מגזין

במוד הנכון

קרן פרלה מסכמת חוויות ממסיבת העיתונאים לקראת הופעתם של דפש מוד. ומציעה שנעזוב את הפוליטיקה בצד, לפחות לערב אחד

מאת קרן פרלה. 09-05-2009

תגיות: Depeche Mode

במוד הנכוןצילום: רן בן-דוד

הבטחתם של "דפש מוד" לחזור ולפצות על הפעם ההיא, רקמה עור וגידים עם נחיתתם הרכה בערב חמישי, שלוותה בשלטי ילדים צוהלים. שמחתם הכנה של חברי הלהקה, שהגיעו חמושים במשקפי שמש והרבה הומור הייתה ניכרת במסיבת העיתונאים אמש בבוהרי שישי.

"אנחנו לא גרים ביחד"- ענה דייב גאהן סולן הלהקה בבדיחות הדעת לשאלה כיצד הם מחזיקים מעמד כל כך הרבה זמן, שהשוותה את הקושי לתחזק יחסי להקה לקושי לתחזק נישואין ארוכי טווח. בהתרפקות נוסטלגית משהו אנדי פלטשר קלידן הלהקה, תיאר אותם כלהקה שהתחילה את דרכה בתקופת בית הספר עם זיכרונות מתוקים רבים, כמו ההופעה הראשונה ב Top of The Pops או ההגעה למחוזות חדשים בהם ביקרו לראשונה. עם זאת, עדיין יש להם את הדרייב הפנימי המניע אותם להתנסות בדברים חדשים. כך למשל מרטין גור ,"המוח" של הלהקה, סיפר שהם עדיין לא עשו וראו הכול ונתן כדוגמא את הופעתם בארץ כהתנסות חדשה, מרגשת וראשונית עבורם.

ההופעה בארץ תהיה הראשונה באופן פורמאלי לפתוח את סיבוב ההופעות הנוכחי שלהם Tour of The Universe ויהיו בה 6-7 שירים מהאלבום החדש ורבים אחרים, חלקם מאד ישנים, במופע שיארך למעלה משעתיים, כפי שחשף גאהן.

אגב שירים ישנים, באשר ליחס הישראלי המיוחד לשיר Just Can't Get Enough כמו גם השאלה אם הלהקה מתכוונת לבצעו בהופעה (שלא זכתה למענה, אם כי לדעתי תצפה לנו הפתעה טובה בהקשר זה), ענה גאהן: "אני חושב שהשיר הזה נגע בהרבה אנשים לאורך השנים...אני חושב שזה קשור למסר החוזר והנשנה לאורך השיר".

הלהקה אמרה כי היא מודעת לכמות המעריצים הנאמנים שרכשה בארץ ומעוניינת כמובן גם לבחור בשירים שהם נהנים לבצע יחד בהופעה חיה. פלטשר ציין את World in My Eyes כשיר שהוא מעדיף שיבצעו בהופעות וגאהן בחר ב I Feel You כזה שתמיד אנרגטי בביצועו החי. באשר לחלק האומנותי- וויזואלי ובתגובה לשאלה המשעשעת, ציין מרטין שגם הפעם תהיה אחת מ"תלבושות מרטין" המפורסמות, אבל "משהו פחות מוזר... הפעם לא יהיו כנפיים".

העבודה על האלבום החדש תוארה כחוויה מבחינת ההרמוניה והשלווה היחסית שעוטה את הלהקה בימים אלו. מרטין הגדיר את עצמו כאדם שמח יותר ודייב בתגובה לכך צחק ופלט "אתה לא... אני עדיין מדוכא"; ובנימה רצינית יותר תיאר את האלבום הזה ככזה שחווית העבודה עליו תיזכר לטובה. "היה לנו מאד כיף להשתמש בסינתיסייזרים אנאלוגיים ישנים", הגיב פלטשר אודות תחושת הרטרו שעוטפת את שירי האלבום, "אנחנו מרגישים שיש אלמנט רטרו לאלבום אבל אני חושב שאפשר לקרוא לזה רטרופיוצ'ריסטיק". וגאהן המשועשע אמר לרקע צחוקם של הנוכחים: "הרגע המצאנו את זה". גם מרטין נתן את חלקו המבדר בדיון קאמבק הסאונד של השמונים, כשציין כי שנות התשעים "כנראה היו מאד מדכאות כי הן לא חוזרות".

אנחנו מאד רגישים- תחנות רדיו מחרימות את אנני לנוקס לאחר מפגן פרו-פלסטינאי בזמן עופרת יצוקה. האנרגיות הטובות שמילאו את ביתן 1 נקטעו לרגע אחד כשאריקה באדו ביקשה להביע את הזדהותה עם אחיה מעבר לחומה וכנראה שלא שכחנו את ההברזה ההיא, היא נצרבה לנו חזק בתודעה על מימדיה הפוליטיים והאישיים , נעלבנו. פלטשר אמר כי הוא שמע שלאחר שהרכב מבטל הופעה בפעם הבאה בה ינסה להופיע, המכירות אמורות לרדת ב- 25% ואצלם קרה ההיפך, אז אולי כדאי לבטל עוד כמה פעמים.

אנחנו כועסים על עצם הבעת העמדה הפוליטית אבל כשהם כבר כאן אנחנו לא מרפים מהעניין ועד שהקרח נשבר, שוכחים מעט מהמוסיקה ומתרכזים בשאלות כמו איך היה המרגש לבטל, מהן עמדותיכן הפוליטיות ואפילו שואלים אותם אם הם בכלל מודעים למה שקורה כאן? בתגובה לכך ענה גאהן כי צריך לחיות מתחת לסלע כדי לא להיות מודע.

הם באמת נחמדים ומשעשעים כשדייב מספר על הספר הישראלי שלו גולן ששומר לו כבר 12 שנים על הפריזורה, כשפלטשר פולט בהומור "נגמרות לכם השאלות?" או כשמרטין צוחק משאלת התלבושות המוזרות שלו ומתעקש לשמור בסוד מה תהיה התלבושת המיוחדת שיעטה על עצמו הפעם. אז בואו נעזוב את הפוליטיקה. נראה כי כמה שאנחנו שונאים אותה, אנחנו תמיד חוזרים אליה ואולי ליום אחד, ערב אחד, נתרכז רק במוסיקה. פיתרונות לא יינתנו ותשובות על שאלות ברומו של עולם לא תעננה, אבל ההרגשה העילאית, ההנאה הטהורה ממוסיקה ומהופעה, גוברת לפעמים על כל מחשבה.

Depeche Mode, אצטדיון ר"ג, פתיחת שערים ב 17:00, מופעי חימום: גיא מר, טרי פויזן וה Yeah Yeah Yeahs. ברי המזל ובעלי החשק יכולים לתפוס אותם היום בערב בסאונד צ'ק במקום ההופעה!

לחצו כאן להורדת ספיישל דפש מוד בעריכת והגשת קרן פרלה ואורן סמוחה.

תגובות

  • קרן

    כרגיל כותבת מצחיק ושוטף וכייפי :)

    מיה, 10-05-2009 00:38

  • כל הכבוד על הסיקור !

    מוצלח ביותר

    פארק היורה , 11-05-2009 15:32