אלבומים

Markus James - Timbuktoubab - 2005

"איש לבן" והגיטרה שלו נפגשים על סיפו של מדבר סהרה עם שלושה מוזיקאים ממאלי במסע לשורשי הבלוז

מאת גיל רוביו. 03-04-2009
Markus James  - Timbuktoubab - 2005

מרקוס גי'ימס נולד סמוך למיסיסיפי שם פגש בילדותו את הבלוז והתאהב בגיטרה. במסעותיו הרבים לאפריקה בכלל ולמאלי בפרט, החל לחקור את שורשיה ומקורותיה של המוזיקה אותה הוא מנגן שנים. במפגשיו הרבים עם מוזיקאים ויוצרים מקומיים זכה גם להכיר את אחד המוזיקאים הנודעים של מערב אפריקה Ali Farka Toure המנוח.

בשנת 2002 הגיע ג'יימס לצפונה של מאלי, אל מדבריות סהרה לתקופה של יצירה וכתיבה שתוצאותיה באלבום ובסרט דקומנטרי המתעד את תקופת העבודה של ארבעת היוצרים, חייהם במהלך ההקלטות והופעות הבכורה מול הקהל המקומי.

Timbuktu היא עיר בצפונה של מאלי, הגובלת בדרומו של מדבר סהרה הענק ומהווה מרכז ומקום מפגש לכל תרבויות תושבי המדבר.

Toubab הוא הכינוי בשפתם של מערב-אפריקאים ל"איש לבן".

החיבור הטבעי והזורם בין ה"לבן" עם גיטרת הסלייד הבלוזית לבין שלושת המוזיקאים המקומיים יוצר עולם משל עצמו שהוא בדיוק בתפר המאוזן בין שני העולמות. אל ג'יימס חוברים  Hamma Sankare (נגן כלי ההקשה ובהם הקאלאבאש), Hassi Sare (מנגן על נ'גארקה, כינור של מיתר אחד) ו- Solo Sidibe (מנגן נבל אפריקני).

המעברים בין האנגלית לשפת ה- Songhai נשמעים טבעיים ונכונים ומאפשרים לדמיין את אבותיהם של בני אפריקה שגלו / הוגלו / נחטפו ליבשת החדשה שבמערב, לחיי עבדות שרק כעבור מאות שנים של שינוי הטביעו את חותמם התרבותי האדיר בכל מה שמתקרא "התרבות האמריקאית" העכשווית.

אלבום של עושר ועומק, דימיון ומרחב.

הקליפ לשיר Gobissa - דברים שלא נבין לעולם

תגובות