אלבומים

And One – Virgin Superstar – 2000

כשאיראן מגיעה לגרמניה בעידן האלקטרוני - רק טוב יכול לצאת מזה

מאת אלינור כרמי. 12-12-2008
And One – Virgin Superstar – 2000

את אנד וואן הכרתי בימי התיכון שלי וללא ספק זו הייתה אהבה משמיעה ראשונה. התקופה הייתה בדיוק בצאת האלבום Virgin Superstar וכיאה לכל אלבום שאני אוהבת הוא נכנס לפלייליסט שלי על ריפיט במשך שבוע לפחות. בנוסף, זו היתה התקופה בה קיבלתי רישיון ולכן הכרחתי את כל מי שהיה צריך ללוות אותי להקשיב להם בפול ווליום תוך שירה זייפנית במיוחד. זה האלבום שעשה לי סיפתח ללהקה שמאז שומרת מקום חם מאד בלב שלי, ולא פלא שהיא נוצרה, פעלה ועדיין פועלת בעיר שמקבלת את המקום הגדול ביותר בליבי - ברלין.

כדי להבין את המוזיקה של אנד וואן חייבים להבין קצת את הרקע של חברי הלהקה, או יותר נכון של הדמות המרכזית בה - סטיב נאהגבי. אל תתנו לשם סטיב לשטות אתכם, סביר מאד להניח שזה כיסוי לשמו המקורי שכנראה היה מוחמד או סמיר, שכן סטיב עקר מאיראן בגיל עשר בעזרת סבו וסבתו המבוססים. בתור אאוטסיידר בעיר כה פוליטית, טעונה ובעייתית כמו ברלין היה לסטיב חומר רב ליצור מוזיקה נשכנית וביקורתית. באותה התקופה, סוף שנות השמונים, כאשר המוסיקה האלקטרונית תפסה תאוצה רבה, קיבלו השראה סטיב וחברו כריס רוייץ' מהלהקה האהובה עליהם - "דפש מוד" והלכו בעקבותיהם תוך השאלת מוטיבים מוזיקליים רבים. צלילי הסינת'פופ של אנד וואן יזכירו להרבה מהשומעים אותם צלילים מדפש מוד, והקול העצמתי, העמוק והסקסי של נאהגבי לא נופל מזה של גאהן. דווקא השילוב האיראני-גרמני מוסיף לו תבלון מעניין וממכר במיוחד. אולם השוני הניכר בין היצירות הוא כמובן הנושאים, שאצל אנד וואן מתרכזים רבות בחברה הגרמנית לפני ואחרי נפילת החומה, בהמשך הצטרפה גם ביקורת על החברה האמריקנית המזויפת וכמובן הנושאים היותר פופולריים על אכזבה, יצרים ואהבה.

Virgin Superstar הוא האלבום האחרון שיצא בלייבל הענק Virgin (בשלוחה הגרמנית שלו) ווצא בשנת אלפיים. כבר על פי העטיפה (וכאן אנו חוזרים לסוגיית האלבום השלם, בו העטיפה היא חלק בלתי נפרד מהיצירה המוזיקלית - יענו - הדברים שלא תמיד תראו שתורידו מוזיקה באינטרנט) שבה רואים בחורה רזה עם חזה שנראה מנותח ופניה וגופה מטושטשים. בהמשך לפי שם האלבום ניתן לראות מה הנושא המנחה בו. השיר הפותח שהוא גם שיר הנושא מביא את הביקורת כלפי החברה הקפיטליסטית שבה ניתן לקנות את הכל, שבו הפרסום הוא המטרה העיקרית, וכמובן השטחיות והרדיפה אחר הכסף. בהמשך אנו שוב שומעים על הרהורים לגבי הצלחת האיחוד בגרמניה, הריקניות והחומריות בעידן המילניום כשכל אלו מלווים הפעם בקולה המהפנט של אנלי ברטילסון שליוותה אותם רק באלבום הזה.

קשה להצביע בדיוק מה הוא סוד הקסם של And One אבל בימים אלה כשהלהקה חוגגת 20 שנה זו אחלה הזדמנות להכיר את אחת הלהקות הדומיננטיות והמשפיעות ביותר בז'אנר הסינת'פופ. ואם אתם מעוניינים לגלות, אז Virgin Superstar יעשה את העבודה וימשוך אתכם פנימה למערבולת המוזיקה שלהם ולכמעט 20 האלבומים שלהם.

FYI- מי שלא ראה את אנד וואן על הבמה לא חווה את החוויה השלמה של הלהקה, רק לאחר שראיתי אותם בהופעתם הראשונה בארץ ולאחר מכן בקיץ בברלין (בטירה בת אלף שנה שזו בכלל חוויה על חושית) הבנתי את גדולת הלהקה ובייחוד של סטיב נאהגבי. מחשמלת, מהפנטת וללא ספק ההופעה הכי טובה שראיתי בחיי.

תגובות

  • אחלה בקורת

    למידע נוסף על הלהקה: http://www.106fm.co.il/#post/6148/

    Alter-nate, 12-12-2008 22:32