מגזין

מפצח הקודים

אשף הסאונד "קוד 9" הגיע לשתי הופעות בישראל, תומר גולן התפנק במסאז' רקות בתדרים נמוכים

מאת תומר גולן. 04-05-2009

תגיות: Code 9

מפצח הקודיםמתוך האתר הרשמי

אנדרגראונד, הממלכה הקסומה של עולם המוסיקה היא ללא ספק פיסת ארץ מרתקת. כמו מסרים במעגלי תבואה מסתוריים, האנדרגראונד האמיתי הוא מסקרן, מרתק, ספק מעשה ידי אדם, ספק מעשה חיזרים מהחלל החיצון. אנדרגראונד הוא השוליים, הקצה המשונן של עולם המוסיקה והרוח המפיחה חיים בשעמום האין סופי של מוסיקת הקיטש המסחרית.

"קוד9 " (סטיב גודמן) שהופיע בסוף השבוע האחרון פעמיים בארץ הקודש, הוא דוגמא מצוינת לאמנות חיה ובועטת שבשוליים. האיש פילוסוף מוסמך, איש מדיה רב פעלים שנפל שדוד לצליליה האפלים ביותר של סצנת האנדרגראונד האפלה של לונדון בסוף המילניום הקודם. למוזה כידוע יש חוקים משלה, היא פוקדת אנשים כרצונה ומשפיעה על תודעתם בצורה שלעיתים אינה נתפסת. אמנים רבים נוטים לנכס לעצמם מוזה כזו או אחרת תוך שהם מחקים את הבנאליות רק בשם האמנות. מעטים מצליחים לקחת את כל "ההשפעה הזאת" ולרקוח ממנה אמנות חדשה.

שימו את המחט על Sine of Dub או על Kingstown המופלא של "קוד 9" וגם אתם תתחילו להתייחס אל המוסיקה הזו בצורה קצת אחרת. זאת לא מוסיקת באס של ערוץ אם.טי.וי-בייס, זה לא רגאיי, לא ג'אנגל וגם לא ההיפ שכל כך "נכון" לכנות היום דאבסטפ. המוסיקה של "קוד9" מרגישה בדיוק כמו מוסיקה מופלאה מארץ אחרת.

עם המחשבות והתחושות האלה מצאתי את עצמי מתגלגל אל ערב נפלא של מוסיקת באס סופר עדכנית בחסות הסאונד-סיסטם הנפלא של הבלוק. היה ברור לי שאני לא בדרך למייצג סאונד אלא בדרך למסיבה. באופן אישי, הייתי לחלוטין מעדיף את זה ההיפך. הייתה לי משאלה לקבל את הקוד כמו שהוא, מרביץ בציון קצת תורה עם מוסיקה מעשה ידיו אקסלוסיבית (ואולי עם קצת קישוטים של מפיקי סאונד דומים). מצד שני, היה לי ברור שהסלקשין, כלומר בחירת הקטעים, תהיה מוטה (קשות) לטובת רחבת הריקודים.

למרות זאת, בסופו של הלילה יצאתי עם חיוך גדול על הפנים. האיש הצנוע הפתיע לטובה בתערובת של מוסיקה שדומה יותר לפליליסט של רדיו מאשר לסט סופר-מהודק של כוכב רחבה. הסלקשין לקח אותי ואת הקהל מפה ולשם ובחזרה, דרך רגעים שקורצים גם אל מי שבא לנענע את העכוז וגם למי שבא לתת לקודקוד קצת מזון למחשבה.

למבוגר האחראי של הסצנה, כמו שמישהו כאן בארץ כבר הספיק לכתוב, יש אוזן מיומנת וחברים טובים בתעשייה. שנים ארוכות כשדרן רדיו מחתרתי וניהול שוטף של הלייבל המדהים (לא פחות!) "הייפרדאב", מאפשרים לו בקלות למלא את תיבת התקליטים שלו בחומרים ייחודיים ומרתקים כאחד. עם סלקשין שמורכב מקטעים שלו שפונים קצת יותר לרחבה (כמו Far Gone, bad/2bad2 ואחרים), רמיקס לסקאנג של החרק, תופיני רגא-ג'אנגל ועוד, את הערב אפשר להכתיר בקלות כהצלחה.

תגובות

  • חבל שלא ידעתי

    ממליץ עליו בחום הרגשה של לונדון בלילה בסמטה חשוכה אחרי מגולגלת אחת אומן מעניין ויוצא דופן............

    שייקה, 04-05-2009 12:57

  • ת'כלס - קוד9 הוא אמן ע-נ-ק

    amirZ, 05-05-2009 12:41