אלבומים

Slumdog Millionaire - OST - 2008

פסקול הסרט 'נער החידות ממומבאי' מצליח להעיף את המאזין לגבהים חדשים

מאת ליאור שיינברגר. 16-02-2010

תגיות: Slumdog Millionaire, 2008, הודו, m.i.a

Slumdog Millionaire - OST - 2008

כל מי שמכיר אותי יודע שאני אספן פסקולים כפייתי. כן, אני מודע לזה שמדובר בסטייה לא קטנה, אבל היי, הרווח כולו שלכם - אחת לכמה תכניות אני דואג לשבץ קטעים מאותם פסקולים בתוכניותי השונות. כל פסקול הוא רסיס זיכרון, מקטע מתוך סרט שהצליח לסחוף אותי לכמה שעות אל עולם אחר, תרבות אחרת - אסקפיזם מחנך. זה גם הזמן לשבח את דני בויל, מי שהוכיח את עצמו כגאון ב'טריינספוטינג', שהצליח לעשות את זה שוב.

Slumdog Millionaire או בשמו העברי 'נער החידות ממומבאיי' היא יצירה קולנועית מרהיבה שהצליחה לרתק אותי למסך עם חיוך ענקי. אינני מתיימר להיות מבקר קולנוע אבל מדובר באחד הסרטים היותר מיוחדים שצפיתי בהם בעת האחרונה.

המוסיקה לכל אורך הסרט, בין אם מדובר בלחנים שמתנגנים ברקע או בין אם מדובר בשירים מלאים, מצליחה להעיף את הסרט לגבהים חדשים. כבר שלושה ימים שאני מאזין לפסקול הסרט ברצף וההגדרה הכי טובה עבורו היא: 'וואו'. נכון, מדובר בהגדרה לאקונית מידי לפיכך אגדיר אותו מחדש: 'דאבל וואו'. ברצינות, הפסקול כולו משלב יצירות של A.R. Rahman מי שאחראי לכל כך הרבה פסקולים בוליוודים, אבל גם ללא מעט יצירות מחוץ להודו - האיש מכר מעל 100 מיליון אלבומים ומעל 200 מיליון קלטות (מסתבר שאני לא היחידי שעדיין משתמש בטייפ).

תמיד ידעתי שמוסיקה הודית היא בהחלט לא רעה, בעיקר מההאזנות לא מעטות לבחור עם השפם שמסתובב כאן בתחנה ועונה לשם 'אביבי', אבל אני מודה ומתוודה שלא התמכרתי. הפסקול הזה שינה את התמונה ואפשר בוודאות להכריז על אהבה מוסיקאלית חדשה בחיי.

בפסקול הסרט ניתן למצוא קטעים הודים מסורתיים (Ringa Ringa) לצד קטעים אלקטרוניים סוחפים (Liquid Dance, Riots) ואפילו היפהופ מטורף (O...Saya הקטע שפותח את הפסקול, פשוט מעולה ומקבל שדרוג בהשתתפות M.I.A), בכלל, דני בויל השכיל להשחיל לסרט (ולפסקול) קטעים מעולים של M.I.A (אין כאן מספיק מקום להתחיל לשבח את פצצת הכישרון הזו), כמו Paper Planes הבועט. קטע היפהופ נוסף הוא Gangsta Blues של הראפרים ההודיים Blaaze & Tanvi Shah שנשמע כמו יציאת West Coast שלא הייתה מביישת אף ראפר אמריקאי. הקטע שחותם את הסרט ואת הפסקול - Jai Ho, הוא אחד הדברים היותר מגניבים ששמעתי מזה הרבה זמן וקיים חשש סביר כי הוא יהפוך לצלצול הבא שלי בנייד. דרך אגב, הפסקול עדיין מתנגן אצלי במערכת, ובכל האזנה ההתמכרות אליו הולכת וגוברת, וכך גם ההנאה.

לסיכומו של עניין, פסקול הסרט עומד בזכות עצמו וניתן להאזין לו בכיף גם מבלי צפייה מוקדמת בסרט. כדי להגיע לכדי חוויה שלמה - פנקו את עצמכם וגשו לראות את 'נער החידות ממומבאי' ובסיום הסרט חיזרו לפסקול שלו - הנאה מובטחת.

תגובות