אלבומים

1:1 - ברזל - 2008

1:1 הם הפרויקט הכי מעניין שהיה בשנים האחרונות במוזיקה הישראלית, משורר ולהקה דבוקה היטב מחוזקים בזמרת, מה יכול להיות טוב יותר?

מאת עופר רגב. 15-02-2009

תגיות: רוק, רוק בעברית, ברזל

1:1 - ברזל - 2008

1:1, למי שעדיין לא מכיר, הם בועז ריינשרייבר וגדי רונן, חברי להקת 'דבק' וזמרת החיזוק מור שטייגל, שקמו יום בהיר אחד והפכו לפרויקט הלחנתם של שירי המשורר ערן בר גיל. מה יצא מזה? שני אלבומים עד כה ועשרות שירים שגורמים לך לחשוב תוך כדי תנועה באלבום. האלבום הראשון שנקרא על שם הפרויקט החל כמה מהטקסטי היפים שקראתי בשנים האחרונות עם שירה ולחן פשוטים למדי שלמדתי להכיר כבר משני האלבומים של להקת ה"אם" דבק.

אחרי אלבום בכורה מעניין למדי, הגיע חלקו השני של הפרויקט הנקרא "ברזל". הפעם, רוצים חברי הפרויקט לקחת את הכל צעד אחד קדימה אל עבר ספר, סרט וכמובן אלבום מוזיקה, ומי יודע מה עוד נמצא בקנה של החברים מדבק וערן בר גיל. האלבום מכיל הרבה פחות רצועות מהאלבום הראשון אך נדמה שהטקסטים של המשורר בר גיל רק הולכים ומתחדדים, המילים של בר גיל לוקחים את המחשבות הבנאליות והיום יומיות של כל אחד מאיתנו למקומות מפתיעים ביותר. בשיר אחד מהאלבום תוהה בר רגיל איך מרגיש ברזל שהוא חלק מפצצה או סתם שער, בשיר אחר הוא מספר על הזוג המאושר שאיבד מזמן את הזוגיות ובשירים אחרים נדמה כי היום היום שלנו, שהוא לעיתים משמים למדי, מקבל צבעים ומחשבות עמוקות יותר בידיו של בר גיל ובמילותיו שמקבלים את הלחנים הפשוטים והיפים של ריינשברייבר ורונן ומתמזגים לקלחת אחת יפהפיה של אלבום עברי משובח.

נדמה שהאלבום הזה, ובכלל יצירתם של חברי דבק, מקבלים חשיפה מועטה מדי, פה ושם משמיעים אותם בתחנות נידחות כמונו או ב-88, אך את גבול המיינסטרים הם בקושי עוברים, האם זה טוב או רע ליהודים עדיין לא החלטתי. כי יכול מאוד להיות שהיצירה הפשוטה והיפה של 1:1 צריכה להיות נחלתם של יחידים שגם יידעו להעריך אותה. אך צריך לפחות לתת לקהל הרחב להיפגש עם חומרים שיגרמו לו לחשוב קצת מחוץ לקופסאת הטמטום, אחרת בשביל מה אנחנו יוצרים כאלה דברים?

אז קחו עוד דקה והאזינו ל1:1, "ברזל"

תגובות