אלבומים

Grateful Dead - dead set - 2008

זו יכולה להיות תחילתה של אהבת אמת

מאת עדית אזולאי. 02-03-2009

תגיות: בלוז, גרייטפול דד, רוק קלאסי, שנות ה70, דד סט

Grateful Dead - dead set - 2008

הקיץ האחרון היה קיץ טוב ל"מתים" ומשמח מאוד בשבילי. זה התחיל במרתון מרובה אורחים ומומחים בן 4 שעות בקול הקמפוס, בניצוחו של ברק חיימוביץ (מגדלור); המשיך בהופעת קאברים משובחת ביותר והזויה לא-פחות של ה"מעליות" בצוללת בירושלים; והגיע לשיא בלילה שלם בטבע, בקרחת-יער קסומה וקטנה, שנתנה את הסאונד המושלם ללהקה שתמיד מרטיטה את כל מיתרי גופי -- כן, ככה לגמרי -- הגרייטפול-דד.

מן המפורסמות הוא שלא משנה לאיזה אלבום של הדד תאזין ראשון - לעד הוא יהיה ה-אלבום של הדד בשבילך ותהיה מוכן להישבע בו בכל שיחה על הדד ובכלל.

ובכן, יש להניח שזה מה שקרה גם אצלי, למרות שאני מוכנה להבטיח לכם שבכל קנה מידה אובייקטיבי לחלוטין האלבום הזה הוא באמת ה-אלבום של הדד, שלא לאמר ה-אלבום של הפלנטה הזאת ושל כמה כוכבים קרובים גם: הדד-סט. בתקליט.

מוציאה מהעטיפה בזהירות, מניחה על הפטיפון, המחט נוחתת בשלום. כיף גדול ממלא את האוויר, וכבר שתים עשרה שנה שאני מוצאת את עצמי מפצירה בכולם -- גם בכאלה שמודיעים לי שהם ממש ממש, אבל ממש ממש לא סובלים את חבורת המתים -- להקשיב לכיף הגדול הזה.

האלבום הזה נערך משתי הופעות מ-1980, הופעות יומולדת חמש-עשרה. הוא מתחיל רוק וסוחף ואחר כך משייט וקורץ ובלוז עושה נעים ושוב מטפס ועולה ומגיע לשיא ומוריד בעדינות למטה, משאיר רק עשן מאחור. אז אפשר להבין למה זה אלבום מופלא, לא?

תגובות

  • שמחתי לקחת חלק במרתון

    שעדית הזכירה אותו בתחילת דבריה. אכן גרייטפול דד היתה להקה של הופעות מאשר של אולפנים. ההופעה הספציפית הזו היא באמת מהטובות שהיא נתנה בזמנו, ב-1980 במקום בניו יורק שנקרא Radio City Music Hall. ניתן גם למצוא תיעוד ב-DVD. חלק מהסטים בוצעו באופן אקוסטי, ועד כמה שזכור לי אורי לוטן עליו השלום אהב אותו פחות.

    אהוד בן-פורת, 30-03-2009 22:36