אלבומים

Sublime - Sublime - 1996

קלאסיקה בחוגי הגלישה והסקייטבורד, דווקא האלבום השלישי של הלהקה הוא self titled ולא בכדי

מאת גל בלטמן. 17-09-2008
Sublime - Sublime - 1996

לקח ל-Sublime שמונה שנים ושני אלבומים עצמאיים כדי להגיע לתוצאה המתבקשת של כניסה לתודעה הציבורית. הלהקה שהוקמה ב-1988 בדרום קליפורניה כללה את הזמר/גיטריסט בראדלי נוולס, אריק ווילסון הבסיסט ובאד גאוח על התופים וצברה בעזרת הופעות אינטנסיביות ומרובות כבר קהל מעריצים גדול. כעת בעזרת התמיכה של חברת התקליטים MCA ובהפקתו של פול לירי מה-Butthole Surfers, הצליחה הלהקה, סוף סוף, ליצור אלבום שבחוגים מסוימים יחשב לקלאסיקה.

כמו כל היצירות הטובות ביותר גם האלבום הזה נוצר מתוך מצוקה אמיתית. בזמן הקלטתו היו חברי הלהקה עמוק בתוך בעיית הסמים שלהם ועצם הלחץ בהקלטה רק החמיר את העניין. המצב היה כל כך גרוע עד שלירי, המפיק, שלח את נוולס בחזרה ללונג ביץ' לפני שהפקת האלבום הסתיימה. ועדיין, למרות כל זאת התוצאה הייתה מעולה. "What I Got", הרצועה השנייה באלבום, הציגה את הסגנון של הלהקה בצורה הטובה ביותר. ניגון פולקי שנלקח משירם של ה-Beatles, "Lady Madonna" בתוספת הדי דאב והיפ הופ אשר מלווים שיר שמדבר על איבוד הכסף, ההתדרדרות בחיים והשימוש בסמים, כל זאת תוך שמירה על אופטימיות שבעקבותיה אי אפשר להקשיב לשיר ללא לחייך. בכלל השירים ככללם מספרים על החיים בערי החוף העניות של דרום קליפורניה. "Wrong Way" משתמש בסגנון יותר של סקא ובשימוש בחצוצרות כדי לדבר על הצלת נערה מהזנות שאליה דורדרה על ידי משפחתה רק כדי שמצילה יתעלל בה גם. אפשר גם להזכיר את"April 29, 1992 (Miami)" שמדבר על הפרעות שבאו בעקבות מותו של הצעיר השחור, רודני קינג, על ידי המשטרה. פרט טריוויה: בהקלטה, השיר נפתח בטעות בתאריך ה-26 לאפריל אבל הביצוע היה כל כך טוב עד שהשאירו אותו. האלבום מכיל גם כמה שירים בסגנונות שונים מהרוח הג'מייקנית ששולטת בו כמו "Paddle Out" הPאנקי ו-"Under My Voodoo" הרוקיסטי.

האלבום נחשב כקלאסיקה בחוגי הגלישה והסקייטבורד וזאת בגלל הסביבה בה גדלו חברי הלהקה, סביבה שבה התפתחו ענפי הספורט האלו כך שרוב מעריצי הלהקה עוסקים בהם. עם הפרסום שנבע מאלבום זה הוא נהפך לחביב הסטודנטים האמריקאים שהתחברו למנגינות הקצביות, לעיתים קיצ'יות, שלו. הפופולאריות רק התחזקה עקב מותו של נוולס כמה חודשים לפני יציאת האלבום ממנת יתר של הרואין, מוות שהוסיף פאתוס מסויים להייפ סביבו. האלבומים שהגיעו אחרי מותו של נוולס היו אלבומים אוסף נחותים לאלבום הזה, כך גם הלהקות שבאד ואריק הקימו ביחד (כמו למשל Long Beach Dub All-Stars). היה יכול להיות מדהים לשמוע מה היה יוצא מהלהקה הזאת אם היה להם זמן להתגבש ולהתבגר קצת יותר מוזיקלית אבל ללא ספק האלבום הזה יקבל אצלי תמיד עדיפות בכל רשימת שירים.

תגובות

  • אלבום ענק!

    אחד האלבומים הכי אהובים עליי בכל הזמנים.

    חולוני, 19-09-2008 08:38