אלבומים

Amadou & Mariam - Welcome To Mali - 2008

'איתך יקירי, החיים יפים יותר' שרה מרים לבעלה אמאדו בשיר הפותח את אלבומם החדש והמלבב של הצמד העיוור ממאלי. כשתשמעו, גם אתם תחשבו כך

מאת גיל רוביו. 01-01-2009
Amadou & Mariam - Welcome To Mali - 2008

ישנם אלבומים שרק הפרסום הרשמי על הוצאתם הצפויה מעלה חיוך של צפיה ואושר. יש 'ממתק' חדש להתענג עליו בקרוב. הספירה לאחור הסתיימה, ואחרי שבוע בחברתו של "ברוכים הבאים למאלי" החיים המוזיקאליים בהחלט נעימים יותר.

שלוש שנים חלפו מאז אותו "יום ראשון בבאמקו" (אלבומם הקודם, אותו הפיק במשותף עם הצמד מאנו צ'או). ולמרות שנדמה שהוא אלבום המשמעותי הראשון של הצמד, מאחוריהם עומדת קריירה שהחלה עם נישואיהם בשנת 1980. השניים הכירו במרכז תרבות לנוער עיוור בבאמקו, בירת מאלי שבמערב אפריקה. לשניים היתה משיכה הדדית למוזיקה והם חוגגים זוגיות מוזיקאליות למעלה מ-4 עשורים, בהם הם משמשים שגרירים בולטים של התרבות המאלית בכל רחבי העולם.

האלבום החדש נפתח עם הסינגל הראשון מתוכו Sabali, אותו הפיק בגאונות אופיינית דיימן אלברן. "לה-לה-לה התעורר יקירי, לה-לה-לה-לה החיים כה יפים" מזמרת מרים על רקע קלידים אלקטורניים-וינטג'ים מבית היוצר של ה'גורילה' ומסיימת בשיגור "נשיקה גדולה". איך אפשר שלא לחייך / לזמזם / להתאהב / לשמוע שוב?

האלבום החדש הוקלט בבאמקו, בדאקר, בפאריז ובלונדון ומתארחים בו רבים מהאומנים שהצמד פגש בשלוש השנים האחרונות ובהם Tiken Jah Fakoly אמן הרגאיי מחוף השנהב, K'Naan הראפר הסומאלי המצליח, ענק הפופ-רוק הצרפתי M (מת'יו שאדיד, שאחראי בין היתר לפסקול "שלישיית בלוויל") ורבים אחרים.

אז בין אם אתם מזהים אותם משיר הנושא של המונדיאל האחרון, בין אם התאהבתם בהם מאלבומם הקודם או שכבר יצא לכם לשמוע את הסינגל מהאלבום החדש - שכחו את כל הדעות הקודמות שיש לכם (אם חלילה יש לכם) על מוזיקה ממערב אפריקה ובואו לכייף עם אחד האלבומים הטובים של השנה.

'נשיקה גדולה. ביי-ביי'.

תגובות