אלבומים

Billy Harper – Black Saint – 1975

המלאך השחור Billy Harper מסמן בשבילי את חדוות הגילוי שבמוזיקה באלבום שהפך לאחד מרגעיו הטובים של הג'אז המודרני בשנות ה 70

מאת גלעד אליצור. 01-04-2009
Billy Harper – Black Saint – 1975

יצירת מופת ענקית של Billy Harper, אחד מנגני הטנור סקסופון המובילים של עידן פוסט קולטריין בג'אז. באחד מימי הקיץ של תקופה די אפורה בחיי (שירות בצה"ל) נכנסתי לחנות "קרמבו רקורדס" בשינקין כשלפתע תפס את אוזניי צליל סקסופון מהפנט ואימפולסיבי, עצרתי מלכת והאזנתי בשקיקה. עד היום אני מאזין לו. 

אותה רצועה שבכל עת יכולה לרגש ולעורר בי תחושות נעימות של נוסטלגיה נקראת:Dance, Eternal Spirits  Dance! קטע ג'אז אוונגרדי וספיריטואלי במידה מסויימת, המורכב מאימפרוביזציות מפתיעות ונגינה מדוייקת. האלבום עצמו קצר יחסית ומכיל בסה"כ שלוש רצועות שבשמיעות חוזרות ונשנות שלהן ניתן להבחין עד כמה מרחיב הארפר את הצליל הטיפוסי של קולטריין ונותן לו זהויות חדשות ומתחכמות.

ב Croquet Ballet וב- Call Of The Wild & Peaceful Heart  משחרר הבחור את מיטב הסולואים שלו, כשאלו נוטים להשתלב בהרמוניה עם המוזיקה ובשום מצב לא מנסים להשתלט עליה, את בניגוד לקטעים רבים של ג'אז אוונגרד בהם הסולו סקסופון נוטה להתבלט על חשבון הכלים האחרים. כאן חשוב לציין את החברים להרכב Virgil Jones (חצוצרה) ו- Joe Bonner (פסנתר) שמספקים לא רק סולואים מרשימים אלא גם מסגרת מוזיקלית חמה ותומכת לצליל שמצייר Harper.

החיבור הזה שהוליד את האלבום במהלך סיבוב הופעות אירופאי מביא לנו אלבום מופלא שמוקיר את ההיסטוריה של הג'אז באותו זמן שהוא מותח את גבולותיו ומרחיב את הפוטנציאל של מה שהוא יכול להיות.

Black Saint  מלבד היותו אלבום ג'אז מופתי הינו גם לייבל עצמאי שהוקלטו תחתיו מספר לא מבוטל של יצירות קלאסיות ומודרניות.  לחובבי הג'אז אוונגרד/ מודרני שביניכם מומלץ ביותר להיכנס ולהציץ במבחר המעניין שיושב בארסנל של הלייבל ולהתרשם עד כמה שמות אנונימיים יחסית בז'אנר יכולים להתגלות כמבצעים ענקיים.

תגובות

  • מעולה! תקליט ספיריטואל-ג'אז אדיר.

    ברק, 02-04-2009 00:26

  • אחד האלבומים!! ללא ספק

    הדר דירי, 25-05-2009 16:32