אלבומים

חלוצי החלל - חלוצי החלל - 2002

אלבומם היחיד של חמי ומירו מהשבק. מאסטר פיס וכל מילה מיותרת.

מאת גיא כהן. 30-10-2008
חלוצי החלל - חלוצי החלל - 2002

 

 

עם קוף ענקי על גב בדמות האלבום כנען 2000 , הצליחו מירו וחמי יוצאי השבק להתנער ממנו  וליצור אלבום מופת בראפ המקומי. החלוצים החליפו את הסגנון שאיפיין את השבק- הראפ עם כלים חיים, והחליפו אותו במכונות תופים. את הניווט על החללית הם הפקידו בידיו של רע מוכיח שהפיק את האלבום והעיף את החללית למקומות שאף ראפר ישראלי לא הגיע. האלבום לא קל לשמיעה ראשונית. הוא לא pure hiphop ברמת ההפקה, הביטים מאתגרים את האוזן ואינם נשמעים כמו שום דבר אחר בז'אנר.

גם ברמת המילה הכתובה יוצאת בשורה מהאלבום.  כדי להבין את גודל הבשורה צריך לשים לב להתקופה שבא הוא יצא. ברמה הלאומית בשנת 2002  הייתה האינתפדה השנייה ומבצע חומת מגן, ברמה המוזיקלית השנים 2002-2003 היו השנים שבו ההיפהופ הישראלי פרץ למיינסטרים , רוב הדברים שנשמעו באותה תקופה ברדיו היו ראפ עם פזמון מזרחי או שירים לאומים עם סלוגנים בסגנון "ביחד נשרוד לחוד ניפול.."  לצד כל אלה החלוצים היו בין היחדים בז'אנר שלקחו אותו לצד שממנו הוא בעצם נולד - המחאה. הם מחאו כמעט על הכל - כנגד המלחמה עם השיר  ס'תכל תוך עייני (שבו הם מארחים את t.n  ו ty), על העשירון העליון ותרבות הצריכה ("חדל קשקשת"),  הם היו היחידים שיכלו לגרום לסאבלימנל והצל לשיר נגד אלימות  (לפני שהנ"ל מכרו את אומנותם לשוקו ואורנג').

לצד שירי המחאה היו שירי געגועים ("ימים טובים" עם אסף אמדורסקי), המון שירי האהבה ושירי פאן ובין לבין ישנם קטעי מעבר משעשעים של מוני מושונוב, (שהתארח בהופעת הבכורה וראפרפ!). את יציאת האלבום ליווה סיבוב הופעות מוצלח במועדונים הלוהטים של אותה תקופה (דינמו, גה' פאן, מכבי מיוזיק פקטורי ועוד). האלבום יצא בצורה עצמאית בלייבל המקלט ועדיין מסתובבים כמה עותקים ממנו - חפשו אותם לא תתאכזבו.

החלוצים עם תומר אלון live ב106

תגובות