אלבומים

טאבו פלוס - מיתרים - 2008

אני יושב בבית על הספה בחדר, מאזין לאלבום ומרגיש כמו פסיכולוג בזמן שהאלבום לוקח אותי לטיול קיצוני בין נקודות ציון בחיים שלו, מטלטל אותי בין נקודה אחת לאחרת

מאת גיא כהן. 17-03-2009

תגיות: ישראלי, היפ הופ, טאבו פלוס

טאבו פלוס - מיתרים - 2008

לרוב אלבומי ההיפ הופ הישראלים שמגיעים אלי יש מסלול קבוע. זה מתחיל עם התלהבות רבה הכוללת דיקולמי הפא'נצים ושמיעה בריפיט, עובר דרך שמיעה ביקורתית יותר ומסתיים לרוב עם ערמות אבק על המדף. האלבום הזה נמצא אצלי כבר מספר חודשים והסיבה היחידה שחיכיתי עם ההמלצה הזו הייתה שרציתי לבדוק שזה באמת זה.           

גם בשמיעה המי יודע כמה של "מיתרים" עדיין אופף אותו ריח של משהו שונה. מהקטע הראשון "העיר פורטת"  שמתחיל בשתי דקות אינסטרומנטליות מעולות ועד האקפלה בטראק הנסתר שחותמת אותו. זה לא אלבום שאפשר להאזין לו ברקע כשעושים דברים, צריך לפנות לו זמן ולהקשיב למילים, לנסות להתחקות אחר המשמעות שלהם, להתענג על ההפקה האלקטרונית של ג'וזף ולנסות להבין את הקונפסט של האלבום -  תיאוריית (תורת) המיתרים .(String theory)  

תיאוריית המיתרים היא תיאורייה פיזיקלית הגורסת כי הצורה הגאומטרית של כל חלקיק אינה נקודה (בעלת 0 מימדים) אלא צורה החד-ממדית הקרויה מיתר. האלבום צמח במקביל לפרויקט הגמר שלו בלימודים (עיצוב האלבום והקליפ לשיר "העיר פורטת"), וכל השירים סובבים סביב אותם נושאים ואותה האווירה. טאבו (יוסי שמריך) יודע לטפל בטקסטים ולגרום לך להרגיש חלק מאותה תמונה שהוא מצייר עם המילים. זאת הנקודה הכי חזקה שלו.

אני יושב בבית על הספה בחדר, מאזין לאלבום ומרגיש כמו הפסיכולוג של מר שמריך, והוא לוקח אותי לטיול קיצוני בין נקודות ציון בחיים שלו, מטלטל אותי בין נקודה אחת לאחרת. ב"עוד ערב" הציני הוא מספר את חוויותיו על מלחמת לבנון השנייה ואז במעבר חד לזכרונות ממסיבות הכיתה ביסודי ואז שוב אני בהווה והפעם עם שיר על חברים. גם אם הטקטסים שונים אחד מהשני, כולם יושבים טוב ביחד ומתאימים לאווירה הכללית. כמעט  עם כל אחד מהטקטסים באלבום אני יכול לצייר תמונה ולראות את הרעיון שמאחוריו וזה מה שגורם לו לשרוד במדף הדיסקים שלי שבוע אחר שבוע.

 

"את הרובוטריקים החליפו מכוניות, אחריהם הגיעו משחקי הוידאו, 

אותם החליפו גאדגטים , אחר כך נשים, האבולוציה של גברים בכפכפים..."  

(טאבו פלוס, שאריות חול)

תגובות