אלבומים

Laroz – Laroz Restars – 2008

ה - Restars של חיים לרוז מפגיש אותנו עם מיטב המוזיקאים המקומיים שיוצרים רימיקסים לקטעי הרגאיי הישנים והופכים אותו לדיסק מעולה עם הרבה טעמים חדשים

מאת שי ברבלט. 06-04-2009
Laroz – Laroz Restars  – 2008

 

אחד מהדיסקים הראשונים שרכשתי בז'אנר הרגאיי היה ה -All Stars- 2003 של חיים לרוז, חוץ מבוב מארלי ששכב כבר כמה שנים בתקליטייה הפרטית, לא חקרתי ונכנסתי עמוק לתוך שורשי הרגאיי. חזרתי לחנות הדיסקים הקרובה לביתי וביקשתי מהמוכר עוד המלצה לאותם הצלילים לאותו הקצב. באותם השנים לא אני ולא המוכר הבנו וידענו לסווג את שאר תתי הז'אנרים ( דאב, רוטס, סקא, רוק סטדי ...) וקשה היה להסביר את התחושה של הצלילים היותר איטיים, עמוקים, אלקטרוניים, מעושנים עם הבאסים החזקים. זאת הייתה ההיכרות הראשונה שלי עם הדאב השורשי של חיים לרוז. הדיסק - All Stars תפס לי את האוזן מיידית ונכנס לפלייליסט בחדר. עד היום הוא אחד מאבות המזון שלי ושל כולנו לדאב ישראלי משובח שבו השתתפו חלק נכבד מגדולי הרגאיי מהארץ, ג'מייקה ואנגליה.

כל ההקדמה הזאת נועדה להציג את הכוכב החדש, דיסק הרמיקסים - Restars של חיים לרוז.לרוז לקח את הקטעים הישנים מתוך ה - All Stars  וביחד עם נבחרת של מוזיקאים מוכשרים יצרו להם פרשנות חדשה. ה - Restars מחולק לשני דיסקים, בראשון אפשר למצוא רימיקסים של מוזיקאים  כמו יוסי פיין, קותימן, עידן K, תום מוכיח, ספי ציזלינג, דאב תרפי וקטעים נוספים שסימפלו אותם נדב רביד, סאבו, אורי שוחט והרשימה עוד ארוכה. הדיסק מאוד אקלקטי וממש מרגישים את האופי של כל מוזיקאי בקטע שהוא יצר, אם זה יוסי פיין שנתן לזה פרשנות יותר של אפריקה - ג'אנגל ועידן K שלקח את זה יותר לקצב אפרו ביט- אלקטרוני וזה כל מה שיפה בדיסק הנפלא הזה, הבסיס של הרגאיי עם פרשנויות שונות וצלילים אחרים. הדיסק השני באותה החבילה הוא ה Rootstars שלוקח את הקטעים הישנים ושם אותם בחבילה של - Roots Reggae רגאיי שורשי שנותן אווירה מאוד כייפית לאלבום ושוב פרשנות שונה מהשירים בדיסק המקור.

בהתחלה כאשר שמעתי על הדיסק הייתי קצת סקפטי וחשבתי שזאת שוב חזרה על חומרים ישנים בשביל לנסות ולייצור משהו חדש על הצלחת העבר. אבל טעיתי ובגדול! מדובר בדיסק נפלא שנותן פרשנות שונה לחלוטין לקטעים הישנים ומבחינתי מדובר בדיסק חדש לגמרי ששוב מראה לנו כמה כישרון יש פה בתעשייה המקומית וכמה חיים לרוז חשוב לאותה תעשייה.

לא צריך לנדוד לג'מייקה בשביל רגאיי טוב, אפשר להשיג אותו בחנות הדיסקים המקומית. לרוץ ולקנות!

תגובות

  • אחלה רמיקסים

    לדעתי הרמיקס הכי טוב באלבום הוא הרמיקס של אורי שוחט ואלארם ל-Have Some Fun.

    יבגני, 06-04-2009 00:08