אלבומים

Erik Sumo - My Rocky Mountain - 2005

שילוב בין צלילים, נופים, טיפוסים, סגנונות, מימיקות, קולות, דרכים וכלים יוצרים אלבום מסע שמתרחש כולו בין כתלי החדר הפרטי שלך.

מאת נועה ברודצקי. 21-01-2009

תגיות: אלקטרו, סקא, Fאנק, טריפ הופ, צ'יל אאוט, הונגריה, מוזיקה בלקנית

Erik Sumo - My Rocky Mountain - 2005

 

קשה לי, באמת קשה לי עכשיו.

איך כותבים על אריק סומו כשהוא בעצמו כ"כ לא ברור וכנראה בגלל זה כ"כ טוב?

מי שמכיר את האלבום יודע שזו יצירה ייחודית שכל מה שתגיד עליה ייפגם בה.  

האלבום נפתח בצעדה של מארש צבאי ברחבי העיר לקראת יציאה לקרב ונמשך בשיטוט סתמי וכיפי ברחובות פריז עד למגדל אייפל. לקראת סיום השבוע, אריק סומו מודיע לנו על יום מותו. מסתבר, שזה יהיה יום שישי הקרוב וזה לא לפני שהוא מרקיד אותנו לצלילי השפם האמיתי.

מבולבלים? גם אנחנו.

אז בואו נתחיל לעשות קצת סדר. שמו האמיתי של סומו הוא אמברוז טובישאצי. במקור מבודפשט. למרות גילו הצעיר יחסית, הוא משמש כקלידן בהרכב הונגרי שנקרא "Amorf Ordogok", הוא תקליטן ושדרן באחת התוכניות הגדולות בהונגריה והוא אפילו הספיק להלחין מוזיקה לכמה סרטים בהפקה מקומית.

ההרכב הונגרי כולל על חבריו מתופף, נגני גיטרה ובאס, כלי הקשה ושתי זמרות מנוגדות לחלוטין;האחת  ורוניקה הרקסה, צעירה, קופצנית ואנרגטית, ומנגד ארזי קיס, מבוגרת (לא נגיד זקנה), בוגרת, בעלת עוצמה בקולה ובהתנהלותה, וכמובן, אריק סומו אחד גדול על הקלידים והסימפולים. 

ההפקה של סומו היא באמת בעלת סאונד ייחודי. הביטוי הזה אומנם איבד משמעות בשל שימוש יתר, אבל בזעקת ה"זאב זאב" הזו, אני הילד שזעק בפעם האחרונה. לכן, אחזור שנית, לאט לאט, כדאי שהנקודה תהיה ברורה לכול - האלבום בהפקתו של אריק סומו הוא אלבום בעל סאונד ייחודי שלא נשמע בעבר.

סגנונו נע בין גרוב, לאלקטרוניקה טובה, למוזיקה בלקנית, לניו-ג'אז, לרגאיי עם נטייה קלה לסקא, לפולק, לפאנק ובטוח ששכחתי כמה סגונות אופציונאלים על הדרך.

אבל אין זה משנה, מהו הסגנון המוזיקאלי ומה אראה בעיני כשאשמע את המוזיקה של אריק סומו. במקרה שלו, כל מה שאקבל ממנו, גם אם הוא פחם, יהפוך ליהלום.

 

תגובות

  • נועה... הביקורת מצויינת וזה אכן תקליט מיוחד אבל....

    להגיד ש"האלבום בהפקתו של אריק סומו הוא אלבום בעל סאונד ייחודי שלא נשמע בעבר".....זה קצת פרוע .כל שבועיים בערך יוצא משהו מנינג'ה טיון עם סאונד בסטייל הזה... רק אושר ותמשיכי לעשות לנו שמייח..................

    שייקה, 25-01-2009 15:33