אלבומים

Various Artists- I'm Your Fan-1991

John Cale, Nick Cave וה-Pixies נפגשים באותו מקום לעשות כבוד לליאונרד כהן. לא תבואו?

מאת טל אטרקצי. 20-03-2009
Various Artists- I'm Your Fan-1991

קאברים הם נושא בעייתי. הרבה פעמים התוצאה של גרסת כיסוי כושלת היא שחיטה אכזרית ולא מתפשרת, שגורמת לך להרהר מה עשה האומן המקורי שזה מגיע לו, ויותר מזה- מה אתה עשית שזה מגיע לך? הדבר אפילו חמור יותר כשמדובר בשיר שהוא קלאסיקה ו/או שהאומן המקורי המבצע אותו הוא גדול מהחיים. קאבר גרוע הוא סיוטו של כל אומן שכזה, אשר אם הוא לא מת ומתהפך בקברו- הוא היה רוצה. קחו לדוגמא את הביצוע של Duffy לאחד השירים היפים של מקרטני- Live and Let Die (שיצא במסגרת פרוייקט War Child). היש צורך להוסיף במילים?...

אבל קאברים גם יכולים להיות טובים. אפילו מאד טובים. קאבר טוב הוא כזה שנותן אינטרפרטציה חדשה לשיר תוך כדי שהוא שומר על כבודו של השיר המקורי, ובמקרים נדירים- אף מתעלה עליו. ויש לא מעט כאלה. אבל אסופה של קאברים שכולם טובים באותו הדיסק? נדיר. נדיר מאד אפילו, אך לא בלתי אפשרי. כזה הוא האלבום I'm Your Fan- אוסף קאברים לשיריו של המאסטר ירום הודו לאונרד כהן, שיצא ב-91', ובו גרסאות כיסוי המבוצעות ע"י גדולים יותר וגדולים פחות- אבל מצוינים אחד אחד.

גם אם אתם לא משתגעים על לאונרד כהן, ובטח אם אתם מאלה שלא מסוגלים להקשיב לו לאורך יותר משני שירים ברציפות- האוסף הזה הוא הזדמנות נהדרת להיחשף לשירים המרגשים שלו, בלי ליפול לדאון.

לא קל לעשות גרסת כיסוי ללאונרד כהן, ולא רק כי הוא סוג של אגדה, אלא גם (ואולי בעיקר) כי זה נעשה כל הזמן, ולכן בדר"כ התוצאה היא שחוקה וצפויה. אבל איכשהו, למרות זאת, ב- I'm Your Fan כל אחד מהאומנים המביא מעצמו לשיר, נותן לו זווית עדכנית, מעניינת, לעיתים מעט רוקיסטית, שומר על המעלות של השיר המקורי, והכי חשוב- מצליח לחדש ולרתק לאורך כל 18 הטרקים. R.E.M, John Cale, Nick Cave, Bill Pritchard , Jean-Louis Murat ועוד רבים ומשובחים עושים כבוד מבלי להתחנף. השיא מבחינתי, מגיע בשלב דיי מוקדם (טראק 3 ליתר דיוק) בביצוע המעולה של ה- Pixies ל-I Can't Forget,  שם נוצר המפגש הבלתי אפשרי הזה בין אדם מלנכולי וכבד לבין להקה פורצת דרך בזמנו, עם סאונד ייחודי המזוהה רק איתה. צריך לשמוע בשביל להבין כמה טוב זה עובד.

אז גם אם אתם לא חובבי קאברים מושבעים- כדאי לכם להקשיב לאלבום הזה. מי יודע, אולי בסוף גם אתם תהפכו למעריצים...

תגובות

 • לגבי הקאבר של דאפי לפול מקרטני

  הוא בעצמו בחר בה לעשות לו קאבר. זה הקונספט של כל האלבום של Warchild - אמנים ותיקים בחרו באמנים הצעירים שאותם הם היו רוצים לשמוע עושים להם קאבר.

  יבגני, 20-03-2009 19:41

 • זה עדיין לא משנה את העובדה שהקאבר של דאפי זה חרא קאבר....

  מווריק, 20-03-2009 21:13

 • אחלה כתיבה

  תני לנו עוד!

  גורלי, 23-03-2009 21:38