אלבומים

Enoma Elish - Taking Bobby For A walk - 2007

לקראת הופעה מסקרנת בפסטיבל הג'אז באילת, ה-E.P הארוך של החבר'ה מירושלים מעורר סקרנות ותחושות של הבטחה שמקיימת את עצמה כבר עכשיו

מאת גיל רוביו. 25-08-2008
Enoma Elish - Taking Bobby For A walk - 2007

טענה עיקשת טוענת שיש סצנת ג'אז ירושלמית, עם זה כמעט אין ויכוח. אחרי הכול, כל שלושה תל אביבים שמנגנים באווירה דומה או במרתף של מועדון בדרום העיר מכריזים על עצמם כסצנה וזה עובר בסדר, אז למה לירושלמים אסור?

הקשיים מתחילים כשמנסים לאפיין צליל לאותה קבוצת ג'אזיסטים. בדיכוטומיה של המעקשים למצוא בחלוקה סימנים זה מאוד פשוט: הג'אז של הירושלמים מושך מאוד לאירופה והוא קרוב יותר לצליל ה-ECM האיכותי, בעוד שאחיהם בתל אביב מכוונים הרבה יותר לארה"ב, על שלל המסורות והלייבלים הפועלים שם. אם זה עושה למישהו את החיים קלים - דיינו.

חברי אנומה אליש (השם לקוח מהמיתוס הבבלי לבריאת העולם) הקליטו את ה-E.P הזה לייב, והוא כולל בסך הכול 5 קטעים, שניים מהם מעל 12 דקות והיתר לא מאוד רחוק מזה. עוד לפני האזנה ראשונה, ההרכב הכלי שלהם מיידית מלמד על הפוטנציאל:

סקסופונים, ודיג'ירידו: אלעד גלרט גיטרה: דניאל דודוש דולן פסנתר ופנדר: גדי שטרן קונטרבס: אהוד אטון תופים: מתן אסייג

המוזיקה של ההרכב מאתגרת, משתנה, נועזת ונשמעת כנה ונטולת פשרות. המיזוג ההרפתקני בין רוק, Fאנק, אתני והארד בופ לעיתים בועט, לעיתים מפנק. המורכבות של הקטעים לא מניחה לאוזן להתרגל למקום מסויים לזמן ממושך מדי. המסגרות נבנות ומתפרקות ושוב חוזרות. גם האופן שבו החברים מנגנים על הכלים מוציא מהם מצלול אחר מהמקובל (שימו לב למצילות בקטע us-428). האנרגיה נשמעת בכל תו של ההקלטה וכלל חברי ההרכב החתומים יחד על היצירות נשמעים מהודקים וקשובים זה לזה. כל אחד מהם מצטיין בנגינה במקומות שונים באלבום ואפילו תוך כדי הקטעים עצמם.

זהו אי-פי בכורה מבטיח, אם כי עדיין לא שלם לטעמי. האמביציה והכשרון קיימים ללא שום ספק, אך אולי נגיעה מכוונת של מפיק חיצוני הייתה "מכוונת את התנועה" בצורה מאוחדת יותר ולא נותנת לרעיונות, המעולים כשלעצמם, ללכת לאיבוד. בשורה התחתונה, אם חברי ההרכב ימשיכו ליצור ולהופיע, האלבומים המלאים הבאים שלהם יהיו ללא ספק מהמעניינים שיוקלטו פה.

תגובות

  • מישהו צריך להעיר להם..

    זה Enuma Elish... לא Enoma. אין תנועת O באכדית...

    יואב, 27-08-2008 06:32

  • צודק לגמרה אבל זה בכוונה כי גילינו לא מזמן שיש אוד הרכב מטאל עם השם

    אלעד, 05-09-2008 10:15