אלבומים

Bonde do Rolê - With Lasers - 2007

בימים הקשים של הקיץ חשוב שיהיה משהו שיצליח להעלות קמצוץ של חיוך על הפנים המרות של חום יולי-אוגוסט. פחית קולה קרה תמיד עושה לי את זה, אך לצורך העניין גם מוסיקה יכולה להוות תחליף ראוי ומעניין

מאת דן בסמן. 29-08-2008
Bonde do Rolê - With Lasers - 2007

על מנת למצוא את הפתרון לשאלה, כיצד אפשר ליהנות ממוסיקה, גם כאשר נוסעים באוטובוס בלי מזגן (מטאפורה לת"א בקיץ), החלטתי לבדוק מה שומעים במדינות חמות אחרות, איך שם בחוץ מתמודדים עם הדביקות ללא דביקות. חיפשתי מקום שדומה לארץ, מדינת עולם שלישי עם פערים חברתיים גבוהים, אלימות, חינוך לקוי ושער חליפין נמוך של המטבע המקומי. בעודי מסובב את הגלובוס בחוסר נחת, בהתמקדות על החלק הדרומי שבו, מצאתי את ברזיל!

בברזיל שומעים הרבה ביילה פאנק, מוסיקה די אלימה שמייצגת את חבורות הרחוב, החום והמשקעים הרבים בחברה המגוונת של ענקית הכדורגל. כמו כל דבר בברזיל, אפילו שהמצב הכללי לא מזהיר, המוסיקה שמחה וקצבית עד כאב. כמעט בלתי אפשרי להישאר במצב סטטי כששומעים ביילה פאנק טוב וזו בדיוק הסיבה שיוצרים כמו "בורקה סאונד סיסטמה","מיה","דיפלו" ורבים אחרים משתדלים להכניס נגיעות מהלכלוך והאגרסיביות הרצחנית של הסגנון ליצירותיהם שלהם.

Bonde do role הרכב ביילה פאנק מאוד צבעוני, מייד שבה את ליבי. כמו ש- css  כבשו אותי עם האגרסיביות, הצבע והמקצבים החמים שהם שפכו לתוך עולם הרוק. הבונדים עשו לי את זה בכל מה שקשור לרחבת הריקודים. האקלקטיות של האלבום כל כך רעננה וקלילה שבאמת כיף לתת לאוזן להצטנן איתה, סוג של מזגן מוסיקלי שגורם לך לרצות לרקוד, אפילו שנורא חם.

דיפלו, שגילה את ההרכב באחד ממסעותיו ביבשת הדרומית, זיהה מיד את פוטנציאל הבחשת הרחבות שטמון בסגנון הקצבי ובעיקר את הפוטנציאל שטמון בחברי ההרכב הצבעוני. עם חזרתו לארה"ב, עוד לפני שהספיק לאכול ביג מק, הוא החתים את ההרכב בלייבל "מד דיסנט", אותו הוא מנהל. השילוב של ההרכב הצעקני יחד עם ההפקה המצוינת שלו, יצרו אלבום שלמרות פשטותו, כיף לשמוע הרבה יותר מפעם אחת.

רוב השירים באלבום לא עוברים את גבול שלוש הדקות, אך כל אחד מהקטעים מכיל כמות של שמחת חיים ואנרגיות שיכולות להאיר את תל-אביב במקרה של הפסקת חשמל. אלבום קליל וכיפי שמכיל בתוכו  שילוב דיסוננסי של: מטאל, פופ, מקצבי ביילה פאנק, דאנס ואלקטרוניקה שיוצרים יחד קומבינציה מוסיקלית שלא מאפשרת אדישות. בקיצור,כיף חיים.

למי שאוהב את הסגנון ומחליט לחפור קצת באינטרנט מומלץ להיזהר- יש הרבה ביילה פאנק שיכול בקלות לגרום למירי מסיקה להישמע לכם אוונגרדית, הרבה זבל שוצף את צמד המילים ביילה ופאנק, על מנת למצוא את הפנינים האמיתיות צריך להזיע. כפי שציינתי, בברזיל מזיעים עם Bonde do Rolê.

תגובות