אלבומים

Jimmy Cliff - Wonderful World, Beautiful People - 1970

נקודת האיזון של ג'ימי קליף נוצרת משילוב הרמוני בין הכוח הפנימי שבו לשורשים שלו

מאת גלית גרינר . 20-08-2009

תגיות: רגאיי, סקא, פוליטי, ג'אמייקה, Rancid, רוטס, שנות ה70, Jimmy Cliff, Wonderful World Beautiful People

Jimmy Cliff - Wonderful World, Beautiful People - 1970

 

Wonderful World, Beautiful People הוא אלבומו השני של Jimmy Cliff, שהצליח לחשוף אותו גם לקהל האמריקאי. הפקה מושקעת, סאונד מקפץ ומשמח כשקולו של קליף מטפס עליו בבטחה ובאמונה. האלבום שוזר יחדיו את סיפור החיים של קליף, סיפור של ילד עני, הסיפור הרגיל, או שלא - סיפור של ילד שמודע לכוחות חברתיים גדולים ממנו אבל מלא באמונה פנימית לפרוץ כמה שיותר גבולות ולפרוח, כשהוא קורא לשמש, לאחדות ואהבה. לא מדובר בעוד אלבום של רוטס רגאיי שמטיח האשמות או מתבכיין, או באלבום שמח ומתכחש למה שקורה או קורא לאנשים להתעורר כאילו רק הכוח הפנימי שלהם יכול לשבור מסגרות חברתיות עתיקות יומין של גזענות, עוני, מלחמות ושנאה.

האלבום נפתח בשיר Time Will Tell, ויוצר תחושה שאנחנו הולכים לקבל עוד סיפור אמריקאי שמסתיים טוב. כבר בשיר השני אנחנו מתבדים, לשמע הגרסא המהממת שלו ל- Many Rivers To Cross- שממקמת אותו בין הניסיון האינסופי לצאת מהמעגל, ובכך אולי מנסה לשבור את הסטיגמה שהמסכנים אשמים במצבם,שזו בחירה שלהם, לבין החסמים הגדולים שסביבו, ומי שיגיד שזה תלוי בו, מתכחש לכוחות החברתיים שסביבנו.

 

 

קליף יצא משם, יצא מהמקום הבעייתי שהוא בא ממנו אבל לא שכח. הא שוזר באלבום את סיפורו האישי, תוך הבנה מדהימה ועמוקה שלא כל אחד יכול להצליח, לא כי אנשים אינם מוכשרים אלא כי מלחמות נוראיות גוזלות אפשרויות של אנשים (השיר וייטנאם טיפס לראש מצעד השירים האמריקאי באותה תקופה), כי אין אחדות ואהבה בין כולם, יש גזענות וכמו שהוא קובע בפשטות כל כך אמיתית- That's The Way Life Goes, שיר אחד לפני סוף האלבום. קליף מבין שכוחו בא לו מהמסורת, מאבותיו, הוא הצליח לצאת כי עבד קשה אבל לא התנכר לעצמו, לשורשים שלו, הוא צמח משם ומבקש באופטימיות ובאמונה ענקיים להתעקש על אותו איזון, אותו איזון שאינו מתכחש לעצמו, לובש מסיכה ומשתף פעולה עם אותם כוחות שדפקו את אבותיו. ברור שאפשר גם לצאת עם התכחשות לעבר, אבל מדובר במחיר של ויתור על איזון אמיתי.  

העטיפה של האלבום ממצה יפה את דרך החיים שבחר ג'ימי - הוא עומד מאחורי כף יד ענקית, שמנסה להסתיר את המגוון, את הריבוי שבאנשים. יש כאלה שייכנסו אל תוך כף היד הזו, הוא, עומד בגאון ורואה בדיוק מה מסתתר מאחורי המשפט- Wonderful World, Beautiful People .  

תגובות