מגזין

לא רק לפסטיבלים

דן זוארץ ראה את גרג טארדי בכוכב השמיני והבין שאין מספיק הופעות ג'אז בארץ

מאת דן זוארץ. 05-05-2009

תגיות: Greg Tardy

לא רק לפסטיבליםdanny. minwoo

גרג טארדי (Greg Tardy) נולד בניו אורלינס, למשפחה של מוזיקאים, וגדל להיות אשף כלי הנשיפה. לאחר חיפושים רבים בעולמות הנשמה והפאנק הוא ביסס את עצמו כסקסופוניסט ג'אז טכני ונוקשה. בשנות ה90 הוציא את אלבומיו הראשונים והחל לשתף פעולה עם מוזיקאים גדולים כמו ג'ון פטיטוצי, רוי טרנר, ווינטון מרסליס וטום הארל. אלינו הגיע טארדי אחרי הפסקה של מספר שנים בהן עסק בעיקר בכמורה והתפתח רוחנית, אך טלפון אחד מחברו המתופף הישראלי שי זלמן גרם לו לשלוף את הסקסופון ולבוא לארץ הקודש.

זלמן, כאמור האיש שאירגן את ההופעה אסף את האחים אייל ועופר גנור להופעה קצרה אך אינטנסיבית בכוכב השמיני בהרצלייה, מקום קטן עם אווירה אינטימית ונינוחה. ההופעה כללה בס, גיטרה ותופים כאשר עפר גנור מאייש את הגיטרה ואחיו אייל את הבס. את חוסר הניסיון בשיתוף הפעולה עם האחים גנור היה ניתן להרגיש בכל קטע שנוגן אך למרות זאת מתוך הגישושים בג'אם המשותף צמחו מספר לא מבוטל של נקודות בהופעה שבהן הקהל נסחף ואיבד שליטה עם המוזיקה.

אחד מהתענוגות הגדולים בג'אז הוא ההקשבה למוזיקאים שלומדים אחד את השני בזמן הנגינה וההתפתחות המוזיקלית לאורך ההופעה הפתיעה וחידשה מתו לתו. שיתוף הפעולה בלט יותר מכל בשני הקטעים הקלאסיים של גרג, Educated Guesswork מתוך אלבומו Abundance, וביצירתו המדהימה Forgiveness מתוך Serendipity, שיצרה מתח והציפה את האולם בערפל מלודי. עפר גנור הבריק על הגיטרה בקטע זה ויצר ממנו עולם חדש של צליל, רגש ווירטואוזיות. מי שללא ספק גנב את ההצגה היה זלמן. המתופף האנרגטי הראה יכולות מדהימות בקטעי סולו ארוכים (באופן מפתיע בקושי קיבלנו סולו מטארדי) והיה זה שהחייה את המופע ברגעים מסוימים. 

טארדי, למעשה כמעט חותם את העונה השלישית והמצוינת של סדרת הג'אז בהרצלייה ולנו נותר רק לקוות כי יוזמות כאלה תמשכנה להפתיע אותנו ושמופעי ג'אז מקומיים ומיובאים יהיו כחלק מהשגרה אצלנו ולא ירוכזו לפסטיבלים פעם בשנה שגם ככה אין לנו כוח להגיע אליהם. 

תגובות

  • ג'אז בגדה השמאלית

    שבת 9.5 בשעה 21:30 רביעיה חד פעמית במוזיקה מאולתרת: יונתן קרצ'מר - סקסופון טנור, יובל מסנר - צ'לו, עוזי פיינרמן - גיטרה, ח ג י פ ר ש ט מ ן - תופים. רביעי 13.5 21:00 - Rene Hart, הבסיסט הניו יורקי.

    דקסטר בוכניק, 05-05-2009 15:55

  • קשקשן

    קשקשקשקשקשקשקשקשקשקשקשן

    ווינסטון בוכבוים, 06-05-2009 12:04