אלבומים

Możdżer, Danielsson, Fresco – Between Us And The Light – 2006

ישראלי, שוודי ופולני, כל אחד מאסטר בתחומו, נפגשים ליצירה משותפת, מהורהרת ומלאת רגש. חבל שרק הפולנים יודעים עליה

מאת גיל רוביו. 18-01-2009

תגיות: פסנתר, פולין, טריו

Możdżer, Danielsson, Fresco – Between Us And The Light – 2006

לשק מודזר נחשב זה שנים לאחד מנגני הפסנתר הטובים בפולין, שנוגע בהצלחה בקשת שנעה בין קלאסי לבין ג'אז. באחד הביקורים שלו בישראל, במסגרת פסטיבל הג'אז של תל אביב בשנת 2000, ביקש מודזר מההפקה שיפגישו אותו עם נגן כלי הקשה ישראלי. מפיקי הפסטיבל לא חשבו פעמיים והתקשרו לזהר פרסקו. השניים, שלא הכירו מעולם, קבעו לערוך חזרה ראשונה לפני ההופעה. לאחר 10 דקות נגינה משותפת הבינו השניים כי יש פה חיבור מיוחד. לאחר הקונצרט קבעו השניים "לעשות משהו גדול" יחד. ארבע שנים מאוחר יותר נפגשו השניים שוב בפולין, אליהם חבר נגן הקונטרבאס והצ'לו לארס דניאלסון השוודי והטריו נכנס לאולפן להקליט את אלבומם הראשון, The Time.

ההצלחה חסרת התקדים לאלבום ג'אז בפולין (פלטינה מרובעת) הביאה את הטריו כעבור שנתיים להעמיק את החיבור ולהקליט אלבום נוסף "בינינו ובין האור". כל אחד מהיוצרים מביא את החומרים שלו כשהם "ערומים" והטריו "מלביש" אותם יחד ליצירה משותפת חדשה. באלבום הזה נמצאים שלושה קטעים מקוריים של פרסקו, כולל שתי גרסאות ל"פעמוני אברהם" המופלא, איתו הוא מרבה להופיע גם כיום. השילוב הלא קונבנציונלי לטריו פסנתר-באס-הקשה מגיש רפרטואר עדין אך אינטנסיבי כשהיוצרים / מבצעים מקשטים את ההקלטות גם באלקטרוניקה, צ'לו וקולות. האלבום האחרון קודר יותר מקודמו ומכאן גם מהורהר ומעורר הרבה רגשות.

בסוף ינואר 2009 יגיע הטריו למופע ראשון בישראל (אם רעם התותחים בדרום יאפשר זאת) שבמרכזו הפסנתר המשובח של מודזר, אליו יחברו שתי הצלעות הנוספות לטריו ביחד ולחוד. צריך רק לקוות שעד אז גם יגיעו האלבומים להפצה מלאה ומסודרת בארץ ואז גם אתם תוכלו להיחשף לחיבור המופלא הזה.

 

תגובות