אלבומים

CCC/ill Chemist - Cracked Pepper - 2007

אלבום מאש אפ לסרג'נט פפר של הביטלס. עשוי במלאכת יד, מרגש ומפתיע. חוויה רב גונית לחובבי הביטלס והמש אפים גם יחד.

מאת נמר גולן. 01-01-2011
CCC/ill Chemist  - Cracked Pepper - 2007

"ציטוט" (מוזיקלי) - שימוש באחד מחומרי הגלם של יצירה ביצירה חדשה. סימפול, גרסאת כיסוי (cover), רמיקס, mash-up, השאלה מלודית או טקסטואלית וכו'.  

 

"מש-אפ" (מי שיודע שלא יעלב זה רק כדי להיות בטוח) - צורת אמנות חדשה יחסית שבה (לרוב) DJ מחבר בדרכים אלקטרוניות בין שני שירים או יותר ומנגן אותם במקביל.  

ככל הנראה הביטלס היא הלהקה הכי מצוטטת בהיסטוריה. בגלל ההשפעה העצומה שיש / היתה לביטלס על להקות כה רבות נוצרו עולמות שלמים, מלאים בציטוטים של הביטלס מכל הסוגים. אם כך, אלבום שכולו מש-אפים לשירים מסרג'נט פפר, הוא לא בדיוק חלק מהמיינסטרים המוזיקלי, אבל גם לא פורץ דרך או חדשני במיוחד והוא רק משלים שושלת ארוכה של אלבומי מחווה מכל הסוגים והמינים.  

אבל, האלבום cracked pepper הוא אלבום שנעשה במלאכת יד. הוא מרגש ומפתיע, מעניין לאוזן ופותח ראש, גדוש בחיבורים מלודים בין שירים אהובים ושינויים של הרמוניה. (הערת שוליים: מש-אפים רבים נוהגים לנצל קטעים קצביים בלבד משירים על מנת לחבר בין שני שירים, וכך מתחמקים מחוסר ההתאמה שהשירים בעצם מחזיקים בתוכם - חלק גדול מהיופי הוא במציאת שירים שבעריכה נכונה ניראים כאילו נועדו להתקיים ביחד).  האלבום מסודר ע"פ הסדר המקורי של השירים מסרג'נט פפר - והוא כולל 13 מש-אפים ל13 השירים של האלבום. שמות השירים, (lucy at the river, hawai 64) מעידים על כוונות היוצרים - באלאגן, עם קריצה של חוסר רצינות. שירים רבים של הביטלס מאלבומים אחרים שבים וצצים להם מעבר לכל פינה. החוויה היא רב גונית - מצד אחד שומעים שירים מאוד מוכרים, אפילו בסדר הנכון, אבל מצד שני כל הזמן קשה לעקוב ולהבין מה בעצם מתנגן כי עוד סימפול סחף אותנו הרחק לעולם האסוציאציות הפרטי שהוא מביא איתו. באמת חומר למחשבה, מומלץ לכל מי שמחפש חוויות האזנה, ולחובבי מש-אפים וחובבי ביטלס (בראש פתוח) במיוחד!   

תגובות