אלבומים

Dungen - 4 - 2008

שוודיה היא לא רק איקאה ובלונדיניות. היא גם פסיכדליה משובחת ומחוספסת. הקץ להגמוניה האיסלנדית!

מאת סער גמזו. 25-12-2008
Dungen - 4 - 2008

 

בתוך עולם רחוק וקסום שבו הבחורות נראות ככה, הנופים נראים ככה והמלחמה האחרונה הייתה ב-1814 חיה לה להקה בשם Dungen. דאנג'ן מנצלת נהדר את המיקום שלה כדי ליצור מוזיקה שמשלבת אלמנטים שונים ועוטפת את המאזין במיסוך עדין וערפילי. הסגנון שלהם משייט בין פרי ג'אז ופולק שוודי ועד רוק פסיכדלי ואמביינט. למרות הקוטביות המתמיהה המוזיקה שלהם אחידה ומגובשת לחלוטין.

באלבום הזה בחר הציר המרכזי של הלהקה ללכת פחות על הקו הפולקי ולשלב פסנתר במקום יותר דומיננטי באלבום. התוצאה המיידית היא הפקה מורכבת ומסקרנת יותר והנגזרת שמגיעה אחרי האזנה או שתיים היא וויברציות מתונות בתודעה. הפסיכדליה השוודית של דאנג'ן חמה באופן מפתיע לגמרי. הסאונד המלא (שלא לומר צפוף), השירה בשפה המשונה כל כך, הריפים החודרניים של הגיטרה והמלודיות המורכבות הן בעת ובעונה אחת 2008 ושנות ה-60.

כנראה שהלהקה מודעת לקושי העצום של אזרחי שאר העולם בהגיית השפה השוודית ולכן הטקסטים יחסית מצומצמים מאד. אין שום סיכוי שאצליח להעביר את שמות הקטעים או החברים בלהקה לעברית בלי לשבש אותם חמורות אז פשוט האמינו לי. אבל המוזיקה, כשחקן מרכזי, עושה עבודה נהדרת. לעיתים סוחפת לטריפ פסבדו-ויזואלי, לפרקים מלטפת את גזע המוח אבל בעיקר עושה נעים וטוב. תחושה פיזית שאוהבי מוזיקה מכירים כולם אבל אפילו אחד מהם לא מצליח לתאר במילים. אפילו לא בשוודית.

תגובות