנקודה הזאת בפשטות: "שילמנו 450 ש"ח לכרטיס ולא ראינו כלום". יצא ששוב הדשא הרוויח גם כאן.

סאונד - היה חלש מדי, לעתים הגיטרה של מרטין עלתה יתר על המידה בחלק מהשירים על שאר השכבות. חבל שהעיבודים האלקטרונים לא הועברו בצורה יותר עוטפת. בהופעה כזאת צריך לעשות את המקסימום כדי ליצור צליל שנשמע כמו בתוך חלל מועדוני של ארבעה קירות. עוד ווליום, עוד מגע מצד הסאונדמן על הבס והתופים היו עושים את העבודה כנראה. או שאצטדיון רמת גן פשוט לא בנוי לאקוסטיקה טובה.

תאורה - הנקודה החזקה. התאורה היתה נהדרת. תואמת לקצב השירים. בחירת צבעים נפלאה. אין תלונות.

תקשורת עם הקהל - בעקבות שני הביטולים של דפש, בעיקר האחרון, לא האמנו שכל מה שיהיה לשלישייה הזאת להגיד על הבמה במשך שעתיים זה "תנקיו", "גוד איבנינג תל אביב" ו"סי יו נקסט טיים". חבר'ה, חיכו לכם פה המון זמן, אנשים פה חרמנים על הרטוריקה שלכם דפשים. תזרקו מילה, עצם. אפילו לא טלטל בעיצוב מקורי מצד מרטין. וכמו הקומוניקציה עם עשרות אלפי הצופים, כך גם היחס מצידם אלינו בנקודה הבאה והכי משמעותית  - הליין אפ.    

ליין אפ - המשפט שלהם ממסיבת העיתונאים עוד מהדהד בראש - "אנחנו נפצה אתכם". אז איפה הפיצוי? שבעה שירים מהאלבום החדש מתוך 22 שירים שבניהם - Fly On The Windscreen, Waiting For The Night ו- A Question Of Lust, שאני מאמין שאף אחד לא היו בוכה לו היו נשארים בפינה - זה פיצוי?. איפה Behind the Wheel, Everything Counts, Police of Truth, Home ו- Shake The Disease בפה בתחת? קצת מחשבה (שנשאבת מהמילה התחשבות) ויצירתיות כלפי הקהל הישראלי היו יכולים לשנות הרבה.

סתם לדוגמא: לפתוח עם Wrong החדש ואחריו שייק דה דיסיז, שיעיף את האנשים, אבל עדיין לא לגבהים מטורפים ולשמור על להבה קצבית התחלתית נמוכה יחסית. אחריו Walking in My Shoes (שבוצע וטוב שכך). לקראת הסוף אך לפני ההדרן לתת את Behind the Wheel. בהדרן הורגש מאוד חסרונם של Everything Counts ו-I Just Can't Get Enough שהיו חייבים לבוא באותו טיימינג. אני חושב שעל Stripped היינו יכולים לוותר לטובתם.

מזג האויר - תענוג. אלוהים אתה עשר. במדונה ניתן לך להפיק את הכל.

ציון כולל - מהיציע: 6

           מהדשא: 7.5

תגובות

 • סאונד חלש???

  כל רמת גן נהנתה מההופעה בחינם. ועוד בווליום שממש הפריע להתרכז במשחק של ברצלונה :( פיצוי? אולי בשבוע הבא מול מאיורקה...

  גמזו, 12-05-2009 00:06

 • עזבו אתכם

  פעם הבאה yeah yeah yeahs בהאנגר סגור...

  גידי, 12-05-2009 00:07

 • כל כך נכון!

  צודק פלוס פלוס! הייתי ביציע והתבאסתי רצח שלא משדרים את ההופעה על המסכים.בקושי ראיתי משהו!!! גם הפלייליסט היה מבאס עם כל השירים החדשים שהם די פרווה...ולגבי הסאונד...היו קטעים שהבס יצא מכלל שליטה...בקיצור...התאכזבתי...ואם תהיה פעם הבאה..אז רק בדשא...או בכלל לא!

  לימי, 12-05-2009 09:33

 • בול

  אייל, 12-05-2009 11:21

 • נתפשר על 7, וגם זה די בנדיבות

  מסכים בהחלט שהווליום היה רחוק מלספק, התקשורת עם הקהל מינימלית מידי ובחירת השירים היתה זהה בדיוק לזו של ההופעה בלוקסמבורג מספר ימים לפני כן, כך שהם גם לא ממש מגוונים. הבעיה האמיתית בהופעה הזו היתה שהכל בוצע בקרירות ובמקצועיות יתרה, אבל נטולת רגש. שירים שגדלנו עליהם במשך שנים מבוצעים באופן שטחי ומאוד לא סוחף. אפילו Walking in my Shoes ו-In Your Room נשמעו הרבה פחות עוצמתיים מהרגיל, שלא לדבר על השירים מהאלבום החדש והבינוני. בסופו של דבר, אפילו חצי השעה האחרונה ורצופת הלהיטים כבר הרגישה מעט מידי ומאוחר מידי. נכון שהאצטדיון מאוד גדול, אבל זו לא בעיה ליצור אינטימיות עם קהל כל כך אוהד. העניין הוא הבחירה, ואין ספק שדפש בחרו לסמן וי על ישראל ולהמשיך הלאה. אנטישמים. לפחות הביקור של בנדיקטוס ה-16 היה יותר מעניין...

  אסף בן קרת, 12-05-2009 16:44

 • כמה טעויות הגהה.. מביך..

  "כמו כל הופעה אצטדיונים - הציון שלה הסופי הוא תלוי" כמה שגיאות במשפט אחד? רבאק אל תחפפו על הקוראים שלכם

  IleG, 12-05-2009 17:28