אלבומים

Elbow - The Seldom Seen Kid - 2008

עת קיץ והחיים נינוחים. דגים מקפצים והכותנה עולה לגובה. עולם ההרמזים וההקשרים של גאי גארווי, הסולן והתמלילן של Elbow, מעצים את האתגר שבהאזנה לאלבום המופת שלהם, שכל ניסיון לתרגם את שמו לעברית הופך לנלעג

מאת גיל רוביו. 01-01-2009
Elbow - The Seldom Seen Kid - 2008

בריאן גלאנסי היה מוזיקאי ויוצר ממנצ'סטר שהלך לעולמו לאחר מחלה בשנת 2007. הסתלקותו העצובה הובילה את להקת Elbow, שהיו חבריו הקרובים, להקדיש לו את אלבומם האחרון, The Seldom Seen Kid, הזוכה הטרי בפרס אלבום השנה של המרקיורי.

כמו בקובייה המופיעה על עטיפת האלבום, כל הקודקודים המבדילים יצירת מופת מסתם-עוד-אלבום-רוק-טוב נמצאים ב"ילד". ההפקה, המיקסים והסאונד כולו - ראויים להערצה. האופן למשל שבו הוקלטו כל ערוצי התופים באלבום הזה עוד יילמדו בבתי ספר ובאולפנים (קחו לדוגמה את Mirrorball או את Grounds For  Divorce הקשיבו להם בזוג רמקולים מכובדים והאסימון ייפול). באותה נשימה, העיבודים של הלהקה והאופן שהם "מלבישים" את השירים מבלי להעמיס עליהם גרם מיותר של "שומן" מעוררים השתאות. פרט לציטוט של "פורגי ובס" לגרשווין אפשר לזהות פה מנעד רחב של השראות, החל מ-Yes, דרך סרג' גינזבורג ובי-בופ ועד למהלכים של כלי קשת שנשמעים כאילו נלקחו מפרטיטורה של עבד-אל-וואהב (One Day Like This).

אבל ללא ספק, היהלום שבכתר הם המילים של גארווי. גם מבלי להבין שבריאן המנוח הוא-הוא The Seldom Seen Kid, האלבום משדר מהאזנה ראשונה אווירת קדרות אפלה, שבה גם העליצות והקטעים האנרגטיים מכסים על אובדן, עצב ופרידה (הפזמון של "עילות לגירושים" המכוסח למשל הוא אחת השורות המדכאות ביותר באלבום כולו - There's a hole in my neighborhood down which of late I cannot help but fall , המתייחס אם תרצו לקברו הטרי של "הילד" לחייו עוד נשתה יום אחד). גארווי שר על אהבה לא מאוזנת (יש לו פגישה עם האפיפיור והוא אמור להציל את העולם, אבל אם היא תצטרך אותו, כולם יאלצו להמתין), על אלכוהול וההתפכחות ממנו, על התמודדות עם שינויים, על הורות ושגרת פועלים אפורה. ומעל כולם מרחפת החברות הנעדרת שנקטעה באחת. הקסם הוא שאת כל האבחנות הללו אפשר בנקל לקחת למקומות אחרים. גארווי בהחלט משאיר מקום לדואליות בפרשנות שניתן להעניק לשיריו. הפאב והשתייה לדוגמה הם בכפיפה אחת ה"קוקטייל" שגורם לפירוק הזוגיות, אבל גם המקום בו "איש לא גורם לך לכאב" ובו אפשר להיפרד מהחבר, באופן הקבוע, Love you Mate.

זהו אלבום שדורש הקשבה ומחייב התעמקות בכל אחד ממרכיביו כדי לנסות להבין עד כמה הוא נפלא. במקרה הזה, השלם אף עולה על סך חלקיו ואין ספק שהיכולות של חמשת המופלאים ממנצ'סטר לצייר את החיים שלהם בצבעים אנושיים כל-כך הופכים אותו למרגש ומומלץ.

והערה כללית: אולי הגיע הזמן לסמן את הלהקות המעניינות באמת, בשורה הראשונה של המוזיקה כיום בעולם, ולהביא אותן להופעות בארץ, ולא באיחור לא אופנתי של 20-40 שנה? Elbow נשמעים נפלא גם בלייב. כך אומרים.

תגובות

 • אלבום מעולה

  אודיני, 27-09-2008 06:07

 • סחתיין רוביו!

  אכן אלבום אדיר, להקה מעולה וביקורת אש ולהבה!!

  אסף בן קרת, 27-09-2008 22:48

 • אכן משובח..

  בדיוק לפני שבועיים חבר יקר המליץ לי לקנות את האלבום ואכן מדובר ביצירה מעולה ונראה לי שיתאים בול לחורף הקרוב :) אחלה ביקורת!

  שיבאבא, 28-09-2008 00:56

 • MUSICANETO.COM

  בוא לרכוש את הדיסק בחנות בלונדון מיניסטור או באתר...ללא ספק הדיסק הלועזי הכי הכי הכי הכי TO-OV ב2008 - פשוט חובה !!! :) שנה טובה

  יונה ענבים, 28-09-2008 03:19

 • אלבום השנה

  לדעתי וממש בקצרה האלבום האחרון של אלבו הוא יצירת מופת מופלאה.

  רפי , 23-12-2008 21:27

 • אלבו בהופעה

  בתור אחד שזכה לחזות בפלא בהופעה, אני יכול להבטיח שהופעה של אלבו זה הדבר הכי טוב שיכול להתרחש כאן.

  גיא, 19-08-2009 17:31