אלבומים

Royksopp - Junior - 2009

האלבום החדש של רויקסופ כחלק מהגל החדש והמרהיב בפופ

מאת אייל דסקל. 09-04-2009
Royksopp - Junior - 2009

זאת המלצה על אלבום שהוא חלק מגל חדש בפופ. פופ מתקדם טכנולוגית, פוסט-פופ אם תרצו, כזה שעדיין מרגש כיאה לפופ איכותי, מרהיב, נשען על מסורת האייטיז ועם זאת מצליח לחדש. נשמע שהמלודיה חוזרת ובגדול אל ליגת האלופות של עולם המוסיקה. היא איבדה את דרכה איפשהו בתחילת שנות 2000 בין טכנואיסטים לתספורות אפרו, חזרה מדי פעם כשסיינט אטיין או אמנים מהלייבל  Morr Music החליטו לפתוח מגירות, אבל עכשיו נדמה שלקראת סוף העשור הצטברו כיסופים רבים בלב היוצרים והמאזינים לפופ עם צירופי אקורדים מרגשים ואינטליגנטיים. שירים שלוחצים על בלוטות הרגש ומזיזים את הכתפיים במקביל. כמו שכבר נאמר על השירים של ניו אורדר - כאלה שאפשר לרקוד ולבכות איתם בו זמנית. אך שלא תהיה טעות - סוף סוף זה לא רטרו לאייטיז. זה כבר גלגל שנע בכוחות עצמו.

בגל החדש הזה לוקחים חלק שמות כמו:Empire of the sun  Ladyhawke, Cut Copy, Pnau, (כולם אוסטרלים עד עכשיו), Kelley Pollar ו-Junior Boys. מהצד הרוקי יותר של הגדה יושבים Late of the pier  Friendly Fires ו- Black Kids, מהצד המסחרי-פרחי Lady gaga ו-Ting tings ואפילו אשפי פופ ותיקים כמו סינדי לאופר ופט שופ בויז הוציאו אלבומים חדשים לאחרונה שמשתתפים בצליל הזה. ועוד לא הזכרתי את האלבום המצופה של זוט וומן שאמור לצאת אוטוטו. לראייה - אוסף בשם פיוצ'ר פופ 2 שמרכז את כל הממתקים האלה בצנצנת אחת.

הצמד הנורווגי רויקסופ, מי שנמצאים ב-2009 על קו התפר שבין מובילי הפקה למושפעי דעה, שיחררו החודש את אלבומם השלישי המכונה Junior, ונמצאות בו חלק מהפנינים היוקרתיות ביותר בסצנה הזאת. הוא נפתח בסינגל Happy up here שממשיך את דרכו של Eple מ-Melody AM. ברצועה שבאה מייד אחריו שרה הזמרת Robyn את אחד משירי הפופ-דאנס הכי יפים שרויקסופ כתבו. עוד משתתפים בדיסק - הזמרת Karin Dreijer Andersson, סולנית הצמד השוודי דה נייף, שלא תאכזב אף מעריץ שלה בשני שירים אפלים ומנסרים ביחס לשאר הרצועות. לצידם, יש גם לא מעט זוהר ושמחת חיים בחדש של רויקסופ - מלבד לסינגל, יש כאן את Miss it so much ו- You don't have a clue שהם מתוקים כמו הסינתיסייזרים של אייר וכמו ההרמוניות של שרה קרקנל ואבקת הקסמים של אליזבת פרייזר ברגעי הקיטש. הם הופכים את האלבום הזה ליצירת פופ מהפנטת ושוברת לבבות. לאורך ג'וניור אפשר לשמוע הרבה כלי מיתר שמוצמדים להפקה אלקטרונית ולמשחקי שירה שהם פשוט אקדמיה לסאונד. למי שאוהב את רויקסופ עם כוס מרטיני כמו ב-2001 ימצא את מבוקשו אולי רק בקטע שנקרא Silver cruiser. אבל נדמה שזה המקום שרויקסופ היו מיועדים לטפס אליו. האלבום הכי טוב שלהם עד היום.

תגובות

 • לא בטוח אם הכי טוב..

  melody AM הוא אלבום על זמני ואפילו על-ז'אנרי מבחינתי אבל החדש ללא ספק מגיע לרמה שלו ומצליח לשמח ולהרקיד. כיף גדול של אלבום.

  גורלי, 09-04-2009 12:19

 • ז'אנר

  כתבת בדיוק את מה שחשבתי בימים האחרונים עליהם ועל הז'אנר: בעיני הם מאד מושפעים והחידוש הוא יחסית מינורי, אבל זה בכל זאת יוצא טוב ומענג! יחי הניו-דיסקו אייטיז אינפלואנסד אלקטרוניקה! :)

  איתן, 09-04-2009 12:57

 • מסכים לגמרי

  גם לדעתי מדובר באלבום הכי טוב שלהם עד היום.

  יבגני, 09-04-2009 14:31

 • ההתחלה של האישה והרובוט

  The girl and the Robot מתחיל קצת כמו Enjoy the Silence של Depeche לא ? זה נשמע קצת ניינטיז, בכל מקרה....

  איתן, 09-04-2009 20:28

 • אחלה ביקורת

  -אחלה אלבום:)

  פרלה, 09-04-2009 23:46