אלבומים

Amanda Palmer - Who Killed Amanda Palmer - 2008

מה? אמנדה פאלמר מתה? זו לא לורה פאלמר? ורגע... זה אותו רוצח של אגנתה פאלסקוג ?

מאת אודי ניב. 25-11-2008
Amanda Palmer - Who Killed Amanda Palmer - 2008

שלושה אורחים מצטרפים לפאלמר באלבום הסולו הראשון שלה, שהראשונה בניהם, הצ'לנית זואי קיטינג, מופיעה כבר בשיר שפותח את האלבום. את הקטע הראשון, Astrounat, ניתן להשוות לפתיח של סרט שמכניע אותך כבר בדקות הראשונות להישאר עד הסוף. מהסוג שיוצר סקרנות לא מוסברת ושקיקה לבאות. המקצב והשירה של השיר השני משוגעים וכבר בשלב זה של האלבום מעיפים אותך עד דרזדן (קישור למילות השירים בהמשך). ובאמת עד כה, לא ממש מגלים את צידה האחר של פאלמר.

 אם עד היום ראיתם בה כמלכת המרדניות הילדותית בשמלה שחורה מרוטה ואיפור שחור כבד זה בגלל שאתם רואים 6/6. גם באלבום הזה היא לא שונה, אלא שהיא כן קצת יותר חשופה. חלק מהשירים הם בלדות פסנתר שלא יכלו להשתלב באלבום של הלהקה בגלל הקצב האיטי שלהם, מה שמביא עמו פנים מעט אחרות לאלבום. שירים כמו Have To Driveו Another Da, הם בלדות פסנתר מרגשות בהם מטפלת פאלמר משל נולדה עם תפוח ביד ונותנת לדמיון שלנו לראות לרגע את פניה ללא האיפור ושלל הקונצים המיוחסים לה.

בתכנון המקורי, האלבום היה אמור להיות אלבום שקט, קודר וחושפני עוד יותר כשהיא ניצבת לבדה מול הפסנתר. אבל מכתב מבן פולס, מוזיקאי וצייר, הפך את פני הדברים לכדי יצירה נפוחה ומושקעת יותר. פאלמר מצליחה להפנים רק חלק מהביקורות הרעות על הדרזדן דולס. אולי העובדה שלא הרשתה לעצמה לפעול על פי דמיונה ורצונה ללא מגבלות והתחשבות באחרים לגמרי מנעה ממנה לחדש ולהפתיעה עם יצירות שונות לגמרי ממה שהכרנו ממנה עד כה, אבל במקרה כמו פאלמר, אפשר פשוט להסתפק ולהתענג גם על זה.

האלבום אגב, ששמו מתייחס לסדרה טווין פיקס שעוסקת סביב מותה המסתורי של לורה פאלמר (ולא, היא לא אחותה), יצא במספר מהדורות, כשהמהודרת והיקרה שבכל סוגי המהדורות כוללת בתוכה דיסק, ספר צילומים, תמונות מ"סצינות הרצח", ליטוגרפיה, תקליט ועוד שלל של פריטים כגון חולצה עם הכיתוב I Killed Laura Palmer. האתר שהוקם במיוחד לצאת האלבום, מכיל את הLyircs, קליפים לחלק מהשירים וכמובן הפניות לרכישת האלבום בכל הגרסאות.

האתר המדובר

המייספייס

תגובות