אלבומים

War Child – Heroes – 2009

גם אלבום צדקה יכול להיות עסק מהנה

מאת יבגני צ'רטקוב. 24-03-2009
War Child – Heroes – 2009

אלבומי צדקה הם בדרך כלל עסק טרחני ומעייף. אמנם המטרה נעלה אך בפועל מה שקורה זה שהאמנים לא ממש משקיעים באלבומים האלו וזורקים לצדקה כל מיני שאריות שלא נכנסו לאלבומים שלהם. זהו לא המקרה של אלבום הצדקה War Child - Heroes, אלבום שנוצר על מנת לסייע לילדים שחיים באזורי מלחמה. הסיבה העיקרית לכך היא הקונספט המרענן שלו - אמנים ותיקים בחרו באמנים הצעירים אותם הם היו רוצים לשמוע עושים להם קאבר וגם לאיזה שיר.

התוצאה ברובה מוצלחת. בוב דילן בחר במי שנחשב לגירסת הניינטיז האקלקטית שלו - Beck, והגירסה של בק ל-Leopard-Skin Pill-Box Hat הופכת את שירו של דילן לשיר גרובי שנשמע כאילו נשלף הישר מאלבומו המשובח של בק מהניינטיז Odelay (או מאלבום ההמשך שלו - Guero). הסיזר סיסטרס לקחו את Do The Strand של רוקסי מיוזיק ובדומה לקאבר (המבריק לטעמי) שהם עשו ל-Comfortably Numb של פינק פלויד, הפכו את השיר לפצצת אלקטרו סוחפת. ה-Yeah Yeah Yeahs, שהוציאו לאחרונה אלבום שלישי מצוין ויחממו את הופעתם של דפש מוד בארץ, מבצעים את קלאסיקת הפאנק Sheena Is A Punk Rocker של הראמונס ונותנים לו פרשנות נשית מלהיבה.

חלק מהבחירות צפויות אך עדיין טובות. דיוויד בואי כבר שנים מעריץ את TV On The Radio ואף שיתף איתם פעולה באלבום השני Return to Cookie Mountain מ-2006. לכן היה זה טבעי שהוא יבחר בהם לעשות לו קאבר. טיוי און דה רדיו עומדים בציפיות והגירסה שלהם ל-Heroes הקלאסי של בואי נשמעת, סביר להניח, כמו שבואי היה רוצה שהשיר הזה ישמע אם השיר היה מוקלט לראשונה ב-2009 ולא ב-1977. גם הבחירה של איגי פופ בפיצ'ז לעשות קאבר ל-Search and Destroy של הסטוג'ס היא בחירה צפויה לאחר שהשניים כבר שיתפו פעולה ביחד גם באלבום של פיצ'ז וגם באלבום של איגי פופ. פיצ'ז בהחלט שומרת על רוחו של איגי פופ בגירסת האלקטרו-פאנק הממכרת שלה.

באגף הבחירות המפתיעות יש לנו את הבחירה של מיק ג'ונס מהקלאש בלילי אלן לעשות קאבר ל-Straight to Hell של הקלאש. הקלאסיקה של הקלאש, שכבר סומפלה לפני שנתיים על ידי M.I.A בלהיטה הגדול Paper Planes, מקבלת גירסה מתוקה במיוחד של לילי ומיקי ג'ונס אף תורם קולות רקע לשיר. מדובר ללא ספק באחד הביצועים המוצלחים ביותר באוסף. מפתיעה גם הבחירה של חברי ניו אורדר בהוט צ'יפ לעשות קאבר לא להם, אלא ללהקתם הקודמת - ג'וי דויז'ן. בתחילה הביצוע הקליל יחסית של הוט צ'יפ ל-Transmission (לעומת המקור הקודר) יכול לגרום להרמת גבה, אך לאחר מספר שמיעות נוספות לא  תוכלו להפסיק לזמזם כל היום "Dance, dance, dance, dance, dance, to the radio". 

אך לא כל גירסאות הכיסוי באלבום מוצלחות. ה-Kooks מביאים ביצוע בנאלי וצפוי מדי ל-Victoria של הקינקס (חבל שלא בחרו בלהקה טובה יותר מהקוקס לבצע את הקאבר), דאפי נותנת קאבר אנמי ללהיטו הגדול של פול מקארטני Live and Let Die, האוחצ'ה רופוס ויינרייט מעצבן כהרגלו במחרוזת 2 שיריו של בריאן ווילסון מהביץ' בויז Song For Children/Wonderful, והגירסה של אלבו ל-Running to Stand Still של הלהקה הכי גרועה ואוברייטד בהיסטוריה - U2, משעממת כמעט כמו המקור.

תגובות

 • אחלה ביקורת

  פסקה אחרונה יבגנית בהחלט:)

  פרלה, 24-03-2009 09:21

 • אהבתי

  אמנם כבר נתקלתי בחלק מהקאברים שציינת ובהחלט - יחד עם ההמלצה החמה הזו - רשמתי בפני להאזין לאלבום כולו. תודה, יבגני :-)

  שרהג'ונס, 24-03-2009 16:26

 • נשמע מעניין

  מעניין שבאמת האומנים הותיקים בחרו בגרסאות הצעירות של עצמם: ניו אורדר- הוט צ'יפ בוב דילן- בק קינקס- קוקס הבחירות אולי לא מפתיעות, אבל מצביעות על אבולוציה מסוימת אבל מה שבאמת מעניין הוא מי בחר את היה יה יס? לא, באמת. מי? הראמונז מתים

  גורלי, 24-03-2009 16:37

 • אלבום מצויין

  מסכים עם הביקורת. הבולטים לדעתי הם בק עם קאבר מצויןומאוד מעניין לדילן, הקאבר של לילי אלן לקלאש, TVOTR עם ביצוע באמת באמת מעולה להירוז של בואי, והקאבר של פיצ'ז לסרץ' אנד דיסטרוי הענק של הסטוג'ס. הקאבר של היי"יז לראמונס גם מעולה. מה שכן - או שלא שמתי לב, או שלא כתבת על הקאבר של אסטל לSuperstition של סטיבי וונדר שגם הוא בין הקאברים האהובים עליי באוסף (למרות שבדר"כ אסטל היא לא כוס התה שלי). גם לא כתבת על הקאבר של פרנז פרדיננד לCall Me הממכר של בלונדי, גם הוא די טוב. ולגבי ארבעת הביצועים הפחות טובים/גרועים - מסכים איתך, דאפי באמת לא נתנה איזה ביצוע יוצא דופן, הקוקס ורופוס לא מעניינים, וקאבר של U2 זה עדיין U2.

  נתנאל, Crazy Midget, 24-03-2009 20:55

 • אחלה ביקורת

  מאוד נהניתי לקרוא ובהחלט עשית לי חשק להאזין לאלבום [ואילו גרמת לי להתרגש לקראת האזנה לקאברים של TV On The Radio ולילי אלן].

  שיר, 25-03-2009 20:08